Forum Machete,Modelism,Hobby: PREISER 1/72 - WWII GERMAN TROOPS ON LEAVE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PREISER 1/72 - WWII GERMAN TROOPS ON LEAVE Recenzie set

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:47 PM

PREISER 1/72
WWII GERMAN TROOPS ON LEAVE


Producător: Preiser
Scară: 1/72
Cod set: 72521
An fabricaţie: 2002
Nr. de figurine: 6
Nr. de poziţii: 6
Talie: Înaltă
Material: Plastic tare
Perioadă optimă: 1939 -1945

Descriere

O trăsătură caracteristică a firmei Preiser este faptul că urmăreşte să surprindă în cât mai multe ipostaze soldaţii germani din WWII. În cadrul acestui mini-set a fost căutată una foarte rar intâlnită, în fapt chiar unică, în seturile la scara 1/72, respectiv redarea unor soldaţi care pleacă sau vin din permisie. Este un subiect deosebit de interesant şi în ciuda faptului că sunt numai şase figurine, s-a reusit reproducerea atmosferei peroanelor gărilor şi străzilor din Germania anilor 1939 -1945, deşi au fost incluşi doar trei soldaţi, restul figurinelor reprezentând doi Feldgendarmi şi o asistentă medicală. În cazul în care se intentionează ilustrarea unei scene complexe dintr-un oraş german din acea perioadă, numarul soldatilor aflaţi în permisie poate fi sporit cu uşurinţă prin alăturararea altor figurine din numeroasele seturi Preiser având ca tematică Wehrmacht-ul, multe dintre ele aflându-se în poziţii care se pretează acestui scop.
Totodată, prin utilizarea unor accesorii în care abundă alte seturi Preiser, soldaţii de aici pot fi transformaţi în trupe aflate pe linia frontului sau în marş către acesta.

Este binecunoscut faptul că datorită materialului din care sunt fabricaţi, plastic tare, precum şi modului în care sunt livraţi de companie, respectiv în bucăţi, din figurinele Preiser se pot obţine un număr infinit de poziţii.
Mai mult, componentele unei figurine pot fi amestecate cu unele din alte seturi, obţinându-se astfel noi poziţii deosebit de interesante.
În general, soldaţii din seturile Preiser 1/72 vin fără echipament, acesta aflându-se pe alte grile. De aceasta data, având în vedere că setul este distribuit într-o cutie de dimensiuni foarte mici, echipamentul a fost inclus pe aceeaşi grilă cu figurinele şi este foarte sumar comparativ cu alte seturi ale aceluiaşi producator. Dacă se doreste completarea lui, se poate realiza cu ajutorul altor seturi Preiser care abundă în echipament.
Fiind fabricat din plastic tare, piesele se lipesc cu uşurinţă cu orice adeziv folosit la kit-uri, iar componentele se potrivesc perfect.

Setul include două grile pe care se află piesele necesare alcătuirii a câte trei figurine precum şi echipamentul acestora. Pe una se afla asistenata medicală şi cei doi Feldgendarmi, iar pe celalaltă se gasesc cei trei soldaţi.
Luând în considerare ţinuta purtată de figurine precum şi grosimea acesteia, setul se adresează în special anotimpurilor reci, dar totuşi poate fi folosit şi pentru o dimineaţă sau noapte răcoroasă de iunie.
Uniforma purtată de cei trei soldaţi este cea specifică primei părţi a războiului, toţi au tunică M34. În picioare doi au cizme de mars, iar cel de-al treilea este încălţat cu bocanci şi gaieţi. Pe cap tuturor li se poate pune şapca M43, care de altfel este singura opţiune oferită de set. Întreaga ţinută combină elemente specifice atât perioadei de început cât şi celei de mijloc a WWII, însă atât tunica M34 cât şi cizmele lungi de marş au continuat a fi livrate trupelor până la sfârşitul războiului.
Ceea ce este cel mai interesant la cei trei soldati sunt mâinile, întrucât unele ţin diverse obiecte cum ar fi o haină, un colet şi o geantă de voiaj. La fel de interesanţi sunt şi doi rucsaci din cei trei incluşi întrucat unul este un model diferit de Tornister M39 care se află pe grilele de echipament din alte seturi Preiser, iar celălalt, deşi este modelul M39, este diferit prin faptul că pe lângă patura rulată deasupra, are prins şi un palton. Cel de-al treilea rucsac este cel regăsit în majoritatea seturilor acestui producător.
După cum era şi firesc pentru nişte soldaţi aflaţi în permisie, aceştia sunt neînarmaţi şi doar unul are pe o singura parte o cartuşieră de Kar 98K. Un alt soldat are casca prinsa la centură, doi au sacul de merinde, iar în plus, pe grilă se mai află doua bidoane.
Pe această grilă sunt date exact numărul de componente necesare constituirii a trei soldaţi, respectiv şase braţe şi trei capete.
Cea de-a doua grilă este într-adevar una deosebită pentru seturile 1/72 care au ca subiect armata germană în WWII şi include piesele necesare pentru realizarea a doi Feldgendarmi şi o asistentă medicală.
Feldgendarmii sunt destul de rar întâlniţi la scara 1/72, astfel de figurine regăsindu-se în setul de la Armourfast/Hat „WWII German Zundapp Motorcycle”, însă pe de-o parte aceia nu sunt atât de bine realizaţi, iar pe de cealalta parte sunt îmbrăcaţi în M40 Staubmantel (pelerina de motociclist).
Cei doi Feldgendarmi de aici poartă paltoane M41, au cizme de mars, la gât semiluna de metal, simbolul Feldgeandarmeriei, iar singura opţiune oferită pentru cap sunt căştile. Poziţiile în care se află sugerează o patrulă, unul este ofiţer, iar celălalt este soldat. Ofiţerul ţine într-o mână nişte acte, pe care se pare că le controlează, în timp ce soldatul are un Kar 98K pe umăr şi o singură cartusieră pentru arma din dotare. Totodată, ofiţerului i se poate ataşa un toc de pistol calibrul 9 mm (P-08 Parabellum/P-38 Walther) care se află pe aceeaşi grilă.
Asistenta medicală este îmbracată în fustă, bluză, şorţ iar pe umeri are un palton ale cărui mâneci trebuie lipite separat şi este incalţată cu pantofi. Într-una din mâini are o cană, în cealaltă un ceainic. Pe cap nu are nimic, însă acesta este foarte frumos realizat, asistenta medicală având părul prins într-un coc. Poziţia ei sugerează faptul că se află pe peronul unei gări, împarţind o bautură caldă trupelor care pleacă sau vin de pe front. Includerea unei asistente medicale sporeşte farmecul setului, mai ales ţinând cont de faptul că femeile germane din WWII au fost foarte puţin portretizate la scara 1/72. Un alt set în care se găsesc câteva femei este cel de la Pegasus Hobbies „Germans in Berlin 1945”, însă acelea se află în poziţii de luptă si marea lor majoritate sunt îmbracate în haine civile.

Corpurile sunt proporţionate, iar feţele sunt expresive şi bine sculptate cu toate ca fizionomia la unii pare mai urâtă decât la alte capete Preiser.
Toate uniformele sunt autentice si bine reproduse, fiind vizibile numeroase detalii de pe ele şi nu există diferenţe între dimensiunea echipamentului de la o poziţie la alta.
Soldaţii din set pot fi realizaţi cu ajutorul componentelor de pe grile sau prin apelarea la alte braţe şi accesorii aflate în diverse seturi Preiser referitoare la Wehrmacht. Este chiar recomandată înlocuirea şepcilor M43 de aici întrucât acestea sunt puţin mai slab detaliate faţă de restul şepcilor opţionale ale acestui producător.
Asamblarea figurinelor este relativ uşoară, dar operaţiunea necesită multă atenţie şi rabdare, în special la detaliile mici ca dimensiune.
Deşi nu lipsesc, bavurile sunt insignifiante şi pot fi înlăturate cu multa uşurinţă.

Figurinele de aici sunt perfect compatibile ca dimensiune a capului, armelor şi tipului de uniformă cu majoritatea seturilor Preiser având ca tematică armata germană in WWII, cu Esci „German Soldiers”/Italeri „German Infantry”, Revell „German Armoured Infantry”, Revell „German Artillery” şi Airfix „German Infantry”.
Mai mult, datorită faptului că setul include doi Feldgendarmi şi o asistentă medicală şi pe de celalaltă parte, datorită rucsacilor si accesoriilor ţinute în mâini de soldaţi, valoarea lui este una deosebită şi extrem de utilă, în special pentru realizarea unei diorme având ca subiect un oraş sau peron de gară din Germania între anii 1939 – 1945, însă setul nu se limitează numai la atât, potenţialul său fiind unul extrem de variat.


Acurateţe istorică: 10
Anatomie: 10
Calitatea poziţiilor: 10
Calitatea detaliilor: 10
Calitatea matriţei: 10
Sculptură: 9
Recomandare/Utilitate: 10
TOTAL: 10

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_Frontxxxxxxxxx.JPG


#2 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:48 PM

Spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_Backxxxxxx.JPG


#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:50 PM

Detalii 1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_FeldJend_Frontxxxxxxx.JPG


#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:51 PM

Detalii 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_FeldJend_Backxxxxxxx.JPG


#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:52 PM

Detalii 3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_Soldiers_Frontxxxxxxxx.JPG


#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:53 PM

Detalii 4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_Soldiers_backxxxxxxx.JPG


#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:54 PM

Detalii 5

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_Assemblexxxxxxxx.JPG


#8 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 09 August 2006 - 10:59 PM

Un set mic, dar foarte interesant. Desi descrisa, poate ce erea mai interesant ptr. unii ;-) :-D , asistenta medicala lipseste din poze intrucat nu as avea ce face cu ea (doar e de plastic si chiar tare.. :-D) asa ca nu m-am mai obosit s-o montez... :-)
Sper ca v-au placut pozele si prezentarea si orice comentariu/sugestie sunt binevenite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Preiser_HL_Assemble_Blackxxxxx.JPG


#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2006 - 11:55 PM

Comentariu' e ca mie imi plac mai mult astia decat aia de data trecuta (ma refer la cum i-ai lucrat). In plus nenea cu ghete scurte zic eu ca a iesit cel mai bine la fata (d.p.m.d.v)
N-ai ce face cu asistentaaaaa medicaaaalaaa ?!?! Pai atunci inmaneaza-mi-o lu' mandezu ca sa vezi ce scena de viol procreez. :-D :-)

#10 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 10:11 AM

Ce as fi eu curios este daca cineva face figurine de genu asta 1/48 si daca cinebva s-a gandit sa recreeze un episod interesant din cartile lui Sven Hassel...

In spiritul celor spuse de Wurger, vizita la bordelul de campanie sau hoinareala prin Roma ar fi subiecte foarte bune, ca sa nu mai zic de epopeea furtului de aur in colaborare cu soldatii rusi...

#11 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 10 August 2006 - 11:14 AM

wurger, la Aug 9 2006, 11:55 PM, a spus:

Comentariu' e ca mie imi plac mai mult astia decat aia de data trecuta (ma refer la cum i-ai lucrat). In plus nenea cu ghete scurte zic eu ca a iesit cel mai bine la fata (d.p.m.d.v)
N-ai ce face cu asistentaaaaa medicaaaalaaa ?!?! Pai atunci inmaneaza-mi-o lu' mandezu ca sa vezi ce scena de viol procreez. :-D  ;-)

Se poate sa fie si pozele mai bune... ;-)
Cel cu ghetele scurte e mai "bronzat", a stat mai mult in transee... ;-)
Adevarul e ca pe el l-am uitat "nesters" dupa ce le-am spalat pielea cu Burnt Sienna. L-am sters a doua zi si a iesit asa... :-D
In ceea ce priveste asistenata, e a ta... :-D
Chiar daca e de plastic, e fantastic :-o , totusi e cam micuta... :-P Vezi sa-i gasesti un pretendent pe masura.... :-)
Daca o vrei repede, trebuie sa ne vedem maine ptr. ca plec in concediu... :roll:
Dar mai bine te sun....


Flyboy, imi pare rau insa nu ma pricep la 1/48...
In ceea ce priveste o dio dupa cartile lui Sven, ar fi interesanta...chiar am vazut una la MM la Centenar si cred ca e postata si aici...una cu Porta si un rusneac...

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 10 August 2006 - 11:20 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi