Forum Machete,Modelism,Hobby: VK 3001(H) Pzkpfw VI Ausf. A - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VK 3001(H) Pzkpfw VI Ausf. A Trumpeter 1/35

#1 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 21 July 2014 - 10:14 AM

A fost un vehicul proiectat la sfirsitul anilor 30 ca fiind un tanc mediu, un panzer IV hibrid de fapt, produs de Henschel in 1942 in 4 exemplare (doar doua livrate) dupa care productia a fost oprita in favoarea Tiger-lui. Doua dintre prototipuri au fost folosite ca vehicule de antrenament iar pe celelalte doua a fost montat ulterior tunul de 128mm (Pak40 SPG)
Kitul este produs de Trumpeter, scara 1/35, 230 piese de styren gri si periscoapele din plastic transparent. Cutia mai contine senile din vinil (dinti goi), o foaie de decaluri, instructiuni de montaj (engl/chin) si o plansa cu profilul color.

Mai multe informatii gasiti in linkurile de mai jos:

- review Armorama
- review Cybermodeler
- review Missing-lynx

Imagine postata


CONSTRUCTIA:

Kitul nu prezinta probleme constructive, e unul simplu si "curat", singurul minus fiind eventual senilele din vinil . Galetul intinzator este prevazut cu excentric pentru a putea monta senila mai usor. Fiind un prototip folosit la antrenamente, de pe tanc lipsesc detaliile (unelte, bagaje, etc)
In fotografiile de mai jos trenul de rulare este montat provizoriu , urmind a fi scos si vopsit separat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_7579.jpg
  • Imagine atasata: _MG_7578.jpg
  • Imagine atasata: _MG_7580.jpg
  • Imagine atasata: _MG_7581.jpg

Aceasta postare a fost editata de Krupp: 21 July 2014 - 10:28 AM


#2 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 21 July 2014 - 02:20 PM

Am inceput vopsirea cu un strat de negru email pe post de grund. Asta mi-a asigurat cu un drum si vopsirea bandourilor de cauciuc ale galetilor. Apoi stratul de baza german grey urmat de straturi succesive a inca doua nuante de gri (amestecuri german grey , dark grey si alb) pe post de modulare a culorii. Efectul este mai putin vizibil in foto datorita luminii blitz-lui.

Imagine atasata: _MG_7586-800.jpg Imagine atasata: _MG_7592-800.jpg Imagine atasata: _MG_7591-800.jpg


Imagine atasata: _MG_7596-800.jpg Imagine atasata: _MG_7597-800.jpg Imagine atasata: _MG_7598-800.jpg

#3 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 21 July 2014 - 08:05 PM

Salut, Krupp. Foarte interesante construcția și vopsirea de pānă acum. O să urmăresc cu plăcere topicul tău, seamănă cu un Panzer I pe steroizi. Nu-mi dau seama de dimensiunile machetei, dar bănuiesc că trebuie să fie mai mare decāt un Panzer IV. Spor la ceea ce faci.

#4 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 22 July 2014 - 09:02 AM

Vezi postareaMichael_Wittmann, la 21 July 2014 - 08:05 PM, a spus:

Salut, Krupp. Foarte interesante construcția și vopsirea de pānă acum. O să urmăresc cu plăcere topicul tău, seamănă cu un Panzer I pe steroizi. Nu-mi dau seama de dimensiunile machetei, dar bănuiesc că trebuie să fie mai mare decāt un Panzer IV. Spor la ceea ce faci.


Multumesc.
De fapt dimensiunile sunt cele ale unui P IV avind in vedere ca s-a folosit acelasi sasiu (cu modificarile de rigoare pentru noua transmisie ). Adica putin sub 6m (aproape 17 cm lungimea machetei si aproximativ 9cm latime). Dar cum spuneai, pare mai mare , probabil datorita galetilor suprapusi. Dimensiunile mai mari si modul de functionare al acestora (cu mai multe bare de torsiune) conferea o suspensie mai performanta blindatelor ulterioare PIV ( Tiger, Panther, etc). De asemernea spatiile mai mari intre rolele de retur (doar 3 spre deosebire de 4 aliniate pe aceeasi lungime de sasiu la P IV), poate crea impresia ca blindatul e mai mare decit un Panzer iV.

Intre timp am vopsit senilele, iar apoi am evidentiat uzura metalului pe dintii de ghidaj si pe portiunea din senila pe care calca galetii, cu ajutorul unui creion grafit, pigment metalic si vopsea acrilica Tamiya xf-56. "Prafuirea" senilei o voi face cu senila montata pentru a avea aceeasi "doza" de praf / noroi pe senile si galeti.

Imagine atasata: _MG_7601.jpg Imagine atasata: _MG_7622.jpg

#5 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 22 July 2014 - 01:18 PM

Am continuat cu partea inferioara a sasiului pentru a putea monta trenul de rulare.

Imagine atasata: _MG_7625.jpg Imagine atasata: _MG_7626.jpg


Imagine atasata: _MG_7627.jpg Imagine atasata: _MG_7628.jpg

#6 Useril este offline   nightprowler 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Location:Pitesti

Postat 22 July 2014 - 01:48 PM

Salut! Cu ce ai facut namolul de la partea inferioara a tancului? Pamant pur si simplu, sau alte smecherii? Si cum ai facut sa para inca umed in unele parti?
Spor in continuare!

#7 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 22 July 2014 - 05:16 PM

Vezi postareanightprowler, la 22 July 2014 - 01:48 PM, a spus:

Salut! Cu ce ai facut namolul de la partea inferioara a tancului? Pamant pur si simplu, sau alte smecherii? Si cum ai facut sa para inca umed in unele parti?
Spor in continuare!


Am folosit lut amestecat cu nisip, vopsit cu produse Ak si vopsea acrilica , iar acolo unde este "umed" am aplicat lac lucios.

#8 Useril este offline   nightprowler 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Location:Pitesti

Postat 22 July 2014 - 08:45 PM

Wash-urile de la AK, cele de 35 de ml, clasice, cum ti se par? Ar putea fi inlocuite cu thinner sau turpentine plus uleiuri? Ca la 20 lei pentru 3 linguri mi se pare cam mult. Sau sunt chiar asa tari cum "par"?

#9 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 22 July 2014 - 09:05 PM

Poti desigur folosi diverse improvizatii, nu doar pentru wash-uri ci pentru orice ingrediente de la pigmenti la filtre, etc. Cu conditia sa stii ce faci si sa ai cu ce. In afara de nuanta exacta pe care trebuie sa o obtii, mai e vorba si de consistenta. Nu e imposibil dar nici nu e chiar atit de usor cum ar parea la prima vedere. Sticlutele celor de la AK nu sunt foarte mari dar utilizata cum trebuie o sticluta de wash iti ajunge destul de mult. Adica pe suprafete satinate (mai bine decit lucioase), aplicat wash-ul doar pentru scoaterea in evidenta a detaliilor , nu aplicat pe toata macheta (ca filtrele).
Pentru a obtine filtre sau wash-uri din uleiuri mai poti folosi pentru diluare white spirit sau benzina de brichete. Doar trebuie atentie la vopseaua de baza sa fie acrilica (sau daca e email sa fie un strat de lac acrilic intre vopsea si wash/filtru).
Mai interesant insa mi se pare a folosi in loc de uleiuri, vopsele pe baza de rasini (email) diluate la concentratia potrivita si utilizate apoi in weathering (ceea ce de fapt fac cei de la AK, AMMO MIG, etc)

Aceasta postare a fost editata de Krupp: 22 July 2014 - 09:06 PM


#10 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 23 July 2014 - 08:01 AM

trenul de rulare

Imagine atasata: _MG_7629.jpg Imagine atasata: _MG_7630.jpg


#11 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2014 - 08:49 AM

@nightprowler : Poti incerca orice variatie si combinatii de materiale (uleiuri, solutii dedicate tip AK interactive, pigmenti, creta pastel, etc. ) in functie de rezultatul urmarit. Da, poti recrea efectele de nuanta si efectele finale recreate de solutiile AK si cu uleiuri dar avantajele majore la solutiile AK (si altele de gen) e ca sunt gata facute, se usuca repede, in multe cazuri efectul final este mult mai spectaculos si realist decat cele obtinute cu uleiuri. Imagine postata Pan la urma e si o vorba, meseriasu fara scule bune e meserias degeaba :) si in 99% din cazuri calitatea lucrarii finale este datorata si calitatii materialelor folosite.


Krupp, imi place ce vad pana acum. Spor!Imagine postata

#12 Useril este offline   nightprowler 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Location:Pitesti

Postat 23 July 2014 - 11:06 AM

Am inteles...probabil ca inchid ochii si iau vreo 5-6 washuri si niste filtre.

Krupp, la senila din imaginea dreapta, ar trebui sa mai pui niste adeziv ca parca s-a desfacut in partea de sus. Sa nu te trezesti cu ea pe jos.

Zici ca ai amestecat lut cu nisip, dar ai pus si aracet? Sau s-a lipit automat lutul cand l-ai aplicat?

Si ce spuneai despre emailuri? Am observat ca pe sticlutele lor scrie ca sunt pe baza de email? Dar ce fel? Gasisem undeva ce sunt toxice sau cancerigene...asa sa fie si astea? Sau sunt facute in alt fel fata de cele industriale? Nu imi trebuie 3 maini ca sa fac machete. :pardon:

#13 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 23 July 2014 - 11:48 AM

@ Buss - Multumesc.

@ Nightprowler - senilele din vinil din kit nu sunt nemaipomenite (cum era de asteptat de altfel). La retusurile finale voi incerca sa asez senila cit mai natural (...posibil pt o senila din vinil), sa refac zonele unde se vede metalul sub noroi, etc
- nisip putin doar pentru textura , iar lutul bine diluat (pasta). Pus cu o pensula veche, se lipeste singur, fara adezivi (suprafata mata)
- "enamelurile" despre care e vorba sunt din categoria vopselelor care se dilueaza cu derivate gen benzina, nitrodiluant, white spirit, etc. Nu stiu daca sunt cancerigene sau nu, dar in mod sigur nu e sanatos sa le ingeri / respiri. Sunt convins ca sunt facute din cele "industriale", dupa anumite retete, concentratii, folosind anumiti solventi . Deci la fel de "sanatoase" ca cele de uz industrial. Dar cantitatile folosite fiind mult mai mici, (si lucrind cu ele intr-un spatiu aerisit) nu cred sa fie probleme.
- AK au wash-uri pentru vehicule verzi (de la olive-drab-ul american la verdele rusesc), pentru vehicule gri (panzer grey-ul din perioada timpurie a razboiului) si pentru vehicule "galbene" (dunkelgelb-ul si derivatele folosite in Africa sau ca baza pentru camourile utilizate in ultimii ani de razboi). Astea 3 zic eu ca-ti acopera partea de spalari pentru marea majoritate a vehiculelor. Filtrele sunt cam ce sunt si wash-urile dar cu o concentratie mult, mult mai scazuta de pigment. Astea chiar se pot face fara probleme din uleiuri bine diluate, fara sa mai dai banii pe ele. Parerea mea. Decit sa dai banii pe filtre , mult mai utile sunt produsele din gama "streaking grime" de diferite nuante, tot asa pentru diferite genuri de camuflaje. Astea sunt de asemenea ca niste wash-uri , dar de data asta mult mai concentrate in pigment. Adica simplist vorbind , filtrele, wash-urile si "streaking grime" nu sunt altceva decit vopsele (emailice) cu 3 grade de concentratie, de la foarte diluate (filtrele) la "destul" de concentrate (streaking grime). Fiecare din cele trei se utilizeaza in alte scopuri si cu alte tehnici.

Aceasta postare a fost editata de Krupp: 23 July 2014 - 11:49 AM


#14 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 23 July 2014 - 12:07 PM

Am inceput chipping-ul, in prima faza cu un outline (gri foarte deschis) care va pune in evidenta unele detalii si geometria machetei.

Imagine atasata: _MG_7633.jpg


#15 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 23 July 2014 - 01:19 PM

Hmmm. Un pic prea uniform si peste toate muchiile, chippingul. Nu toate colturile se uzeaza, mai ales la un vehicol nefolosit ca asta.
Spor.

#16 Useril este offline   Krupp 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 05-November 13

Postat 23 July 2014 - 02:05 PM

Dupa terminarea tratamentelor muchiile deschise la culoare vor fi mult mai putin vizibile. In ceea ce priveste uzura mai accentuata , este o optiune personala , chiar daca vehicolul real nu a fost uzat in conditii de utilizare intensa.

#17 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 23 July 2014 - 09:06 PM

Vezi postareaAhmed, la 23 July 2014 - 01:19 PM, a spus:

Hmmm. Un pic prea uniform si peste toate muchiile, chippingul. Nu toate colturile se uzeaza, mai ales la un vehicol nefolosit ca asta.
Spor.


Frate, Ahmed, tot īn calul care trage dai. Lasă omul să lucreze, și așa e printre puținii care o fac și e și nou pe forum. Puțină īncurajare, fii constructiv, ce pisici... N-o fi macheta perfectă, dar n-am mai văzut de mult atāta entuziasm.Imagine postata

#18 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2014 - 07:27 AM

Mie imi place foarte mult ce iese. Am vazut la multi treaba cu outline-uri, lumini foarte puternice pe panouri, culori aprinse la camuflaj iar apoi in urma tratamentelor cu filtre si pigmenti si alte tacamuri totul se estompeaza foarte foarte dragut.

Imagine postata Pamantul ala uscat si crapat pe galeti e super!

#19 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 July 2014 - 10:55 AM

Lovesc, da lovesc cu dragoste :)
Spor si inspiratie.

#20 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 26 July 2014 - 08:40 AM

Foarte reusita macheta. Trenul de rulare si uzura sun foarte bine facute . Finalul va fi super....

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi