Forum Machete,Modelism,Hobby: ZIS 32/ RUS 2 radar system - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ZIS 32/ RUS 2 radar system sau: ЗиС-32/РУС-2 ра

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 June 2014 - 05:55 PM

Subiectul pe care-l deschid acum,pare mai putin interesant.Poate ca asa si este.
Totusi, gasind doua cadre dintr-o "realitate virtuala" frumos lucrate, mi-a venit ideea.
Pe urma Tomcat a scos la vanzare un Zis 5 ,de la Alan.
Zis...si facut.

Dupa scurta vreme ma gandeam ca as putea sa modific si masina: dintr-un oarecare 4x2, sa devina un 4x4.
Am adunat cam ce-am putut gasi ca sursa de informare(recunosc,nu cine stie ce) si asa a aparut tipul din titlul topicului:
ZIS 32, adica un ZIS 5 cu tractiune integrala.

Pe "goagal" exista multa informatie despre ZIS-ul 5 (originalul american Autocar Model SA),dar nu se gaseste mai nimic despre versiunea 4x4, adica ZIS-ul 32.
Informatia de baza ar fi ca versiunea cu tractiune integrala a fost produsa in 1941,dar nu stim cate exemplare,din cele aproape 1 milion de ZIS-uri 5(si6)care au existat,au fost produse in aceasta configuratie.

Iata cele doua imagini (din joc) despre care vorbeam ca mi-au dat ideea:
Imagine atasata: land 2.jpg Imagine atasata: land_127a_001.jpg
si
cam cum ar fi aratat un ZIS 5 4x4 adica un "32"
Imagine atasata: PDVD_000.png Imagine atasata: zis-32 4x4 1941.jpg

#2 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 01 June 2014 - 07:05 PM

Subiectul este un "What-If" sau chiar a existat?

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 June 2014 - 08:47 PM

Niki, au existat ambele,atat masina(ma refer la versiunea 4x4 a camionului),cat si instalatia radar montata pe el.
O sa revin si cu foto,plus putin istoric.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 June 2014 - 08:48 PM


#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 June 2014 - 10:28 PM

Pana in 1941,cea mai mare parte a parcului de camioane, atât al armatei sovietice cat in Uniunea Sovietică, în general, s-a distins prin faptul ca era de origine americana.
La sfârșitul anilor '20 și începutul anilor '30, inginerii americani, în special cei de la Ford și Hercules Motor CO, aU ajutat la proiectarea si construirea celor mai mari fabrici de automobile și camioane ale URSS, în special uzinele de la Gorky ("Gorky Auto Zavod", sau GAZ) si fabrica AMO din Moscova, care a devenit mai tarziu, ZIS.
Aceste două fabrici au produs camioane usoare Ford AA, care a devenit GAZ-AA de o tona si jumatate, si American Autocar 10-cwt, care a devenit ZIS-5(de trei tone capacitate).
Aceste "a doua generatie" de autocamioane au fost produse initial,doar in configuratie de 2x4. La sfârșitul anilor 1930 cele doua modele au fost reproiectate ca vehicule 6 x 4, cunoscute mai apoi ca GAZ-AAA și-ZIS 6. Un număr mic de ZIS-32 au fost in fapt versiunea de 4x4 a "clasicului" ZIS 5. a aparut in dotarea Armatei Rosii,incepind cu anul 1941.
Din pacate,asa cum spuneam, eu nu am reusit sa aflu cate asemenea ZIS awd au fost produse. Fotografiile de front ale acestui tip,sunt practic inexistente sau foarte greu de identificat.
O fotografie cu un exemplar sistem radar RUS2:
Imagine atasata: rus2969.jpg

#5 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 02 June 2014 - 01:09 PM

Un adevarat subiect de nisa. Multumesc mult pentru detalii - am mai invatat ceva! :friends:

In legatura cu numarul de unitati fabricate (ZIS-32), Wiki-ul rusesc vorbeste de 197 exemplare in 1941:

http://ru.wikipedia....%D0%BB%D1%8C%29

Cifra de 197 este "confirmata" si de un scurt istoric al modelului disponibil in descrierea unei machete [die-cast] 1/43:

http://www.ussrtoscale.com/----32.html

Via google translate sunt descifrabile cateva elemente interesante in textul de mai sus*, la fel cum apar cateva detalii tehnice si aici:

http://own.in.ua/view/item/270

Inteleg ca ar mai fi construit ei mai multe bucati, insa inceputul razboiului a dat cumva lucrurile peste cap, fabrica a trebuit sa se mute (?) iar acolo unde s-a incercat reluarea productiei (alta uzina?) nu au prea dat de cap lucrurilor si s-au concentrat pe altceva (alt model?)...


Am folosit pentru cautarea google "зиc-32 грузовик", cel din urma cuvant trebuind - conform google translate - sa insemne camion. Incearca sa vezi daca nu dai eventual si peste alte rezultate/ site-uri care sa dezlege enigma ZIS-ului 32.

:wave:


P.S.: conform textului* si "jucariilor", varianta asta 4x4 chiar "statea" mai sus, ca un Jeep :-D

ZIS-5

Imagine postata

ZIS-32

Imagine postata

My http://diecast-43.livejournal.com/314210.html

Aceasta postare a fost editata de niki: 02 June 2014 - 01:09 PM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 June 2014 - 01:55 PM

Multumesc Niki.
Cum spuneam, nici rusii nu pot oferi date exacte despre numarul de exemplare produse din aceasta versiune de ZIS.Ce sa mai sper sa gasesc foto de front cu 4x4 ?!?!
Din modelul "32" a rezultat "42"-ul (semisenilat)- cu asta inca s-ar mai gasi cate ceva. In fine.
Acesta este motivul pentru care am hotarat sa modific un kit de "5" intr-unul de "32".
Si daca ii mai adaugi in carca si un container radar RUS 2,de pe la inceputul razboiului... chiar ca poti obtine un subiect rar.
Reversul medaliei este, in schimb, ca poti aprecia gresit, foarte usor, in lipsa unor documentatii cat de cat.

#7 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 02 June 2014 - 06:35 PM

Inca un articol unde apar aceleasi 197 exemplare construite plus referinte cu privire la utilizarea lor in teritoriu (si cateva poze):

http://www.autotruck...er73/article633

Faptul ca a existat un set RUS-2 montat fix pe un ZIS-32 de unde ai aflat?

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 June 2014 - 07:13 PM

Niki,nu pot face proba veritatii existentei unui sistem RUS 2/ZIS 32 printr-o fotografie de epoca.
Sistemul radar a fost produs ,la randul sau,in vreo 132 de exemplare destinate/asamblate pe camioane- unele pe GAZ,altele pe ZIS.
Despre RUS 2 o sa scriu cate ceva,pe scurt, mai tarziu..Sursele istorice oficiale,in cazul radarului,sunt zgarcite,lucru de inteles avind in vedere tehnologia secreta din acea perioada.
Ceea ce am gasit, sunt scurte descrieri facute de finlandezi,care au chiar capturat vreo 2-3 exemplare de RUS 2.
Dupa ce le-au evaluat,au ajuns la concluzia ca radarul sovietic este mai putin performant decat cel finlandez,Nokia, si le-au predat germanilor.
Din surse finlandeze se sustine ca radarul a fost montat "si pe camioane 4x4".
Si cum GAZ-ul AA nu a avut si o versiune awd,singurul candidat ar fi ramas ZIS-ul.
De aici ideea.
Revin.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 June 2014 - 07:16 PM


#9 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 02 June 2014 - 08:32 PM

Vezi postareaLonginus, la 02 June 2014 - 07:13 PM, a spus:

Din surse finlandeze se sustine ca radarul a fost montat "si pe camioane 4x4". Si cum GAZ-ul AA nu a avut si o versiune awd,singurul candidat ar fi ramas ZIS-ul.


Got it now! :-)
:good:

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 June 2014 - 09:19 PM

Multumesc Niki.
Un ajutor prinde bine oricand.
In aceasi ordine de idei: fotografia pe care am postat-o ieri,arata un radar RUS 2 ,montat pe un ZIS 5. Putea la fel de bine sa fie si un " 32"
Pe de alta parte: " 32" ul a avut (si el) cateva ...subversiuni- nu insist. Totusi ,demn de remarcat ca diferentialul de pe axa fatza, apare cand pe partea stanga a masinii,cand pe dreapta. Asta se poate observa si din pozele postate de fratele Niki.
Interesant.

#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 June 2014 - 09:03 PM

Buuuun !
Sub o atenta supraveghere...
Imagine atasata: Picture 470.jpg

...am procedat la modificarile necesare realizarii unui ZIS 32 cu tractiune pe ambele punti.
Diferentialul de pe fata,impreuna cu toata axa,a fost obtinut prin transformarea (aproape completa) a unei punti fata de Chevrolet CMP ,astfel incat sa semene cat mai mult posibil cu ceea ce parea a fi un diferential punte fata de pe un "32" sovietic.
Au urmat axele cardanice aferente, cutia de viteze etc .
Cred ca m-am apropiat destul de bine de realitate.
Imagine atasata: Picture 471.jpgImagine atasata: Picture 480.jpg

Imagine atasata: Picture 476.jpgImagine atasata: Picture 477.jpg

Imagine atasata: Picture 479.jpgImagine atasata: Picture 478.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 June 2014 - 09:19 PM


#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 June 2014 - 09:17 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 481.jpg
  • Imagine atasata: Picture 482.jpg


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 June 2014 - 06:09 PM

Modificat partial,inca in stadiu de asamblare:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 483.jpg
  • Imagine atasata: Picture 484.jpg
  • Imagine atasata: Picture 486.jpg
  • Imagine atasata: Picture 489.jpg
  • Imagine atasata: Picture 487.jpg


#14 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2014 - 09:30 PM

Frumos. Adica, ca deobicei.
Modelul tau de ZIS face parte din seriile de inceput, dupa cum vad eu. Astea, aveau frane numai pe puntea spate si alea actionate mecanic, prin tije.

#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 July 2014 - 12:28 PM

Mai este mult,pana departe.
Am construit shelterul in care ZiS-ul isi transporta pretiosul radar.M-am straduit sa-l fac mai ...uzat.
Lemn de tei si balsa.
Mai sunt necesare adaosuri si retusari,insa din punct de vedere al gabaritului masinii, lucrurile stau cam asa:
Imagine atasata: Picture 495.jpgImagine atasata: Picture 491.jpg

Imagine atasata: Picture 493.jpgImagine atasata: Picture 494.jpg

Imagine atasata: Picture 492.jpg

#16 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4780
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 July 2014 - 03:40 PM

Longinus ma gandesc daca nu ti-ar placea sa creezi un joc cu o plasa de camuflaj care sa acopere partial (+/-) shelterul acela . Culoarea diversa cat si forma acesteia ar condimenta fainut compozitiunea .
Exista un set foarte bun de la Eduard http://www.internetm...g-1940-1960.php http://data4.primepo...rd_16_of_20.jpg care ar merge bine pe vehicolele rusesti . Trebuie sa caut o poza cu niste tancuri sovietice ( cred niste amfibiene ...T 40 ?) ambarcate pe vagoane , sa vezi cat de mult seamana modelul .
Partea mai putin placuta este ca v-a trebui sa protejezi cumva modelul cand intinzi plasa din PE peste el , fiind din metal apar zgarieturi . Pt. a preveni asta folosesc fie banda scoci pusa peste model , daca nu e vopsit , fie o hartie sau un sevetel impaturit , daca e deja vopsit .
A , P.s. fiindca am vazut pozele de reclama ale setului . Pentru mai mult dinamism , mie imi place sa o asez usor pe diagonala , astfel incat ochiurile acesteia sa formeze un X sau un romb si nu dreapta ca in poze , caz in care ochiurile formeaza un patrat .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 July 2014 - 04:01 PM


#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 July 2014 - 03:57 PM

Dany,la faza cu plasa de mascare m-am gandit si eu,dar pana acolo mai am.
Adevarul curat-curatel consta in faptul ca nu lucrez la macheta,din lene,nu din alt motiv !

#18 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4780
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 July 2014 - 04:27 PM

Citeaza

nu lucrez la macheta,din lene

Cunoastem, cunoastem ( hihihi ) .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 July 2014 - 04:42 PM


#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 September 2014 - 10:45 AM

Mai incetut,asa,am reusit si eu sa-l transform pe "5"-ul cumparat de la Tomcat,intr-un "32" 4x4 RUS 2 Redut.
Daca am reusit...ziceti si voi.

-Inainte de toate,asa se pare ca ar fi aratat interiorul unei asemenea statii radar(privind dispre spate,spre cabina)

Imagine atasata: redut_apparat.jpg


Pe dinafara,macheta mea arata astfel:
Imagine atasata: Picture 503.jpg Imagine atasata: Picture 504.jpg

Imagine atasata: Picture 505.jpg Imagine atasata: Picture 501.jpg

Imagine atasata: Picture 496.jpg Imagine atasata: Picture 498.jpg

Imagine atasata: Picture 497.jpg Imagine atasata: Picture 499.jpg

Numai cabina,sasiul si rotile (pacat,daca s-ar gasi pe piata un kit de rasina pentru ZiS 5,rotile originale ar trebui schimbate,neaparat) sunt din kitul original
Restul este modificare(tractiunea 4x4 de pe dedesubt),sau facut de la "0" - coberul statiei este lemn de tei si balsa,antena radar - impreuna plastice(stiren),metal (sarme si resturi de PE) si...paie dintr-o matura de tatarca.
Scratch dupa poze,nu am avut planuri.Calculele dimensiunilor,sunt facute dupa metode trigonometrice sau comparatii,raportate la dimensiunea kitului Alan.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 September 2014 - 10:54 AM


#20 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2014 - 02:34 PM

:hi:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi