Forum Machete,Modelism,Hobby: Muzee - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzee Pe unde ne-am plimbat si ce-am vazut

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2014 - 08:20 AM

S-ar putea ca acest topic sa fie sursa de inspiratie pentru muzeele de profil din Romania.
Stiu ca nu sunt muzee de modelism dar de multe ori, ne inspiram din ce vedem in Muzee.
Daca se considera necesar o sa incerc sa incarc niste poze si aici, cu toate ca activitatea asta e foarte laborioasa aici pe site si timpul e masurat la fiecare.
Pentru inceput, puteti vedea poze de la 2 muzee si 2 monumente din ducatul Luxemburgului aici:

http://calin-ungureanu.blogspot.ro/

De mare interes mai ales pentru Shermanisti.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 19 August 2014 - 08:24 AM


#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 19 August 2014 - 09:16 AM

De mare interes pentru toti Imagine postata! Fericitule ! Ai avut ocazie sa vezi un crampei de istorie Imagine postata.Multumim ca impartasesti cu noi aceste minunatii Imagine postata!

Respect,
Imagine atasata: Anakinu signature.JPG


#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 August 2014 - 01:51 PM

Norocosule!
Am gasit printre poze si cate ceva din ceea ce ma interesa pentru lucru in viitorul apropiat. Multumesc!

Bafta!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 August 2014 - 11:39 AM

Ehe, cum stiu unii sa scoata bani, nu, nu din piatra seaca, ci din istorie. Noi preferam farfurii din aluminiu, facute de italieni!

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2014 - 11:31 AM

Ai mare dreptate Z.
Nu numai ca pun etichete pe orice bolovan, dar stiu cum sa faca pentru ca turistul sa o dea dintr-una in alta.
Daca ajungi la Muzeu, afli de monumentul nu stiu care, de unde te poti uita in nu stiu ce râpă celebră, de unde pleacă și un traseu prin padure (pieptiș dar cu trepte din lemn)
La muzeu la intrare, 2 standuri marețe cu pliante despre - Muzeele din orasele invecinate, inchirieri biciclete (ca sa te simti ca in compania a 7-a sub clar de luna), unde s-au mai facut sau se mai fac sapaturi, povestile sub forma de brosuri gratuite ale unor veterani din localitate, tiparite la scoala locala de catre copii si subventionate de primarie.
Toate traseele sunt clare si facile, cu costuri minime sau gratuite, dar toate trec prin centrul turistic unde trebuie sa lasi cativa euro pe inghetate, magneti de frigider si alte suveniruri.
intrarea la muzeu costa 5 euro dar faza cu fotografiatul platit sau interzis nu se mai aplica....Oricum toata lumea are mobile asa ca....
In schimb in unele locuri din muzeu esti atentionat la vedere ca nu poti folosi blitz-ul si ti se explica si de ce.... Detaliat - ca sa nu fi nervos nici tu nici ei.
Avand in vedere ca muzeul are parcare si ca vis-a-vis mai descarcau niste camioane marfa la un magazin, am vazut urmatoarea placuta:

Imagine atasata: IMG_2569-1200.jpg


Descarcarea camioanelor interzisa inainte de 7 dimineata.
Va rugam sa opriti motorul dupa parcarea (stationarea) vehiculului.

Adica, traim si noi aici si ne e jena sa iesim pe geam sa va injuram ca faceti galagie......Ne scuzati ca am auzit galagia dumneavoastra.

La poarta m-au intrebat daca sunt de acord sa le spun de unde vin. Eu, m-am umflat tot ca aveam ocazia sa le arat ce culti sunt "tiganii" din Romania.
Zic: sunt din Romania.
Doamna completeaza pe laptop - EST. Next !
Cu alte cuvinte.... There be dragons.

Nu cred ca sunt fatalist sau pesimist.....sau depresiv, dar cred ca aia isi fac frumos in curte inca din sec 14 si acum mai au de facut doar mici retusuri, pe cand noi ar trebui sa facem si noi acum ce-au facut ei prin sec 14. Problema e ca noi ne dorim sa fie ca acolo....Maine.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 21 August 2014 - 11:33 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi