Forum Machete,Modelism,Hobby: Ajutor, pentru inca un incepator... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajutor, pentru inca un incepator...

#1 Useril este offline   svlucian 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 20-July 14
  • Location:Braila

Postat 20 July 2014 - 06:47 PM

Salutare la toata lumea.
E pentru prima data cand iau contact cu aceasta lume a modelismului, figurinelor, etc...
Am ajuns aici din cauza copilului meu, ... m-am tot gandit ce jucarii (mai interesante si mai educative) sa-i cumpar. Ca foarte multi dintre romani am ramas cu sechele din perioada comunista, si mi-am adus
aminte bineinteles de calaretii (indienii si cowboy-ii) pe care eu nu i-am avut atunci Imagine postata .
Initial am inceput sa caut prin magazinele online de jucarii si spre surprinderea mea nu am gasit mai nimic, nu imi venea sa cred ca, copii de astazi nu se mai joaca cu astfel de jucarii (am gasit tot felul
de monstruleti chinezesti care nu m-au inspirat deloc). Apoi mi-a venit ideea sa caut la second hand poate vinde cineva mult ravnitele jucarii din acea vreme, si ce sa vezi, mai greu, dar am gasit.
Acum, ca v-am gasit imi pare rau ca i-am comandat, observ ca sunt foarte multi producatori de figurine extraordinar de frumoase, doar ca nu am stiut eu sa caut.
Sper ca nu v-am plictisit cu istorisirea, sa trec si la problema.
Figurinele respective (am inteles ca sunt din anii 70 - 80) nu sunt intr-o stare prea buna in ceea ce priveste vopseaua de pe ele.

1. Recomandati-mi va rog un tip de vopsea pe care sa o folosesc. Am inteles ca vopselurile ar fi cam de doua feluri acrilice si email.
Ce tip ar fi recomndat pentru cineva care nu a vopsit nimic in viata lui, ceva ieftin si bun? Dati-mi va rog si cateva sfaturi despre aplicare sau vreun link.

2. Exista si vreun lac ceva care sa protejeze vopseaua in timp, sau nu are rost?

3. Exista vreo tehnica de indepartat urmele de vopsea veche, fara a deteriora plasticul?

Promit sa pun poze cu rezultatul final.

P.S.
Asta imi mai lipsea acum, ... inca un hobby.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 July 2014 - 02:01 PM

Salut,
o sa incerc eu sa te lamuresc in masura posibilitatilor. Referitor la partea de vopsire, daca o sa dai un search pe forum o sa gasesti multe informatii.
Referitor la figurine trebuie facuta o diferenta in ceea ce priveste materialele, figurinele de pe vremuri erau turnate dintr-un plastic de galeata, care nu se vopseste foarte bine cu materialele de modelism. Figurinele de modelism pot fi din plastic sau din metal, la diferite scari.

Acum depinde de ceea ce vrei. Daca vrei sa iei figurine de-a gata si sa le vopsesti iti recomand acrilice de uz general pentru zugraveli, care au aderenta destul de buna. Daca vrei sa intri in aceasta lume a modelismului si sa faci respectiv sa vopsesti figurine "de modelism" lucrurile se complica. In primul rand se folosesc vopsele de modelism care nu sunt foarte ieftine, dar care au aderenta corespunzatoare. Ca sfaturi generale, de vopsire (eu nu fac figurine, unde se aplica si cateva tehnici speciale):

- foloseste un grund sau primer pentru ca vopseaua sa adere la piesa respectiva (gasesti in magazinele online descrise pe acest forum)
- ulterior aplici vopseaua, la pensula (pentru inceput), mai ales la figurine nu ar trebuie sa fie o problema, poti folosi acrilice in ipoteza ca nu vrei sa ai mirosuri puternice de solventi
- peste vopsea se poate da cu un lac incolor cu rol de sigilare si protectie (acesta asigura o protectie corespunzatoare la manipulare, dar nu si la socuri mecanice)

Atentie insa, este o mare diferenta intre figurinele de jucarie si modelele la scara, in principiu atat ca realizare cat si ca utilizare. Acelasi lucru se intampla si cu restul modelelor: de exemplu un avion de tip jucarie este robust, poate fi manevrat sau chiar trantit de catre copil, un avion macheta este mult mai fragil, nu suporta acelasi tip de manevrare, manipulare.

#3 Useril este offline   svlucian 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 20-July 14
  • Location:Braila

Postat 21 July 2014 - 04:41 PM

Poate nu am fost eu destul de clar in exprimare, dar am comandat deja jucariile si sunt vechii cowboy si indieni din
perioada comunista (made in W Germany).
Am nevoie de o vopsea care sa adere, si sa reziste in timp si mecanic (atat cat e posibil), cel mai bine la acel tip de
plastic, care inteleg ca nu e cel mai de calitate.
Din ce am inteles pana acum cea de tip email ar fi mai buna decat cea acrilica.
Acum nu stiu:
- daca exista vreun grund sau ceva ce sa aplic initial care sa adere mai bine decat vopseaua propriuzisa (doar daca se
prinde mai bine decat vopseaua)?
- ce marca de vopsea ar fi mai buna, din toate aceste marci din care nu inteleg nimic?
- sa folosesc si vreun lac, si daca da care?

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 July 2014 - 01:12 PM

Atentie, daca figurinele sunt din "plastic de galeata" adica polipropilena, aderenta vopselei este destul de scazuta, indiferent care ar fi ea. Acest tip de plastic se vopseste, pentru rezistenta macanica buna, in conditii deosebite, de exemplu in cimp electrostatic.
In privinta vopseleleor citeste asta: http://www.cartula.r...-avansati.html. E un pic veche, dar iti poate aduce ceva lamuriri.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi