Forum Machete,Modelism,Hobby: Ultima grenada a caporalului Musat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ultima grenada a caporalului Musat figurina scara 1/35

#1 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 28 November 2014 - 01:49 PM

Glasul caporalului grenadier Musat>>> " Grenade,baieti,dati grenade! "


Imagine atasata: 20100501081313!Constantin_musat_003-1000.jpgImagine atasata: 20100501081521!Constantin_musat_003.jpg
foto. locatia Braila

Cu aceasta ocazie va aduc aminte de un erou al Primului Razboi Mondial,infatisat pe o serie de monumente din tara,unul dintre ele aflandu-se chiar in fata garii Busteni.Pe un soclu cu marmura alba se afla statuia din bronz al unui ostas cu mana amputata ,dar care tine cu dreapta o grenada,ca si cand s-ar fi pregatit sa o azvarle in randurile inamice.
Astfel este infatisat caporalul Constantin Musat , cu doar cateva momente inainte de a muri, o imagine elocventa pentru sacrificiile facute de acest neam pentru apararea pamantului romanesc,dar si pentru dobandirea unitatii sale in timpul Primului Razboi Mondial.
Imagine atasata: Mausoleul_Eroilor_(1916_-_1919)_-_detaliu_pictural_al_cupolei.JPG
( detaliu pictural al cupolei >>>Mausoleul Eroilor 1916-1919)


Un erou printre eroi


Daruirea ostasilor romani dovedita de-a lungul acelor ani turbulenti a ramas intiparita in aceasta unica si inaltatoare imagine ce reflecta un dramatism infiorator . Cu mai mult de trei sferturi de tara cotropita ,armata romana a avut ultima rezistenta in timpul luptelor din asa-numitul "triunghi de foc".
Imagine atasata: Mausoleul_Eroilor_(1916_-_1919)_-_Ansamblul_cupolei.JPG
(ansamblul cupolei>Mausoleul Eroilor 1916-1919).
Din aceasta cauza ,bataliile de la Marasti,Marasesti si Oituz pot fi cosiderate punctul de cotitura,un miracol ce s-a infaptuit datorita vointei de fier a acelor romani ce au inclestat cu darzenie glia stramoseasca si au refuzat a-i da drumul.

Imagine atasata: 110746748.jpg
(Mausoleul Eroilor 1916-1919).



Luptele din timpul campaniei din 1916

Printre acestia s-a numarat si Constantin Musat. Izbucnirea Primului Razboi Mondial l-a surprins incadrat in Regimentul 2 Graniceri ,detasat pe culmile Muntelui Susai. Intrarea tarii in razboi,in 1916,l-a purtat dincolo de granita ,participand in luptele pentru eliberarea Brasovului.
Imagine atasata: DSCF3993.JPG Imagine atasata: DSCF3992.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 December 2015 - 10:33 AM


#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 November 2014 - 02:08 PM

Laurentiu, cum am vazut ce-ai facut pana acum la el, ma bucur ca l-ai lansat, va fi unul dintre topicurile mele favorite.
Calde salutari!
Nicu

#3 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 28 November 2014 - 03:15 PM

Frumos subiect.

Din pacate, istoria noastra este de multe ori desconsiderata. Avem tendinta de a ne uita eroii si sacrificiile pe care acestia le-au facut.
I-ti multumim ca incerci sa mai ridici putin valul uitarii si al nepasarii (nu pentru toti, nu generalizez si i-mi cer scuze de la cei care se poarta normal) care se asterne...

Cinste EROILOR!

multumesc,
George

#4 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 28 November 2014 - 03:18 PM

Odata cu infrangerile suferite de armata romana,il putem intalni in confruntarile de-a lungul defileului Oltului,iar apoi regimentul din care face parte se retrage in Muntii Vrancei.
Imagine atasata: DSCF3995.JPGImagine atasata: DSCF3994.JPG
In bataliile date in Rapa Rosie,acesta este ranit de mai multe ori,dar refuza sa fie scos de pe campul de lupta.Intr-unul dintre atacuri o schija ii strapunge bratul stang.


Inca un cuvant de spus


Este operat de urgenta ,dar severitatea ranii face amputarea mainii. Dupa o perioada de recuperare la Iasi,apare in fata comisiei medicale . Desi pentru oricare alt soldat pierderea unui membru ar fi insemnat indiscutabil lasarea la vatra, Constantin Musat a insistat sa ii fie permis sa isi serveasca in continuare tara in rolul de Grenadier.
Imagine atasata: ultima-grenada-busteni-5_001.jpg

Nezdruncinat in dorinta sa, in ciuda faptului ca tocmai suferise o trauma grava, este aruncat din nou valtoarea razboiului.Este citat prin inalt ordin de zi si avansat la gradul de caporal.
Imagine atasata: 50851921.jpg
Inca de pe atunci devenise o legenda printre ceilalti ostasi dar si un exemplu.Nefiindu-i in putinta a trage cu arma ,acesta arunca grenade cu bratul drept ,spre admiratia camarazilor sai care isi reanoiau eforturile vazandu-l pe acesta cum lupta in primele randuri.
Imagine atasata: DSCF3981.JPG


Moartea glorioasa a caporalului Musat


Cu un picior infipt ferm in pamant ,cerand sa i se dea grenade , asa isi gaseste obstescul sfarsit ,in timpul confruntarilor de la Oituz , in 14 august 1917.
Imagine atasata: erou-carol.jpg



A murit in timpul aparari dealului Cosna(cota 789), intr-una dintre cele mai brutale inclestari ce s-au dat in timpul razboiului ,mii de ostasi romani dandu-si viata pentru aceasta culme.
Imagine atasata: 10271600_523188907784171_7121332471164175867_n.jpg


Amintiri ale celor ce lau urmat

Jertfa sa nu a ramas fara ecou. In 1923 ostasii Regimentului 2 Graniceri au ridicat o cruce pe locul unde caporalul Musat si-a pierdut viata.
Imagine atasata: news02_c54835141706c8274387194cab4120e6.jpg

Crucea ridicata de fostii camarazi a fost apoi mutata , in 1977, langa Monumentul Eroilor de pe dealul Magura, inchinat celor 14.000 de ostasi morti in timpul bataliei de la Oituz..Pe amplasamentul vechii cruci a fost ridicata o alta asemanatoare.
O contributie importanta a avut-o si scluptorul Ion Dimitriu-Barlad,acesta fiind insarcinat cu realizarea a trei statui apartinand eroului aceste monumente luand toate numele de "Ultima grenada a caporalului Musat"
Imagine atasata: 1_5 soldat.JPGImagine atasata: musat-3.jpg


Una dintre ele se afla la Barlad,una la Braila si ultima la Busteni. Referitor la cea din urma ,este de remarcat ca la dezvelirea acesteia , pe data de 9 septembrie 1928, a luat parte si regina Maria , venita pentru a omagia memoria caporalului.

Bibliografie: sursa frontpress.ro

Imagine atasata: 0078ultimagrenada.jpg
Fotografie realizata in anul 1929,reprezinta somitati locale si judetene cu ocazia de 10 mai la monumentul caporalului.

Imagine atasata: 0076caporalmusat.jpg
Fotografie realizata in anul 1934 reprezentand monumentul din Busteni.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 December 2015 - 01:04 PM


#5 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 28 November 2014 - 04:09 PM

La Muzeul Militar National Ferdinand I , in cladirea unde a avut loc Salonul de Modelism intr. spatiu mai retras am descoperit o replica fidela a statui caporalului. Cu sprijinul unui stimabil domn al muzeului am reusit sa fotografiez destul de bine statueta pentru a vedea clar pozitionarea corpului acestuia.


Imagine atasata: DSCF4067.JPGImagine atasata: DSCF4066.JPG Imagine atasata: DSCF4120.JPGImagine atasata: DSCF4038.JPGImagine atasata: DSCF4086.JPG

Pentru mai multe fotografii urmariti link-ul
https://plus.google....1553?banner=pwa

Aceasta postare a fost editata de gavril: 28 November 2014 - 04:17 PM


#6 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 28 November 2014 - 04:36 PM

Laurentiu, sunt convins ca si aceasta figurina va fi o desfatare pentru ochi .
Sa incep sa aplaud ?:rolleyes: (Asta pentru ca am vazut ... undeva ...:whistle:ce ai lucrat pana acum la caporal)
Bafta si spor :drinks:!

#7 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 28 November 2014 - 05:03 PM

Avand deja doua lucrari neterminate ... o incepem si pe a treia ... si sa revin la zi ,la stadiul la care sunt cu lucrul...

Din acest set,marca hornet (headset)
Imagine atasata: HFH01.jpg
am folosit primul "head"(este o copie fidela al acestui set) pentru caporal

Si in lipsa de altceva mai bun am folosit o figurina din acest kit,mai exact soldatul care sprijina "mitraliera grea"


Imagine atasata: nabor_figurok_zvezda_sovetskiy_krupnokalibernyy_pulemet_dshk_s_raschetom_3609.jpgImagine atasata: 3.jpg

pozitia figurinei zvezda

Imagine atasata: DSCF4020-1000.jpgImagine atasata: DSCF4023-1000.jpgImagine atasata: DSCF4024-1000.jpgImagine atasata: DSCF4025-1000.jpg


Si pentru grenada "una" din acest set

Imagine atasata: DSCF4034-1000.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 December 2015 - 01:05 PM


#8 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 28 November 2014 - 06:06 PM

Si ce am "lucrat " ,dupa o mare "hacuire" si o "reasamblare" folosind milliput pentru inceput figurina se prezinta asa.



Imagine atasata: DSCF4198.JPGImagine atasata: DSCF4201.JPGImagine atasata: DSCF4190.JPG
Imagine atasata: DSCF4181.JPGImagine atasata: DSCF4204.JPGImagine atasata: DSCF4206.JPG

Capul figurinei este pozitionat orientativ,pana la final avem de lucru dar in toate este un ... inceput.
Multumesc celor care au scris in acest topic
Si pentru ca se apropie o zi speciala tuturor va urez la multi ani!
:drinks::hi::friends:

Aceasta postare a fost editata de gavril: 28 November 2014 - 06:07 PM


#9 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 29 November 2014 - 11:18 AM

Foarte fain proiectul. Iar figurina se contureaza frumos pana acum. Imi place postura.
Spor maxim! Imagine postata

#10 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 29 November 2014 - 02:54 PM

Subiectul este absolut extraordinar! Ma bucur ca l-ai ales!

Voi urmarii cu multa atentie! Spor la treaba!




#11 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 10 December 2015 - 10:22 AM

Scuzele mele pentru raspunsul tarziu, multumesc domnilor pentru aprecieri :hi:

Si pentru acest proiect ,ce voi mai folosi:


Imagine atasata: DSCF7132-2000.jpgImagine atasata: DSCF7136-2000.jpg

Ideea ar fi sa folosesc figurina pe post de "cazut la datorie".La aceasta figurina for fi necesare multe modificari.
Cu toate ca ,confectionarea de sarma ghimpata nu este un lucru destul de greu de facut, am ales o cale mai usoara si anume achizitionarea acesteia .Desigur si pentru a inlocui ,pe ceea din setul de mai sus.



Imagine atasata: DSCF7135-2000.jpg

Si din acest set pentru decor as vrea sa fololosesc mitlaliera "grea".


Imagine atasata: 1400251040_35678_box_230x140x35_print_face-2000.jpg



Mult spor :hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi