Forum Machete,Modelism,Hobby: Timp uscare Vallejo Model Color (si alte intrebari) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timp uscare Vallejo Model Color (si alte intrebari)

#21 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 June 2014 - 03:37 PM

Vezi postareaZ-mare, la 03 June 2014 - 01:48 PM, a spus:

detaliile existente din turnare sa fie sterse.


Mai bine zis rase sau slefuite, nu ai cum sa le stergi :drinks:

#22 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 04 June 2014 - 02:42 PM

Am vazut o fotografie pe site-ul yahumodels care m-a facut sa cred ca metalul e lipit pe piesa de plastic, dar am interpretat eu gresit imaginea. O sa comand alt set Yahu si o sa incerc iar. Prima piesa (plastic plus PE) a trebuit sa o arunc. Nu am putut sa o ajustez in niciun fel pentru a se potrivi in fuzelaj si arata din ce in ce mai rau. Multumesc tuturor penru ajutor!

O sa mai pun o intrebare, din timp, pentru a evita alte probleme pe viitor. Stiu ca inainte sa se puna decalurile, se foloseste un lac lucios. Eu am Humbrol Clear. Pe de alta parte, am vazut un clip Humbrol in care arata ca Decalfix-ul lor face decalul sa se lipeasca fara silvering direct pe vopseaua mata. Se spune explicit ca asta te scuteste de nevoia de a mai folosi un lac lucios inainte. Partea relevanta esta la momentul 2:24:
https://www.youtube....h?v=R7Ywau87mo4
Sa-i cred? :D Are cineva experienta in sensul acesta?

#23 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2014 - 10:03 AM

Inglejii de Humbrol sunt șmekeri. Sigur ca au interesul sa vanda Decalfix.
Faza e ca pe decalul prezentat nu are cum sa apara silvering pentru ca nu are parti transparente.
Silveringul va apare uneori si cu mama decalfixului de orice firma daca decalul are mult film transparent.

Deci, da si cu lucios si foloseste si decalfix daca poti.
O alta metoda (aproape infailbila) este inlocuirea tuturor acestor mescambe cu Future Floor polish sau omologul englez Kleer.

Lasi decalul la inmuiat normal si cand se desprinde de harite ca in filmulet, il iei cu o penseta si-l scufunzi in Future.
Apoi dai cu future si pe locul unde vrei sa-l pui si-l translatezi acolo.
Practic va fi inchis in lac.
Future si mai ales Kleer contin amoniac si inmoaie decalul suficient pentru a se conforma reliefului.
Singura problema e ca se gaseste greu (pe-afara) si e greu de adus datorita restrictiilor la avion (lichid in sticla colorata = bomba sau vitrion)
Poate mai vin altii cu idei despre cum ai putea sa-ti procuri asa ceva.
Oricum un kil de Future costa cam cat 2 sticlute de decalfix.

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 June 2014 - 12:09 PM

Citeaza

am vazut un clip Humbrol in care arata ca Decalfix-ul lor face decalul sa se lipeasca fara silvering direct pe vopseaua mata.
Afara vopsit gardu', inauntru leopardu'!!! Si eu am vazut reclame la detergent care scoate 99% din pete. Ei bine, tocmai pata pe care o am eu, nu o scoate :whistle: . Asa si cu Decalfix-ul, lipeste bine decalurile pe suprafata mata, dar ala pe care ii ai tu, tu sigur va face silvering. Eu am avut Decalfix si este intr-adevar bun, dar nu merge cu toate decalurile. Asa cum sunt decaluri care merg foarte bine si pe suprafata mata, doar cu apa chioara (Prpagteam sau cele de la Radub). Deci, pentru siguranta, da cu lac lucios, asa nu o sa ai batai de cap!

#25 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 06 June 2014 - 08:00 PM

Buna.
Azi cautind ceva pe net am gasit asta:
http://www.vitrinacu...a-decal-testors
coli pentru decaluri, poate intereseaza pe cineva.

Aceasta postare a fost editata de V200: 06 June 2014 - 08:00 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi