Forum Machete,Modelism,Hobby: The Captive - 1758 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

The Captive - 1758

#1 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 14 December 2014 - 09:47 PM

Dragi prieteni.

Am inceput un nou proiect intitulat "The Captive - 1758".

Este inspirat din Razboiul de 6 ani, "ramura" Nord Americana. Conflictul este cunoscut si sub numele de French Indian War. Vigneta provine de la Tartar Miniatures si reprezinta drama traita de colonisti in timpul ecestui conflict.

Ca de obicei, am inceput cu o schita 3D sa definesc compozitia. Iata punctual de plecare:

Imagine postata

Nu mi-a placut bolovanul din spatele figurinelor si l-am inlocuit cu un copac scratch din sarma rasucita. Am schimbat si inaltimea display-ului prin adaugarea de material sub copac.

Imagine postata

Cel mai probabil cei de la Tartar Miniatures sau inspirat din pictura lui Robert Griffing intitulata "The Taking of Mary Jamison 1758".

Imagine postata

Despre viata fascinanta a celei ce a fost Mary Jamison puteti afla mai multe aici:

http://www.womenhist...dehgewanus.html

Inarmat cu toate aceste detalii am inceput vopsirea figurinelor.

Razboinicul:

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Personajul feminine:

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Mai cateva detalii de lucrat si apoi voi trece la efectuarea terenului. Iata o fotografie cu cele doua personaje.

Imagine postata

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 December 2014 - 08:55 AM

Fascinant!

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 December 2014 - 10:25 AM

Imi place.
Indianul este un shawnee in uniforma de "Troupe de Terre" .Nu vad prea bine din pozele postate,dar pare sa aiba trei butoni din alama,pe manseta si trei la clapeta fiecarui buzunar ?
Atunci reproduce o uniforma apartinind de Regimentul La Sarre, batalionul al doilea. Culorile folosite de tine,sunt corecte: gulerul si mansetele sunt albastre,iar tunica rosie.
Demn de retinut: Franta a trimis in Canada,cu ocazia acestui razboi, mai multe unitati militare,dar din fiecare regiment de infanterie,a plecat in Lumea Noua,doar al doilea batalion.
Exceptie a facut Regimentul Berry,care a trimis doua balalioane: al doilea si al treilea.
Standardul de uniforma descris este valabil pentru perioada 1757-1760.
Nota speciala: daca uniforma (redingota,guler si mansete) ar fi fost verzi(dar cu butoni argintii),uniforma ar fi apartinut unui Regiment de Volontaires Etrangers (participant de asemenea,la luptele din Canada si nordul Statelor Unite,pentru aceeasi perioada).Culoarea verde (nuanta neschimbata) este un distinctiv al uniformelor ,de parada, aunitatilor din Legiunea Straina,si astazi.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 December 2014 - 10:27 AM


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 December 2014 - 10:32 AM

Ce sa zic.... :hi: :hi: :hi:

#5 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 15 December 2014 - 03:08 PM

Merci baieti!

Longinus, draga prietene, multumesc pt. interventie si pentru detaliile prezentate. Asa este. Regimentul La Sarre. Uite mai multe poze cu razboinicul Shawnee.

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#6 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 16 December 2014 - 09:23 PM

Super tema aleasa. Dintre cele doua caractere, imi mod special imi place femeia cum ti-a iesit (nu ca indianului i-as gasi vre-un cusur). Acum, as avea o singura carcoteala de exprimat.....care de fapt nici nu este o carcoteala, cat mai mult o idee care este posibil sa nu fie plauzibila. Din cate se vede in poza, armatura copacului pare destul de "groasa".....dupa ce ii mai adaugi si material, la care o sa-i adaugi si ceva coroana sau frunzis, dat fiind ca scena se petrece din cate imi dau seama intr-o padure + vopsea, ceea ce la final posibil ca arbustul sa capete ceva volum....dat fiind suprafata destul de mica pe care ai ales-o pentru vignetta....nu este posibil sa para totul cam prea inghesuit? (posibil ca in planul doi sa pice si cele doua personaje, dat fiind dimensiunea copacului).
Daca am nimerit-o, as sugera nu sa indepartezi copacul, ci sa schimbi baza, sa incerci cu una olecuta mai mare. Daca nu am nimerit-o, sper ca nu-i cu suparare.
Spor mare in continuare, astept finalul!

#7 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 21 December 2014 - 02:14 AM

Vezi postareasilviug2009, la 16 December 2014 - 09:23 PM, a spus:

Super tema aleasa. Dintre cele doua caractere, imi mod special imi place femeia cum ti-a iesit (nu ca indianului i-as gasi vre-un cusur). Acum, as avea o singura carcoteala de exprimat.....care de fapt nici nu este o carcoteala, cat mai mult o idee care este posibil sa nu fie plauzibila. Din cate se vede in poza, armatura copacului pare destul de "groasa".....dupa ce ii mai adaugi si material, la care o sa-i adaugi si ceva coroana sau frunzis, dat fiind ca scena se petrece din cate imi dau seama intr-o padure + vopsea, ceea ce la final posibil ca arbustul sa capete ceva volum....dat fiind suprafata destul de mica pe care ai ales-o pentru vignetta....nu este posibil sa para totul cam prea inghesuit? (posibil ca in planul doi sa pice si cele doua personaje, dat fiind dimensiunea copacului).
Daca am nimerit-o, as sugera nu sa indepartezi copacul, ci sa schimbi baza, sa incerci cu una olecuta mai mare. Daca nu am nimerit-o, sper ca nu-i cu suparare.
Spor mare in continuare, astept finalul!

Merci Silviu! :hi:
Copacul va functiona ca o rama pt. toata scena si nu este gros raportat la figurine. Toata scena este intentionat prezentata compact. O scena mica este mult mai efectiva decat una mare. De fapt toata scena nici nu este asa de mica doar ca este aranjata pe 3 planuri. 2 verticale si unul aproximativ orizontal.

Am mai avansat un pic si am adus baza la faza de vopsire.

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Iata si nice detalii:

Imagine postataImagine postata

#8 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 21 December 2014 - 02:15 AM

Fain Zeno, te urmaresc cu interes. Cum ai facut copacul si crengile?

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 21 December 2014 - 02:15 AM


#9 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 21 December 2014 - 03:35 AM

Vezi postareaJangBogo, la 21 December 2014 - 02:15 AM, a spus:

Fain Zeno, te urmaresc cu interes. Cum ai facut copacul si crengile?


Multumesc Nicu! :hi:

Copacul este un proiect in sine. Prefer sa fac figurine decat copaci dar sunt destul de multumit de primul meu copac.

Ai vazut mai sus cum arata armatura din sarma. Daca vrei detalii despre armatura, sa-mi spui. Apoi am trecut la formarea trunchiului si a ramurilor groase. Am imbracat armatura cu putty. Am roluit niste fasii din putty asa cum intinzi aluatul pt. prajituri. Apoi am bobinat pur si simplu in jurul armaturii. Am lasat sa se usuce. In faza asta totul este grosier. In unele locuri se vedea si sarma. Dupa ce s-a uscat am inceput sa formez trunchiul si ramurile cu noi fasii de putty. Cand am fost multumit de forma, cu o scobitoate am format coaja copacului. Radacinile nu le-am tratat si le-am lasat sub forma de armatura. O data uscat am inceput sa dau gauri in ramuri. Asa la bun simt. De-a lungul timpului am colectionat tot felul de foliaj. Am ales cel care mi s-a parut cel mai in scara si am inceput sa tai craci subtiri care au si frunzele pe ele. Unele mai lungi, altele mai scurte. Apoi, lea-m plantat si lipit cu CA in gauri. Am inceput cu varful copacului si am terminat cu cracile de jos.

Am plantat copacul pe baza pe un strat de putty. A urmat tratamentul radacinilor. Am acoperit fiecare radacina cu un "carnat" de putty si l-am format cu o scobitoare sa arate a radacina. Cam asta este.

Daca ai intrebari iti raspund cu placere.






#10 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 21 December 2014 - 09:46 AM

Foarte faina ideea de a plasa copacul pe un plan mai inalt. Ai scapat de aglomerare, si poti folosi aceeasi baza fara probleme. Am gasit pe youtube un mic tutorial despre cum sa modelezi un astfel de copac,
insa din cele spuse de tine, ai folosit cam aceeasi tehnica. Poate insa iti va mai da ceva idei pe viitor.
ModelajCopac

Spor mare la treaba in continuare.

#11 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 December 2014 - 01:19 AM

Merci Silviu!

In primul rand vreau sa va urez voua si celor dragi voua un Craciun Fericit si multa sanatate.

In al 2-lea rand vreau sa va arat cu arata lucrarea la final.

Toate cele bune de sarbatori!

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Imagine postataImagine postataImagine postata

#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 December 2014 - 08:41 AM

Zeno, Craciun fericit si din partea mea/noastra,.
Cat despre lucrare... :hi:
Cred ca vedem castigatorul din concursul ce va fi,la anu'.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 24 December 2014 - 08:45 AM


#13 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 24 December 2014 - 10:22 AM

Ai reusit sa inchei anul cu o lucrare de nota 10...dar asta nu este un lucru care sa surprinda pe cineva Imagine postata. Felicitari si multa spor in anul care vine.

#14 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 26 December 2014 - 07:12 PM

Multumesc mult! :hi:

Ma bucur ca va place!




Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi