Forum Machete,Modelism,Hobby: Chituire coca nava si altele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chituire coca nava si altele

#21 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 May 2014 - 10:49 AM

Citeaza

Uau! :-o De unde ai scos asta cu cianoacrilatul si apa? CA se distruge doar la socuri sau daca il incalzesti.


Am inteles. Nu vreau sa va contrazic, dar atunci de ce se fabrica CA rezistent la apa (loctite lichid)?


E vreo problema daca vopsesc peste vopsea lucioasa? Intreb pt. ca la un moment dat partea superioara a cocii va fi vopsita in alb, si ma gandesc ca ar fi mai ieftin sa iau alb auto la spray, iar acesta se gaseste mai mult lucios.

#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 May 2014 - 12:55 PM

Vezi postareabubba_000, la 26 May 2014 - 10:49 AM, a spus:

Am inteles. Nu vreau sa va contrazic, dar atunci de ce se fabrica CA rezistent la apa (loctite lichid)?


Ba poti sa ma contrazici. Nu-i bai!
Ca sa rezolvi dilema, iti propun un test: pune o picatura de cianoacrilat (Loctite daca vrei) pe buricul degetului aratator. Preseaza picatura cu ajutorul degetului mare timp de 10 secunde.
Spala cu apa rece si desfa degetele.

ATENTIE!: nu incercati asta acasa.

In timpul derularii testului deschide pagina FAQ's Henkel si citeste asta:
Imagine atasata: loctite_faq.jpg

Bafta!

#23 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2014 - 07:46 AM

Vezi postareabubba_000, la 26 May 2014 - 10:49 AM, a spus:

Am inteles. Nu vreau sa va contrazic, dar atunci de ce se fabrica CA rezistent la apa (loctite lichid)?

Pentru ca se fabrica si Loctite Gel (cel negru) ... rezistent la gel 😎.

#24 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 May 2014 - 09:30 AM

@Crios: mda, am patit deja chestia asta de cateva ori :))


E vreo problema daca vopsesc peste vopsea lucioasa? Intreb pt. ca la un moment dat partea superioara a cocii va fi vopsita in alb, si ma gandesc ca ar fi mai ieftin sa iau alb auto la spray, iar acesta se gaseste mai mult lucios.

#25 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 May 2014 - 09:50 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 27 May 2014 - 07:46 AM, a spus:

Pentru ca se fabrica si Loctite Gel (cel negru) ... rezistent la gel 😎.


Corect, Alexandru! :lol: :drinks:

Revenind la albul cu pricina, partea superioara a cocii numita si opera moarta are pe ea alb cam cat se vede in imaginea atasata.

Imagine atasata: bismarck_gl.jpg

Nava din imagine este la 1/200 dar nu este cea din revista si este a baietilor de la CSU Galati. Va fi prezenta saptamana viitoare pe masa de concurs la Campionatul national.

Vopselele lucioase iti pot crea probleme daca vopsesti peste, dar nu-i o regula. Intrucat nimeni nu detine toate raspunsurile, asa cum am mai scris in mai multe randuri, trebuie sa incerci. Trebuie sa incerci si daca vopselurile sunt compatibile unele cu altele, etc. ... am tot discutat despre asta.

Bafta!

#26 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 May 2014 - 11:02 AM

Crios, stiu ce zici, dar in instructiuni scrie ca toata opera moarta trebuie vopsita cu alb. Partile albe care vor ramane vizibile vor fi acoperite cu niste sabloane de hartie inainte de vopsirea cu (,) culoarea finala a operei morti (gri deschis ral7001).

#27 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2014 - 01:36 PM

Vezi postareabubba_000, la 28 May 2014 - 11:02 AM, a spus:

vopsirea cu (,) culoarea finala a operei morti (gri deschis ral7001).


La fel de bine se poate merge pe varianta aplicarii culorii finale a operei moarte si apoi, mascarea si vopsirea zonelor albe. Sunt de acord ca instructiunile sunt mai la obiect in comparatie cu SIB, de exemplu, asta nu inseamna ca nu putem trece informatiile prin filtrul propriu sau al celor mai experimentati ca noi si sa alegem o varianta mai facila prin care se poate ajunge la un rezultat cel putin similar calitativ, sau mai economica, mai rapida, etc.

Spor! :hi:

#28 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 May 2014 - 11:07 AM

eddie, asa m-am gandit si eu. Nu prea inteleg de ei ne sugereaza sa vopsim TOATA opera moarta in alb doar pentru bucatelele alea mici.

Singurul motiv posibil care imi vine in minte este ca albul va veni peste o linie neagra. Nu va fi greu de acoperit negrul acela cu alb (adica nu va necesita prea multe straturi)?

#29 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2014 - 11:44 AM

Nu am sesizat probleme de acoperire la vopselele de culoare alba pe care le-am folosit pana acum. Culorile cu putere slaba sau foarte slaba de acoperire sunt galben si rosu.
Insa acea linie poate fi trasata, mascata, vopsite liniile albe, apoi cele negre, sau vopsita toata linia alba si apoi mascata si vopsite zonele negre. Timp de machetit sa fie!
Spor :hi:

Aceasta postare a fost editata de eddie: 30 May 2014 - 12:00 PM


#30 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 June 2014 - 10:18 PM

Mi-am amintit o chestie. Dupa ce termin de chituit defectele cele mai evidente, trebuie sa vopsesc coca cu ceva ca sa vad unde mai trebuie corectat. Conteaza daca fac acest lucru cu sprit chit sau cu grund?

#31 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 07 October 2014 - 07:15 PM

Salut. Imi cer scuze pentru ca ridic topicul din morti, dar m-am gandit ca n-are rost sa deschid unul nou, subiectul fiind acelasi.

Cam prin luna iulie am terminat (aproape) coca si am luat o pauza. Acum cateva zile m-am apucat iar de lucru si am observat ca au aparut unele crapaturi fine si, mai ales in zona pupei, a inceput sa se vada conturul filelor de dedesubt. Crapaturile le-am rezolvat cu niste chit, dar cu (,) conturul filelor e mai greu.

Nu am atasat poze pentru ca sunt atat de fine incat nu am reusit sa le iau in poza. Se vad numai daca bate lumina dintr-un anumit unghi.

Oare au aparut din cauza faptului ca intre timp s-a racit vremea si lemnul s-a contractat? Oare vor mai progresa?

Multumesc.

#32 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 08 October 2014 - 01:30 PM

Nu stie nimeni?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi