Forum Machete,Modelism,Hobby: Transportor AAVP7A1 (scara1/72) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transportor AAVP7A1 (scara1/72)

#1 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2015 - 10:47 AM

Fara sa am vreo dorinta sa-l cumpar, nu de mult timp, a poposit in mainile mele modelul 7233 de la Dragon si anume AAVP7A1, adica un hambar pe roti (de fapt senile).

Imagine atasata: C_DRA7233_00.jpg Imagine atasata: 1957_1_dra7233_1.jpg Imagine atasata: 1957_1_dra7233_2.jpg


Este un transportor blindat folosit si in prezent de marina SUA si care a participat inclusiv in razboiul din Iraq. Varianta aceasta este si cea mai comuna , adica cea care are turela echipata cu un lansator de grenade de 40mm Mk19- si o mitraliera M2HB calibru 12,7mm. Si ca sa se inteleaga si mai bine cat de mare este - - transporta 25 puscasi marini complet echipati plus cei 4 membri ai echipajului propriu.

Datorita vulnerabilitatilor transportorul a fost prevazut si cu o armura suplimentara EAAK, cei de la Dragon fiind singurii, sau cel putin primii care au realizat o varianta cu armura la scara 1/72. Kitul poate fi realizat atat cu armura cat si fara, iar calitatea este cea cu care ne-a obisnuit cei de la Dragon. Senilele sunt de cauciuc si exista si ceva "photo-echuri" minimaliste, dar folositoare.


#2 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 21 January 2015 - 10:55 AM

Vrei sa spui de puscasii marini (USMC), si nu marina (Us Navy)? Astea sunt entitati diferite, cu un gad mare de independenta a usmc-ul fata de marina.
Scuze ca ma bag dar ma dispara si in filme marines traduc ca si marinari/marina....



#3 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2015 - 11:56 AM

Dupa ce am privit kitul din toate partile si am mai si experimentat cate ceva, m-am hotarat sa ma apuc de treaba.
Baza arata cam asa (dupa primer si niste incercari de culori), moment in care dupa ce am studiat cate ceva din documentatia gasita, am hotarat sa ii realizez si interiorul din stiren:

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg



Desi am incercat sa fac niste foto cat mai reusite nu sunt intotdeauna ce imi doresc, asa ca scuze pentru calitatea acestora, acesta fiind de fapt si unul din motivele pentru care postez mai rar ceea ce lucrez. (Nu m-am invrednicit sa imi iau un aparat foto si sunt realizate cu mobilul din dotare)

#4 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2015 - 12:05 PM

Vezi postareagabrielglodean, la 21 January 2015 - 10:55 AM, a spus:

Vrei sa spui de puscasii marini (USMC), si nu marina (Us Navy)? Astea sunt entitati diferite, cu un gad mare de independenta a usmc-ul fata de marina.
Scuze ca ma bag dar ma dispara si in filme marines traduc ca si marinari/marina....





Din ce am citit stiu ca este folosit transportorul de catre USMC (United States Marine Corp).

#5 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2015 - 12:28 AM

Am continuat cu interiorul Imagine atasata: 4.jpg Imagine atasata: 5.jpg si am tot continuat ....Imagine atasata: 5a.jpg

dupa care am trecut la carcasa si montare photo-etchuri. Exteriorul a fost realizat cu acrilice Vallejo: black 950, olive grey 888, chocolate brown 872, urmate de un drybrush, apoi o serie de wash-uri.

Imagine atasata: 6.jpg Imagine atasata: 7.jpg Imagine atasata: 8.jpg Imagine atasata: 9.jpg


Aceasta postare a fost editata de katal: 22 January 2015 - 12:29 AM


#6 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 22 January 2015 - 08:17 AM

Salutare,
Nu este asta de aici? postare Crios
A iesit mishto! bravo

#7 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2015 - 08:10 PM

Vezi postareamichi-ro, la 22 January 2015 - 08:17 AM, a spus:

Salutare,
Nu este asta de aici? postare Crios
A iesit mishto! bravo


Multumesc mult!

Asa este!
M-au intrebat mai multi despre el, asa ca am cautat prin fotografiile facute si am incercat sa incropesc cate ceva, sa mai detaliez putin din ce am facut
.
Vreau sa spun ca tocmai cand am ajuns sa fac interiorul, nu am mai facut fotografii, de aceea acum am tot incercat sa postez cate ceva dupa ce toata macheta a fost realizata.

#8 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2015 - 08:41 PM

Am renuntat la armura oferita de producator (Dragon) si am folosit un set armura + auxiliare din rasina de la Black dog (multumesc Hindu pentru set !) foarte bine realizat:

Imagine atasata: 10.jpg Imagine atasata: 11.jpg

Vopsirea armurii a fost realizata cu un primer ocru de la Maimeri, urmat de Vallejo 874 (dark sand), apoi un drybrush cu ceva culori mai deschise. Am dat o mana sau doua cu wash-uri (depinde de zona) cu Vallejo sepia (73200) si umber (73203). Dupa wash-uri de multe ori obisnuiesc sa mai dau un drybrush mai fin pentru subliniere.
Celelalte acareturi le-am vopsit cu diverse culori incercand sa ma apropii cat de mult de realitate.


Pentru decaluri am folosit atat cele oferite de producator dar si cateva din alte seturi, originalul fiind destul de saracacios. Datorita faptului ca Vallejo este o vopsea mai mata,inainte de decal dau pe suprafata unde pun decalul cu un lac lucios (Vallejo 70510), apoi cu decal fix (73213) si astfel pe suprafata pregatita pun decalurile.

Urmeaza uscarea acestuia si un strat de decal medium (
Vallejo 73212) -face minuni -iar la sfarsit un lac mat (70520) sau daca este necesar ceva cu adevarat mat (un lac de la Testors)

#9 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2015 - 08:54 PM

Pentru figurine (marines - Multumesc! Gabrielglodean ) am folosit cateva bucati de la Preiser si i-am vopsit cat mai aproape de culorile corecte:

Imagine atasata: 12.jpg Imagine atasata: 13.jpg



#10 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 January 2015 - 07:07 PM

L-ai facut super . Meserias , ce mai !
P.S. intr-adevar , HIND are multe bunatati in desaga.....

Aceasta postare a fost editata de busila: 23 January 2015 - 07:08 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi