Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger 131 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger 131 camo

#1 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 02 March 2015 - 07:02 PM

printre multi care poate au habar oare cat de corect este camuflajul tigrului 131 de la englezi, ca am tot cautat pe net si sincer pozele alb negru nu imi indica 2 tonuri, eu sincer cred pe pz abt 504 rlm 8020 doar sa fie nu 2 tonuri

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: $ 57 131 africa sicily.jpg


#2 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 04 March 2015 - 04:14 PM

Cred ca am cerut cam mult de la colegi mei de pe forum ,asa este cand e vb de documentare,fost doar o intrebare banala!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: article-0-126C5183000005DC-419_634x441.jpeg


#3 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 04 March 2015 - 05:25 PM

Vezi postareakingtiger3002, la 04 March 2015 - 04:14 PM, a spus:

Cred ca am cerut cam mult de la colegi mei de pe forum ,asa este cand e vb de documentare,fost doar o intrebare banala!

mda...
la faza asta ma simt (in coroborare cu conceptul de tanc..)

#4 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 04 March 2015 - 06:59 PM

Salut. Dacă ai puțină răbdare, în seara asta fac o documentare și încerc să pun niște poze/date. Toate cele bune.

#5 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 04 March 2015 - 11:39 PM

Salutare. Am studiat puțin problema și am revenit. În cartea lui Jean Restayn "Tigrul I pe frontul de vest", toate profilurile pentru 504 indică o singură culoare, un ocru gălbui. De asemenea, în câteva poze de aproape cu tigri din 504 (inclusiv 131) se pare că erau vopsite într-o culoare, dar... există anumite umbre pe unele fotografii, ce ar sugera prezenţa unei a doua culori, extrem de apropiată de cea de bază (un gri-oliv). Pozele alb-negru nu ne ajută mult în privința asta. Discuția a fost abordată și pe armorama.com, în mai multe topice, acolo pare a prevala opinia că au fost într-adevăr două culori, fundamentată pe: ordinele germane în vigoare; mărturii ale unor veterani care au participat la bătălia din Tunisia; anumite poze cu regele George inspectând tancul, care ar confirma teoria menționată (există pe net poze de la eveniment, nu foarte convingătoare, e drept, dar cică la muzeul din Bovington ar exista unele, nepublicate, foarte clare în acest sens; și nu în ultimul rând, expertiza echipei de recondiționare, care a făcut treabă englezească (dând jos toate straturile de vopsea, evidențiind astfel cele două culori). Dat fiind faptul că pozele din cartea lui J R au drept de autor, nu le pot pune aici fără acordul său. Pe care nu îl am. Dar găsești pe net unele chiar mulțumitoare cu 131-le din 504.
P.S. Dacă vrei să faci macheta anterior expunerii, scutul armatei întâi britanice și cele două triunghiuri de lângă el nu au ce căuta acolo. Nu au existat pe tancul german.
Toate cele bune.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi