Forum Machete,Modelism,Hobby: Recondiționare jucarie chinezească veche - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Recondiționare jucarie chinezească veche

#1 Useril este offline   domnulx2001 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-February 09

Postat 22 February 2015 - 06:27 PM

Salut! Am descoperit recent prin casă o jucărie din copilărie pe care am cam distrus-o atunci (mai precis am scos și pierdut axul pe care erau prinse roțile din spate, așa că acum jucăria nu se poate deplasa). Pānă acum nu am găsit nici o soluție, de aceea mă adresez vouă care sunteți mai experimantați. Am atașat cāteva poze ca să vă puteți face o idee mai clară. Īn poza cutiei jucariei, ceea ce lipsește este axul care unește roțile din spate. Mulțumesc frumos.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jucaria_dezasamblata.jpg
  • Imagine atasata: locatia_elementului_lipsa.jpg
  • Imagine atasata: o_alta_vedere_a_angrenajului_motor.jpg
  • Imagine atasata: Cutia_jucariei.jpg


#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2015 - 06:52 PM

Salut,

Rezolvarea este simpla daca roata dintata ce avea axul rotilor din spate exista.
Ideea este sa iei o sarma moale cu diametrul foarte apropiat de cel interior al rotii dintate.
Trebuie sa intre greu dar nu fortat prin bataie.
Daca intra atunci incerci sa-i faci o pseud-o randalinare exact in locul in care vine pozitionat axul pe roata dintata.
Se poate face cu u cutter - de aceea spuneam ca sarma trebuie sa fie moale - sau cu ajutorul unui sfic.
Dupa operatie poti baga axul asa cum este sau il poti trata.
Se inroseste la flacara aragazului si se scufunda in apa rece dupa care il "treci" prin roata dintata.

O alta solutie este sa gasesti, de la alta jucarie, o roata dintata cu ax cu tot.

Spoor!

#3 Useril este offline   domnulx2001 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-February 09

Postat 22 February 2015 - 10:17 PM

Mulțumesc frumos de răspuns, dar nu mai există nici roata dințată. O variantă ar fi fost folosirea unei roți potrivite dințate de plastic (am multe de la video-uri, casetofoane, etc), dar mă gândesc că nu va avea o viață prea lungă (tocire rapidă).
Offtopic: foarte interesante ideile de modelism feroviar!

Aceasta postare a fost editata de domnulx2001: 22 February 2015 - 10:22 PM


#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2015 - 11:34 PM

Vezi postareadomnulx2001, la 22 February 2015 - 10:17 PM, a spus:

Mulțumesc frumos de răspuns, dar nu mai există nici roata dințată. O variantă ar fi fost folosirea unei roți potrivite dințate de plastic (am multe de la video-uri, casetofoane, etc), dar mă gāndesc că nu va avea o viață prea lungă (tocire rapidă).
Offtopic: foarte interesante ideile de modelism feroviar!


Rotile de la video si casetofoane chiar rezista.
Este drept ca pentru reconditionarea tramvaiului de la "Cronica Carcotasilor" au fost folosite roti dintate de la o imprimanta veche dar daca ele rezista nu vad de ce nu ar rezista si cele de la video sau casetofoane.

Multumesc pentru aprecieri.

Spoor!

#5 Useril este offline   domnulx2001 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-February 09

Postat 23 February 2015 - 08:00 AM

Vezi postareaLDH, la 22 February 2015 - 11:34 PM, a spus:

Rotile de la video si casetofoane chiar rezista.
Este drept ca pentru reconditionarea tramvaiului de la "Cronica Carcotasilor" au fost folosite roti dintate de la o imprimanta veche dar daca ele rezista nu vad de ce nu ar rezista si cele de la video sau casetofoane.

Multumesc pentru aprecieri.

Spoor!


Păi atunci declar deschisă sesiunea de găsire a roții dințate potrivite! Mulțumesc frumos!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi