Forum Machete,Modelism,Hobby: Vedete blindate mici - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vedete blindate mici topic pentru documentare

#1 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 15 November 2014 - 05:04 PM

Salut,

Deschid acest topic dedicat vedetelor blindate mici in vederea colectarii de informatii privitoare la aceste nave. Avand in vedere faptul ca au trecut aproape zece ani de cand au fost casate si patruzeci de la lansare, nu cred ca mai poate fi vorba despre "secrete militare". Poate ca un navomodelist care doreste/ va dori sa construiasca macheta va gasi sprijin in materialele postate aici.

Cateva date:
Navele au fost lansate la Santierul Naval Mangalia si au fost primele nave fluviale de conceptie romaneasca de dupa 1945. Orice inceput este dificil, asa ca nici vedetele nu au fost scutite de probleme: prime sase au fost prea scurte; aceasta eroare de proiectare a dus la cresterea rezistentei la inaintare, valul aparut la pupa era foarte inalt, cu un efect de absorbtie spre pupa a navei. Eroarea a fost remediata prin lungirea corpului vedetei pentru urmatoarele unitati.

Atasez singura fotografie originala pe care o am cu VB. Cred ca este anterioara anului 1990.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: VB86.jpg
  • Imagine atasata: 1973vb.jpg

Aceasta postare a fost editata de 177: 15 November 2014 - 05:15 PM


#2 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 15 November 2014 - 05:14 PM

...si Conway:
Imagine atasata: Copy of vb conway.jpg

#3 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 15 November 2014 - 06:59 PM

OK, vad ca te-ai hotarat 177. O sa postez din nou ce am pus in vechiul topic de la nave disparute si o sa continui cu ce mai gasesc.

Asadar, despre desfiintarea ultimei unitati de vedete blindate mici in anul 2004, Divizionul 94 Vedete Fluviale, care la data desfiintarii mai avea in compunere 12 vedete si doua nave baza, text si foto vezi aici la pagina 26 http://www.navy.ro/media/rmr/rmr98.pdf

Despre exercitiile in comun din 2003 cu BIM, Batalionul 404 Cercetare, celelalte nave ale Flotilei fluviale si trageri, piturarea atipica in culori de camuflaj pt. o vedeta (sau mai multe) vezi aici la pagina 12 si mai ales ultima coperta a revistei cu o imagine color (VB 83 si 87) http://www.navy.ro/media/rmr/rmr93.pdf

Aici http://www.navy.ro/media/rmr/rmr95.pdf gasesti o fotografie color de la tragerile din 2002 cu prova in mal la Sf.Gheorghe la pagina 21 si la pagina 23 o fotografie mai romantica cu VB 76 la apus si una mai interesanta si rara cu aruncatorul de 82 pe plaja si vedete cu prova in mal pe fundal tot la trageri la Sf.Gheorghe in aprilie 2003 (toate fotografiile sunt color).

Mai cautam.







#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 November 2014 - 11:18 AM

Aici e o pagina interesanta: http://romaniaforum....unship/dd94c123

#5 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 16 November 2014 - 12:11 PM

Armamentul principal era tunul sovietic ZIS-3 completat cu doua instalatii MR2N si doua aruncatoare cal. 81mm.

SU-76

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 November 2014 - 01:38 PM

Nu stiu de ce nu merge linkul. Mergi aici: http://romaniaforum....a-romanian-navy
Acolo mergi la "Marina Militara, Dunare" si vezi linkul cu VB.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 November 2014 - 01:39 PM


#7 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 16 November 2014 - 04:34 PM

Vezi postarea177, la 16 November 2014 - 12:11 PM, a spus:

Armamentul principal era tunul sovietic ZIS-3 completat cu doua instalatii MR2N si doua aruncatoare cal. 81mm.

SU-76


Nu cumva tunul principal era model 1943 Resita, romnesc, cel cu calibrul de 76 mm? Parca am vazut candva un document cu referire la modelul acesta.

#8 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 16 November 2014 - 06:57 PM

Vezi postareabogdan1, la 16 November 2014 - 04:34 PM, a spus:

Nu cumva tunul principal era model 1943 Resita, romnesc, cel cu calibrul de 76 mm? Parca am vazut candva un document cu referire la modelul acesta.


Cred ca tunul Resita md. 1943 era cal. 75mm.

#9 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 16 November 2014 - 08:18 PM

Vezi postarea177, la 16 November 2014 - 06:57 PM, a spus:

Cred ca tunul Resita md. 1943 era cal. 75mm.


Una din calitatile acestui tun extraordinar produs din pacate in doar 216 exemplare de catre Romania era aceea ca teava propriu-zisa putea sa fie inlocuita usor ceea ce oferea tunului avantajele tunurilor amovibile care constau in posibilitatea de a realiza la acelasi tun doua calibre (75 si 76,2 mm), a folosirii oricarei munitii din aceste calibre si a regenerarii balistice si cu minimum de cost si de timp (am citat din lucrarea Artileria romana in date si imagini, pagina 90-92, se poate descarca gratuit de pe net). Mi-am amintit si documentul respectiv, nu tinea de partea tehnica ci era un fel de index cu informatiile care nu puteau fi facute publice in presa militara (in cazul nostru, de marina) de acum 20-25 de ani. Imi amintesc clar si discutia (nu intelegeam cum nu puteam publica calibrul unui tun din 1943 care mai efectua trageri si dupa 60 de ani, dar omul nu avea nici o vina, el lucra dupa carticica). La momentul respectiv singurul tun de 76,2 mm din marina noastra descris ca model 1943 Resita navalizat, nu putea fi decat cel de la blindatele mici. Oricum, cu putin efort se poate lamuri si modelul tunului, modelul romanesc 1943 era net superior celui sovietic Zis-3, inca traiesc oamenii care au tras cu el.

Aceasta postare a fost editata de bogdan1: 16 November 2014 - 08:24 PM


#10 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 16 November 2014 - 08:29 PM

Desi nu ofera nicio informatie noua sa mentionam si articolul din revista Modelism International nr.55, 4/1996, paginile 28-31, cu unele greseli (la planurile tunului din pagina 31 apare in mod eronat Tun de 85 mm, etc.)

Imagine atasata: DSC_9072.JPG


#11 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 16 November 2014 - 09:13 PM

Inca o fotografie aici la pagina 10 http://www.navy.ro/media/rmr/rmr91.pdf cu trei unitati la tragerile din octombrie 2002 de la Sf.Gheorghe. Parca este si in linkul semnalat de radub dar fara sursa, asa mai afli si cate ceva, chiar daca subtire, despre locatie, organizare, activitati, etc.

#12 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 17 November 2014 - 10:19 AM

Vezi postareabogdan1, la 16 November 2014 - 08:18 PM, a spus:

Una din calitatile acestui tun extraordinar produs din pacate in doar 216 exemplare de catre Romania era aceea ca teava propriu-zisa putea sa fie inlocuita usor ceea ce oferea tunului avantajele tunurilor amovibile care constau in posibilitatea de a realiza la acelasi tun doua calibre (75 si 76,2 mm), a folosirii oricarei munitii din aceste calibre si a regenerarii balistice si cu minimum de cost si de timp (am citat din lucrarea Artileria romana in date si imagini, pagina 90-92, se poate descarca gratuit de pe net). Mi-am amintit si documentul respectiv, nu tinea de partea tehnica ci era un fel de index cu informatiile care nu puteau fi facute publice in presa militara (in cazul nostru, de marina) de acum 20-25 de ani. Imi amintesc clar si discutia (nu intelegeam cum nu puteam publica calibrul unui tun din 1943 care mai efectua trageri si dupa 60 de ani, dar omul nu avea nici o vina, el lucra dupa carticica). La momentul respectiv singurul tun de 76,2 mm din marina noastra descris ca model 1943 Resita navalizat, nu putea fi decat cel de la blindatele mici. Oricum, cu putin efort se poate lamuri si modelul tunului, modelul romanesc 1943 era net superior celui sovietic Zis-3, inca traiesc oamenii care au tras cu el.


Am discutat cu doi fosti ofiteri de pe VB, tunul cal. 76,2mm era fabricat la Resita.
Primele sase vedete mai aveau o problema: aparea un fenomen pronuntat de aprovare in cazul marsului cu viteza mare in aval.

#13 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 17 November 2014 - 10:23 PM

Asa este cu tunul de 76,am avut si eu confirmarea azi, dupa cum banuiam este produs la Resita. O alta fotografie cu VB 176 pe coperta IV aici http://www.navy.ro/m.../rmr/rmr75.pdf. Si aici http://www.navy.ro/media/rmr/rmr78.pdf la pagina 7-8 si 12-13 asta pentru a mai afla cate ceva depre unitatile care le-au avut in dotare in perioada grea a reformei din armata dar si aici http://www.navy.ro/media/rmr/rmr84.pdf coperta I cu salva de artilerie si la paginile 10-12 (din pacate imagini slabe alb/negru cu VB 93, 80, 78, etc.)

#14 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 18 November 2014 - 11:17 AM

Doua fotografii foarte utile pentru modelisti, in special cea dinspre pupa. Cred ca exista o mica diferenta fata de planurile din MODELISM. Avand in vedere faptul ca planurile au fost publicate in 1996 cand vedetele erau "secret", cei de la MODELISM nu-si permiteau sa deseneze foarte precis. De aceea ar fi importanta o fotografie cu prova urcata pe mal pentru verificarea etravei.
In pinia mea, acelasi secret militar rau inteles este cauza multor informatii eronate care apar in publicatii de prestigiu (Jane's, Conway etc.) despre navele romanesti. Colectivele revistei Marina Romana si navy.ro au realizat lucruri importante, dar este necesar sa caute prin arhive si sa publice materiale despre navele romanesti din perioada 1946-1989, majoritatea fiind deja dezmembrate. Cea mai completa lucrare in domeniu este lucrarea de doctorat a cmdr. dr.Marian Mosneagu - "Politica navala postbelica a Romaniei 1944-1958", o prezentare de 450 de pagini a perioadei respective care acopera intregul spectru al activitatilor flotei R.P.R., de la instructie la invatamant politic. Cartea include si liste cu navele aflate in dotare la momentul respectiv.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vb pupa.JPG
  • Imagine atasata: dragorsivb.jpg


#15 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 13 December 2014 - 11:14 PM

Schita orientativa de compartimentare a navei bazata pe relatarile veteranilor. Desenul este cel din Modelism 4/1996 sub semnatura d-lui Mihai Georgescu.
Imagine atasata: Copy of vbm.jpg

Aceasta postare a fost editata de 177: 13 December 2014 - 11:19 PM


#16 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 14 December 2014 - 11:04 AM

Salutare ! Da cam asa este , dar as avea o precizare . La schita respectiva vazuta de sus pe babord (langa tun unde scrie cuseta cadre ) nu este asa ceva ci magazia de munitie pt tunul de 76 ; de fapt chiar langa tun pe babord trebuia sa mai fie un tambuchi de unde se "alimenta " la nevoie rastelurile interioare ale tunului . De fapt acea cuseta cadre (maistriimilitari ) exista in cadrul cazarmii pupa .ah si aici cred ca trebuie adusa o precizare ; termenul de custa e cam impropriu spus , erau de fapt cabine amenajate in general cat patul (in lungime ) la care de fapt i se spunea cuseta.
Nu mi mai amintesc numerele de bordaj, dar am lucrat pe doua din ele cand au fost in reparatii capitale in santierul din Braila prin anii 90 (apartineau si de baza de la Varsatura ) .

#17 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 14 December 2014 - 06:28 PM

Multumesc pentru precizari! Am mai pus un tambuchi langa tun, l-am marcat si in fotografia alaturata. Asa se intampla cand se lucreaza dupa fotografii: mereu scapa cate ceva.
Fac din nou un apel catre colectivul istoricilor militari, in special cei din marina: extrageti din arhive cateva vederi laterale/sus, planurile de forme pentru urmatoarele nave romanesti care sunt deja istorie si publicati-le:
maritime: distrugatoarele M, distrugatoarele R, submarinul S52 (RECHINUL), dragoarele de rada (variantele initale si modernizate), dragoarele de baza (varianta cu abur si cea diesel), vedetele torpiloare KOMSOMOLET (amblele variante), VTAP, VPR OSA, remorcherele maritime RM105, RM106, NS116, statia de demagnetizare CONSTANTA
fluviale: monitoarele vechi M201-M207, vedetele de siguranta vechi, vedetele blindate fluviale (de constructie sovietica BKA-1125), vedetele dragoare din lemn (una este expusa in curtea muzeului marinei), minierele fluviale MF231 si MF 232, salupele dragoare 261-278, vedetele blindate mici.
Nici macar nu sunt multe!
Imagine atasata: Copy of d.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Copy of vbm.jpg


#18 Useril este offline   Alexi 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-September 22

Postat 07 October 2022 - 08:56 PM

Bună seara,

De curānd am īnceput sa lucrez la o machetă funcțională a acestei nave (acesta fiind și primul navomodel pe care īncerc să īl realizez), īn prezent fiind pe punctul de a finaliza lucrările la opera vie. Deși informațiile publicate pe acest forum au fost foarte utile, din păcate link-urile la care se puteau regăsi poze mai detaliate ale acestei nave nu mai sunt valabile, lucru care face mai dificilă continuarea lucrării cu suprastructura (pozele pe care am reușit să le găsesc pe internet nu sunt foarte clare sau nu surprind suficiente detalii). Prin această postare, doresc să adresez o rugăminte persoanelor care poate mai dețin salvate local poze care ar putea fi de ajutor, aceea de a le posta īn cadrul acestui topic.

Vă mulțumesc anticipat și vă urez toate cele bune!

#19 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 10 October 2022 - 08:33 PM

Trimite adresa de e-mail prin PM si vedem ce e necesar.

#20 Useril este offline   Alexi 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-September 22

Postat 14 October 2022 - 09:17 PM

Bună seara,

Īntrucāt nu am īncă 10 postări pe această platformă, nu īmi este permisă opțiunea de PM. Am creat o adresă de e-mail pe care să o pot posta public: vblfv@yahoo.com. Ulterior vă pot trimite prin intermediul acestui e-mail și adresa uzuală.

O seară bună vă doresc!

Vezi postarea177, la 10 October 2022 - 08:33 PM, a spus:

Trimite adresa de e-mail prin PM si vedem ce e necesar.





Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi