Forum Machete,Modelism,Hobby: Salutari - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salutari

#1 Useril este offline   Hetzer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 24-September 14

Postat 26 January 2015 - 09:06 PM

Salutari tuturor . Eu sunt Radu , a.k.a Hetzer .
Sunt din Bucuresti ,desi sunt de origine din Craiova .
Am 20 de ani ,si sunt student la facultatea de Arte decorative si design ,sectia Grafic Design .
Pasiunea mea este istoria celui de-al doilea razboi mondial ,in special istoria tehnicii militare . Citesc cand pot ,ce pot detalii despre anumite vehicule/arme pentru a-mi imbunatatii cunostintele in acest domeniu.
Imi place sa colectionez modele gata asamblate ,la scara 1:72 .Desi abia am inceput colectia ,am ajuns la vreo 24 de modele de blindate ,si 7 avioane .Detin modele de la mai multe firme (Easy Model ,Fabbri,Altaya etc)
Din pacate nu imi permite timpul ,si nici situatia materiala (deh ,student) sa imi construiesc propriile mele machete .Desi am incercat ,am ajuns la concluzia ca necesita prea multa investitie ,doar pentru a deveni mai bun .
M-am alaturat acestui forum ,pentru a gasi oameni la fel ca mine ,pasionati de minimodele ,si pentru a cumpara de la oameni care doresc sa scape de ele :)

#2 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2015 - 09:07 AM

Bine ai venit in mijlocul nostru.
Pasiunea asta nu este chiar asa de costisitoare si cu putina bunavointa se poate gasi si ceva timp si ceva finante....Discutiile sunt mai... sa zicem placute ( de cele mai multe ori ) in jurul unei machete pe care o construiesti.

Spor la modelit,

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 January 2015 - 09:57 AM

Bun venit in mijlocul nostru!
Si sa stii ca nu este o pasiune prea costisitoare. Poate lainceput, cind trebuie sa investesti in scule, vopsele etc, dar pe urma timp sa ai... :whistle:

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2015 - 06:44 PM

Bun venit!

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 27 January 2015 - 09:49 PM

Bine ai venit!
O sa vezi ce frumos se imbina modelismul cu designul grafic. Sa vezi ce frumos o sa iti poti materializa imaginatia. Iti spun asta in cunostinta de cauza, eu practicand aceasta meserie, canva de mult (grafic design, zic).
Acum fac alt ceva, insa am ramas cu modelismul si fotografia care imi satisfac pofta de creatie!
Spor si astept sa vad lucrari d'ale tale!

#6 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 28 January 2015 - 09:28 PM

Bun venit.La 20 de ani admiram mig-ul 15 care zbura pe .Ianca-sat (fosta U M care adapostea fostul Regiment 49 vanatoare bombardament) AZI au disparut si avioanele MIG-15,SI REGIMENTUL si o parte din oamani.Azi mai am in casa machetele avioanelor pe care le-am vazut zburind atunci.Le pastraz si in memoria oamenilor care au facut ac ael regtiment sa existe si sa apere acest popor.MULT spor la machetat.

#7 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 30 January 2015 - 12:13 AM

Vezi postareaaviatie, la 28 January 2015 - 09:28 PM, a spus:

Bun venit.La 20 de ani admiram mig-ul 15 care zbura pe .Ianca-sat (fosta U M care adapostea fostul Regiment 49 vanatoare bombardament) AZI au disparut si avioanele MIG-15,SI REGIMENTUL si o parte din oamani.Azi mai am in casa machetele avioanelor pe care le-am vazut zburind atunci.Le pastraz si in memoria oamenilor care au facut ac ael regtiment sa existe si sa apere acest popor.MULT spor la machetat.


Exagerati...nu au disparut chiar toate avioanele...mai este unul chiar in centrul orasului Ianca...langa un sediu BRD daca nu ma insel ...gata gata sa decoleze :rolleyes:

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2015 - 09:44 AM

Salut Hetzer,
Nu stiu daca acum mai este designul grafic ca pe vremea mea, cu chestii care se tineau in mana si lasau urme pe diverse materiale dar iti propun sa te gandesti asa:
Daca ar fi sa cheltuiesti o suma maricica pentru niste scule de design, nici n-ai clipi. Dar daca ar trebui de aceeasi suma sa-ti iei rasini si photoetchuri ai zice ca e curata nebunie.
Din fericire aerograf si compresor s-ar putea sa-ti foloseasca si la design si dupa ce le iei, ar fi pacat sa nu le folosesti si la machete.Imagine postata

#9 Useril este offline   Hetzer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 24-September 14

Postat 31 January 2015 - 07:54 PM

Vezi postareawurger, la 30 January 2015 - 09:44 AM, a spus:

Salut Hetzer,
Nu stiu daca acum mai este designul grafic ca pe vremea mea, cu chestii care se tineau in mana si lasau urme pe diverse materiale dar iti propun sa te gandesti asa:
Daca ar fi sa cheltuiesti o suma maricica pentru niste scule de design, nici n-ai clipi. Dar daca ar trebui de aceeasi suma sa-ti iei rasini si photoetchuri ai zice ca e curata nebunie.
Din fericire aerograf si compresor s-ar putea sa-ti foloseasca si la design si dupa ce le iei, ar fi pacat sa nu le folosesti si la machete.Imagine postata


M-am gandit si eu la chestia cu aerograful ,dar eu de cand am venit la facultate am lucrat numai pe calculator .

#10 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 08:35 AM

Salutare si din partea mea!
Spor în tot ce faci si sa vedem cat mai multe de la tine!(plastic sau digital)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi