Forum Machete,Modelism,Hobby: PREISER 1/72 - WW 2 GERMAN INFANTRY ADVANCING - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PREISER 1/72 - WW 2 GERMAN INFANTRY ADVANCING Descriere Set

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:03 AM

PREISER 1/72
WW 2 GERMAN INFANTRY ADVANCING

Producator: Preiser
Scara: 1/72
Cod set: 72504
An fabricatie: 1997
Nr. de figurine: 12
Nr. de pozitii: 12
Talie: Inalta
Material: Plastic tare
Perioada optima: 1939 -1943

Cel putin teoretic, acest set reproduce infanteristi germani in mars. Datorita materialului din care sunt confectionati, plastic tare, precum si modului in care sunt livrati de companie, respectiv in bucati, ca un kit, din figurinele realizate de Preiser se pot obtine un numar infinit de pozitii. Astfel, pot fi soldati in mars, soldati in pozitii de lupta, servanti la tunuri sau pot fi pusi in/pe vehicule.
De asemenea, componentele unei figurine pot fi amestecate cu unele din alte seturi, obtinandu-se astfel noi pozitii deosebit de interesante.
Dupa cum este bine cunoscut, de regula, figurinele din seturile Preiser 1/72 vin fara echipament, acestea urmand a fi echipate de catre modelist dupa cum doreste. Echipamentul si armele sunt furnizate pe grile separate, adevarate opere de arta la scara 1/72.
Fiind fabricat din plastic tare, intocmai ca un kit obisnuit, piesele din acest set se lipesc cu usurinta cu orice adeziv folosit la kit-uri. Componentele se potrivesc perfect, insa in cazul folosirii componentelor din alte seturi Preiser, se recomanda verificarea modului in care se potrivesc.
Acest set include doua grile identice a cate 6 figurine, patru grile cu echipament diversificat (doua sunt identice) si o grila cu arme.
Grilele de echipament si arme sunt cele standard, regasindu-se in numeroase seturi 1/72 avand ca subiect armata germana in WW2 ale acestui producator.
Grila de arme include 9 pusti Kar 98K (6 fara baioneta si 3 cu baioneta fixata), 6 Schmeisser MP40 (3 cu patul rabatat si 3 cu patul nerabatat), 6 grenade StiHg-r 24, 3 lopeti deschise,1 pumnal si 6 cartusiere pentru MP40 (3 cu buzunar lateral, 3 fara buzunar).
Prima grila de echipament contine 6 rucsaci (Tornister M-39) cu o patura rulata deasupra, 2 binocluri, 2 genti de ofiter, 4 tocuri pistol calibrul 9 mm (P-08 Parabellum/P-38 Walther), 4 tocuri pistol calibrul 7,65 mm (Walther), 6 casti, 2 caschete de ofiter, 6 sepci (M-43), 6 chipie (M-34) si 2 lanterne.
A doua grila de echipament contine 12 cartusiere Kar 98K, 6 masti de gaze M-30, 6 bidoane (Feldflasche M-31), 6 gamele (Kochgeschirr M-31), 6 saci de merinde [(Brotbeutel M-31), 3 cu bidon atasat si 3 fara bidon atasat], 6 Zeltbahn M-37, 6 huse de truse de prim ajutor (Verbandpäckchen) sau huse in care erau tinute instrumentele de citit harta (Kartenwinkelmesser 27), 6 lopeti in husa si 6 baionete in teaca.
Dupa cum am mai precizat, setul este compus din 2 grile de figurine identice, dar pozitiile pot fi realizate de catre modelist, in functie de necesitati. In acest sens, vor fi descrise doar figurinele de pe o singura grila.
Uniforma in care sunt echipate figurinele este cea din prima parte a razboiului si au in picioare faimoasele cizme lungi.
Figurinele sunt date in bucati respectiv cap, trunchi si membre, acestea putand fi amestecate si altfel decat sunt prezentate in instructiunile din cutie. Mai mult, sunt date 15 maini, cu 3 mai multe decat este necesar.
In majoritatea mainilor drepte figurinele au o arma, fie un MP 40 fie un 98K dar exista si maini libere in care pot fi puse diverse arme oferite de grila de arme din set sau chiar din alte seturi ale aceluiasi producator. De altfel, orice parte a corpului poate fi inlocuita de o alta din alt set Preiser 1/72 avand ca tematica armata germana in WW2 (si nu numai).
Astfel, 5 figurine au bretele, una este fara, iar la centura unui bust sunt infipte 2 grenade si in cizma unei figurine se gaseste o alta grenada.
Corpurile sunt bine proportionate, iar expresiile fetelor sunt realiste si bine sculptate, Preiser distingand-se ca una dintre cele mai bune companii in acest domeniu.
Pe o grila sunt 10 capete, cu 4 mai multe decat este necesar, astfel incat raman multe capete disponibile pentru a inlocui pe cele mai putin reusite ale unor figurine din plastic tare produse de alte firme cum ar fi Hasegawa, Esci si unele Matchbox.
De asemenea, pe grila de figurine se mai regasesc si 2 casti acoperite cu panza de camuflaj.
La randul lor, uniformele sunt foarte bine reproduse, fiind vizibile numeroase detalii de pe ele.
Totodata, nu exista diferente intre dimensiunea armelor si a echipamentului intre pozitii diferite. Modul in care sunt tinute armele in maini este extrem de variat si foarte interesant. Soldatii din set pot fi echipati cu ajutorul componentelor de pe grilele de echipament fie usor, fie greu, in functie de nevoile si referintele modelistului, aceasta operatiune necesitand multa atentie si rabdare, in special la baionete si alte detalii mici ca dimensiune.
Desi nu lipsesc, bavurile sunt insignifiante si pot fi inalturate cu usurinta.
Figurinele din acest set sunt perfect compatibile ca dimensiune a capului, armelor si tipului de uniforma cu majoritatea seturilor Preiser avand ca tematica armata germana in WW2, cu „German Soldiers”/Italeri „German Infantry”, Revell „German Armoured Infantry” si Airfix „German Infantry”.
Alt set care trateaza exact acest subiect este cel al aceleiasi companii, intitulat „German Grenadiers with MG 1939-45”, seturile completandu-se perfect, putand fi folosite in cadrul aceleiasi diormare fara nici cea mai mica ezitare, dupa cum pot fi folosite si seturile anterior enumerate.

Acuratete istorica: 10
Anatomie: 10
Calitatea pozitiilor: 10
Calitatea detaliilor: 10
Calitatea matritei: 10
Sculptura: 10
Recomandare/Utilitate: 10
TOTAL: 10

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet1.JPG


#2 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:04 AM

Spate (cam nereusite astea 2 poze)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet1Sp.JPG


#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:05 AM

Set2 Fata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet2.JPG


#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:06 AM

Spate Set 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet2Sp.JPG


#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:09 AM

Jumatate de set convertiti in pozitii de lupta (chiar daca arata mai ciudat in poza, in transee vor sta bine) :-)
Spre nefericirea fratelui Dragos care ma va acuza ca "am stricat" 6 figurine... :whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWF.JPG


#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:10 AM

Set 1 jumatate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet1JF.JPG


#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:11 AM

Set1 Jumatate2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet1J2F.JPG


#8 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:12 AM

Set2 Jumatate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet2JF.JPG


#9 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:14 AM

Set2 Jumatate 2 (Preferatii mei, cei amestecati cel mai mult)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet2J2F.JPG


#10 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:15 AM

Set2 Jumatate spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet2J2S.JPG


#11 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:16 AM

Set2 Jumatate spate bis (mi-a placut poza aceasta)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PRGerIWSet2J2SB.JPG


#12 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 July 2006 - 11:21 AM

Sunt 2 seturi si jumatate din Preiser "German Infantry Advancing" amestecate cu diverse componente din mai toate seturile Preiser privind armata germana in WW2.
Regret ca textul este cam asemanator cu cel din Preiser "Advancing Grenadiers with MG" dar si figurinele sunt oarecum asemanatoare.
Imi pare rau ptr. calitatea primelor 4 poze, insa sper sa o imbunatatesc. Eram la servici si nu aveam cum sa mai fac altele. :cry:
Ca de obicei, comentariile si sugestiile sunt bine venite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MA.JPG


#13 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 20 July 2006 - 08:07 AM

M-am jucat putin cu aceste figurine si am marit putin doua poze ptr. a se vedea mai bine unele detalii.
Daca astfel de fete au starnit atatea controverse....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_bust.JPG

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 20 July 2006 - 08:08 AM


#14 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 20 July 2006 - 08:10 AM

...atunci mi-ar fi placut sa aud comentarii si despre astfel de detalii la fel de mici ca si ochii... :-) Pozele acestea doar le-am marit, nu si prelucrat... :whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_GIA_Bust_spate.JPG

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 20 July 2006 - 08:12 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi