Forum Machete,Modelism,Hobby: F15 Eagle - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F15 Eagle Kit Italeri 1:48

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 November 2014 - 10:12 AM

Salutare,

aici este vorba despre un kit mai vechi (cumparat cu ceva timp in urma, la un loc cu un F22).
Daca in ceea ce priveste kitul de F22, acesta s-a asamblat ok, cu cel de mai jos eu am avut probleme, fiind necesare cantitati de chit de umplere destul de importante, unele piese parand ca nu sunt cele care ar trebui sa fie.

Momentan macheta este in stadiul in care a fost vopsita, lacuita, cu decalurile aplicate si asteapta washul si sigilarea.
In imaginile de mai jos sunt surprinse doar momentele asamblarii.

Din categoria fenomenelor SF specifice activitatii mele de modelist, am constatat ca s-a pierdut cupola mica a avionului (pe cea mare am gasit-o). Adica desi am folosit o forma de reflexiv, de fapt eu sunt cel care nu stie ce s-a intamplat cu ea. Daca la piesele mici mai apare fenomenul in care sunt imprastiate de aerul din compresor cand testez aerograful si aceste piese se gasesc din eroare pe masa de lucru, aici, desi se mai intampla sa pun piese in alte cutii din motive de organizare, cupola se pare ca s-a teleportat.

Oricum macheta este destinata unui doritor care mi-a spus ca face rost de cupola, deci problema este remediabila.

Voi reveni bineinteles si cu imagini cu macheta in stadiul final.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 November 2014 - 11:54 AM

Asta este un subiect foarte interesant. Sa vedem cat de bine iti iese asta!

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 November 2014 - 03:09 PM

Ok,
oricum este aproape gata, mare lucru nu am ce sa-i mai fac, dar culmea este ca aceasta macheta am inceput-o inaintea kitului Revell, si a stat in starea asta (vopsit cu albastru) peste un an de zile. Ideea mi-a venit din faptul ca din punct de vedere cromatic imi plac variantele de zburatoare "nongri" ca sa zic asa. Am gasit tot felul de variante colorate ale unor avioane de lupta, cum ar fi un F4 Phantom varianta Tigru in revista Modelar nr 6 din 2007.

#4 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 November 2014 - 08:21 PM

Super fain camuflajul ales.
Asteptam poze cu el terminat.

Aceasta postare a fost editata de Romi: 10 November 2014 - 08:21 PM


#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 29 December 2014 - 01:19 PM

Salutare,
am adus in faza finala aceasta macheta, nu spun ca am terminat-o pentru ca ar mai fi de lucru la ea, insa a plecat sub forma de cadou la cineva care o va imbunatati. Respectivul doritor mai are de montat cupola transparenta si daca doreste, mai umbla si la partea de vopsire, mai bine spus la wathering. Din divesre motive, aceasta macheta nu a iesit asa cum mi-as fi dorit eu, insa sper ca la urmatoarele factorii care au intervenit aici sa nu mai fie prezenti si sa obtin ceva de calitate mai buna.

Imagine postata

Imagine postata

Urmatoarele machete de aviatie vor avea o tematica ceva mai estica, fiind sovietice.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi