Forum Machete,Modelism,Hobby: Articol recenzie M4A3 Sherman - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Articol recenzie M4A3 Sherman

#1 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 05 July 2006 - 03:13 PM

Poftiti de faceti comentarii. Nu sunt (inca) expert in sherman asa ca orice contributie e binevenita. La dorinta mai pot face poze.

Am uitat sa fac o precizare in recenzie: pe langa foaia PE in kit se mai da si un cablu de sarma impletita pentru cablu de tractare. Destul de frumos, zic eu.

Aceasta postare a fost editata de Ahmed: 05 July 2006 - 03:16 PM


#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2006 - 03:15 PM

Din ce am vazut, cred ca Dragos e deja in extaz ;-)
Oricum, superb detaliata macheta, intr-adevar. Daca se si potriveste pe cat de bine arata pe culee... Vreau si eu la 48 la fel :pint:

#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 July 2006 - 03:34 PM

DA !
Fratele Dragos ESTE in extaz !!!
Apare si la 48, frate Cartula, de la Hobby Boss, dar se pare ca este cam parcicos, oricum din pozele pe care le-am vazut, este sub acesta !

Multumesc MULT, frate Ahmed pentru articol, pentru poze si pentru ca m-ai convins sa mi-l iau.
Ai facut foarte bine ca ai pus link-uri si spre parerile altora, acest kit a generat discutii nesfarsite in forumurile dedicate. Si de cele mai multe ori stupide, daca nu de-a dreptul idioate.
Este absolut EVIDENT ca este CEL MAI BUN Sherman in scara mica, in plastic, care a apartut pana acum !

Detaliile pe care le-ai evidentiat, ca matricolele de turnare de pe boghiuri si turela T23, centurile de sudura, sunt rafinamente care nu apar nici macar la kiturile la 35. Si din pacate, nici la cele noi, la 48.

Io mai aveam doua, cel Eduard, pe care l-am convertit in M4A3/75, cu turela Italeri(Esci) modificata, si absolut SUPERBISSIMUL MR Models. Dar acesta este rasina, alta gasca in alta traista.

Oricum, puntea Dragon M4A3 este NET superioara si nici nu se compara cu cea Eduard, nu cum perora un zurbagiu prin alte forumuri.
Pai comparati pozele lui Ahmed cu acestea de la neterminatul meu M4A3/75, pe Eduard :

Imagine postata

si


Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 05 July 2006 - 03:36 PM


#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 July 2006 - 03:46 PM

Poate ca turela T23 nu este mai buna decat cea facuta in rasina de Mathias Rott, vrajitorul Shermanist de la MR Models, dar oricum este aproape perfecta. Si asta nu-i putin lucru, majoritatea turelelor T23, in plastic, IN TOATE SCARILE sunt eronate !
Se pare ca formele acesteia au fost un blestem pentru facatorii de matrite, la fel ca nasurile de Spitfire sau de 109...
Si... are chiar un plus, fata de cea in rasina a lui Rott... matricula de turnare...

Iata turela T23 MR Models, dar pe o punte de M4A1 tarzie cu botul la 47 de grade :

Imagine postata

Transkitul rasinos MR Models este asezat pe (resturile) unui sasiu Revell. ACESTA este un kit bun de nimic... doar de canibalizat unele piese.

Imagine postata

#5 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 July 2006 - 04:04 PM

Singurele chestii care ma deranjaza sunt boghiurile (partea din spate), turnate integral cu galetii. Galeti superbi, pe de alta parte, care au detalii PE FATA care merg cu subtilitatea pana la cele doua valve de gresare. Nici (multi) din cei la 35 in plastic, nu au asa ceva... nemaivorbind de formele dubioase...
Totusi... toti au "spitele" aliniate la fel, lucru imposibil... nemaivorbind de dificultatea de a-i schimba.
Tocmai aici fratele Ahmed nu a pus fotografii. Il rog mult, mult, sa revina cu unele suplimentare.

Alta belea ar fi senilele "moi" din DS100, obsesia Dragonului, SPRE DISPERAREA mea.
Dar ... sunt FOARTE FRUMOASE si detaliate, superioare in detaliu celor in stiren de la Eduard si Italeri(Esci). Iar in acest caz, DS100 poate ca va functiona, deoarece senilele la Sherman erau intinse, fara "burti", sunt inguste, iar patinele au pasul mic.
Pentru comparatie, iata senilele Eduard, care sunt model T53, din otel, fara cauciuc.
Sunt cele de sus, bineinteles :

Imagine postata

Cat despre atat de criticatele unelte "in basorelief"... astea sunt prostii in scara asta si un fel de a cauta nodul in papura a unor baieti care au oarece frustrari existentiale...
Oricum sunt frumos turnate, iar lopata este superba !
Iar de mitraliera Browning M2 ce sa mai zicem. Este cea mai bengoasa in plastic !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 05 July 2006 - 04:10 PM


#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 July 2006 - 04:26 PM

Intr-un cuvant, fratilor... sariti pe el si-l luati !
Mai ales cei care au deja kitul Italeri (Esci), inca nemontat. Acestia trebuie sa-si ia MUSAI doua !
Pentru ca, asa cum am mai zis pe aici, configuratia kitului Esci este total eronata. Niciodata turela de 75 tarzie nu a stat pe puntea turnata tarzie cu botul la 47 grade si trapele oblice, de M4A1. In schimb, pe puntea de M4A3 da ! Iar turela de 76mm T23, este singura care a echipat aceasta punte ! Rasina aia de la MR Models, pe care am aratat-o mai sus, este aceasta configuratie.
Asa ca, remediul ar fi sa inversati turelele intre kitul Dragon si cel Italeri. Exact ce am facut io la Eduard. Si obtineti doua configuratii corecte.
Iar al doilea kit, il faceti cum il da Dragon... si asa veti avea TREI Shermane, frumoase si corecte, IN PLASTIC, fara rasini scumpe si rare.

Asa cum stiu io Dragonul... vor urma cel putin inca patru-cinci versiuni. Si... asta este un fleac, fata de varietatea de "permutari si aranjamente" pe care o permite Sherman !
Oricum, daca se vor ridica la nivelul acestuia, si se vor ridica daca judecam dupe urmatorul, M4A1/75"mijlociu", mai bengos ca acesta, SHERMANOMANIACII vor fi in anul lor de sevraj.
Si nu numai ei, ci toti cei care iubesc braillescale, pentru ca prea mult timp a fost ignorat acest ATAT DE IMPORTANT tanc, in beneficiul "panzeropantherotigrulisto-maniacilor"...

Deci, cumparati-l fratilor, cu ochii inchisi si inima deschisa !
Va zice Fratele Dragos, Shermanomaniaco-Maximus !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 05 July 2006 - 04:30 PM


#7 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 05 July 2006 - 04:29 PM

O sa pun poze (maine) cu spatele galetilor. S-ar putea sa fie posibila decuparea lor cu o lama si relinierea spitelor. Dar astea sunt deja chirurgii optionale pentru cei mai AMS-isti dintre noi... ;-)

Cat despre senile....singura problema pe care o intrevad este posibilitatea ca raza lor de curbura posibila sa fie mai mare decat raza rotii motrice, cel putin asa apare in pozele a doua modele pe care le-am vazut construite.

Eu zic ca Dragon a cam facut tot ce putea sa faca. Compromisul cu DS100 este necesar, Dragos. Chiar si eu ma disper cateodata cu cat timp imi ia sa assamblez si sa curat niste senile link&lenght. Iar cum hobbiul asta PIERDE fani pe zi ce trece, copii preferand sa se joace pe PC PanzerGeneral decat sa construiasca panzere, trebuie facut ceva si pentru a facilita asamblarea mai usoara...

Aceasta postare a fost editata de Ahmed: 05 July 2006 - 04:32 PM


#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 July 2006 - 04:36 PM

Citeaza

Eu zic ca Dragon a cam facut tot ce putea sa faca. Compromisul cu DS100 este necesar, Dragos. Chiar si eu ma disper cateodata cu cat timp imi ia sa assamblez si sa curat niste senile link&lenght.


Asta zice si Dragon, in propria aparare... de fapt au optat pentru asta, deoarece vanzarile lor uriase in braillescale le fac cu linia diecast, preasamblata si vopsita. Iar sa pui senile L&L, in ritm de banda de productie , este imposibil.
DS 100, este compromisul cel mai onorabil la senilele intr-o bucata, dar merge cat de cat, doar in UNELE cazuri, ca cel de fata sau la senilele familiei Pz.IV si derivate.
La T34, unde sunt late iar patina are pasul mare, SUNT UN DEZASTRU !
SI... senila si tunul da caracterul unui tanc...

#9 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 05 July 2006 - 04:40 PM

Citeaza

La T34, unde sunt late iar patina are pasul mare, SUNT UN DEZASTRU !
SI... senila si tunul da caracterul unui tanc...


Perfect de acord! As accepta si un pret mai maricel daca ar pune la unele kituri(T34!!) o rama cu senile de plastic.
Daca nu..lasa ca tebuie sa manance si aftermarketurile!

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 July 2006 - 07:33 PM

Bun articolul si in rest ... ce sa mai zic?
Asta DA discutie pe placul meu ... si cred ca nu numai pe al meu ;-) .
Bafta!

#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 July 2006 - 05:43 AM

Citeaza

Daca nu..lasa ca tebuie sa manance si aftermarketurile!


Ma rog...
Daca vorbim de senile pentru T34... io am dubiile mele cu cele aftermarket.
Cele care se gasesc la mai multi producatori, sunt cele de fotoincizie.
Acum... recunosc ca sunt io cam dus cu pluta, DAR cel putin io personal, nu sunt suficient de NEBUN ca sa pun senile din fotoincizie... in doua-patru straturi !
Mi se pare un nonsens si din punct de vedere practic, o imposibilitate.
Pe langa faptul ca ORICUM, tot n-au cum sa arate bine, sunt prea subtiri si fara relief, iar curburile si indoiturile artificiale...
Nemaivorbind de pret !

Pai... la aceeasi bani, mai bine cumpar de la conu' Pavel un T34 de "sacrificiu", de la UM, sau si mai ieftin de Eastern Express... sau chiar Aer. Toate au senile L&L de stiren, iar cele UM sunt de-a dreptul superbe, mai bengoase chiar decat cele Revell.
Ca sa nu mai vorbesc de gramada de piese in plus care raman, sigur candva extrem de utile !
Si asta la pretul unui set de senile PE... sau de rasina...

Parerea mea...

#12 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 06 July 2006 - 08:22 AM

Kitul se pare ca e super. Ahmed, in cit timp ti-a venit comanda si cu ce card ai platit? Nu pot sa nu remarc (vorba lui Crios) calitatea discutiei din care, cel putin eu, am multe de retinut. Cit despre Dragos, pestele in apa se simte destul de stingher fata de el ;-) . Dati-i inainte.

#13 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 06 July 2006 - 08:23 AM

Un picut nu sunt de acord cu tine. Senilele PE mie mi se par bune pentru T-34, nu stiu pentru alte tancuri. Iata aici un T-34/85 realizat de William sum pe baza kitului Revell, cu senile PART.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Repet, autorul e William Sum, de pe forumul ML.
Cred ca se observa naturaletea curbelor si grosimea foarte in scara. Am vazut in schimb modele cu senile de plastic care aratau prea groase pentru T-34. Cat o fi de usor de lucrat cu ele...asta nu pot sa zic.
Problema este insa pretul. Asa cum ai zis si tu, de banii aia se poate lua de la Pavel un kit UM. Dar ce te faci cand iti trebuie un model de senila inexistent in kit? De ex. senilele initiale M1940, cele fara amprenta, nu se gasesc in nici un kit de plastic...
Problema e spinoasa. Nici acum nu stiu cum o sa rezolv cu T34-1940-ul de la UM...

In alta ordine de idei Dragos, mi-am adus la servici kitul, aparatul foto, dar am uitat acasa cablul usb... ;-) Doar maine poze...

#14 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 06 July 2006 - 08:26 AM

Salut Ovidiu!

Chinezii astia sunt nebuni. Kitul a costat 10 USD. Am platit trasnport 11USD, la gramada cu alte 3 kituri 1/72. Transport prin avion, pachetul a fost in vama dupa 2 saptamani. Cardul folosit este batranul dar credinciosul Taifun de la BancPost.
Mai eftin si elegant nu se poate.

#15 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 July 2006 - 01:18 PM

Citeaza

Dar ce te faci cand iti trebuie un model de senila inexistent in kit? De ex. senilele initiale M1940, cele fara amprenta, nu se gasesc in nici un kit de plastic...


Fratioare... aici ai dreptate. Pentru modelul 1940... va trebui, AMS-ist cum te stiu (ca si mine), sa te orientezi spre aftermarket. In PE exista sigur, vezi la OKB Grigorov sau cred ca si Ace, daca vrei mai ieftin. S-ar putea sa fie si in rasina, optiune mai buna dupe mintea mea, dar trebe sa mai sapam un pic. Promit sa te ajut la cautat.

Unde zic, tot dupe mintea mea, ca nu ai dreptate... este la realism. Te rog sa te uiti cu atentie, desi baiatul le-a pus cu mare maiestrie si s-a chinuit sa le indoaie la articulatia dintre patine... nu a reusit... Mai ales la "sagging" PATINELE SUNT CURBATE in sus si in jos. Dar si in jurul rotilor motoare si intinzatoare. Asta este problema si cu senilele "suple dintr-o bucata", la T34. D'aia DS-ul este kk in acest caz.
Apoi GROSIMEA din contra, este prea mica. Sunt prea subtiri. Tot dupe mintea mea, prefer ca senilele sa fie un pic mai groase, decat asa... ca o foita de prins muste. Avantajul articularii naturale a patinelor, la cele L&L, compenseaza in realism grosimea...

Uite aici o poza de epoca, in care se vede grosimea reala. De comparat cu o vedere in laterala a modelului cu senile de PE.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t_34_turret_15.jpg.jpeg


#16 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 06 July 2006 - 01:36 PM

Din pacate, nici in PE nu stiu daca exista senilele initiale... dar mai cautam.
Ce sa zic, ca si concluzie, eu personal voi folosi senilele de plastic de la UM pentru toate cazurile afara de M1940.

Trebuie sa recunosti insa ca modelul lui Sum e deosebit....:)

#17 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 July 2006 - 01:46 PM

Citeaza

Trebuie sa recunosti insa ca modelul lui Sum e deosebit....:)


Nu ca este deosebit, este EXCEPTIONAL !
Cred ca-i poate, cel mai bengos T34/85 Revell pe care l-am vazut !
Uite, mor de drag cand vad realizari ca asta, la care SCARA aproape nu se vede !

Cauta senile la "OKB-Grigorov" !
Nu gasesc link-ul, dar l-am postat in topicul "Coltul lui Olaf" !

#18 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 July 2006 - 02:21 PM

Pai, va ziceam io mai sus, ca anul acesta va fi unul de sevraj, pentru Shermanomaniaci!
Io-te, a sarit si Trumpeter, repejor la cap !
Din pacate, chinezoii pacatosi, au facut senilele CHIAR DIN kkVINIL !

http://www.network54.com/Forum/47210/threa...+M4+Sprue+shots

si :

http://www.network54.com/Forum/47210/threa...9+W+Sprue+shots


Frate Ahmed, te-am rezolvat cu senilele T34, model timpuriu !
Uite link-ul la OKB-Grigorov :

http://www.okbgrigorov.com

Si asa arata PE-urile lui Ilian Filipov :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: GD_01072024.jpg.jpeg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 06 July 2006 - 02:22 PM


#19 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 July 2006 - 02:25 PM

De fapt... ca sa nu mai cauti, uite link-ul exact la senilele care te intereseaza :

http://www.okbgrigor...72/01072024.htm

Si uite-le, mai de aproape. Cele cu "patinele chele" :

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-12-1152188739.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 06 July 2006 - 02:28 PM


#20 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 July 2006 - 02:33 PM

Uite, bulgarul Ilian Filipov, a fost mai destept ca alti "mari" producatori de PE.
A facut PATINE SEPARATE si segmente, exact ca in cazul L&L, din stiren !
Bravo lui !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: T_34_tracks_1940.jpeg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi