Forum Machete,Modelism,Hobby: Primul AFV - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul AFV Incepator la categoria grea

#1 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 12:49 PM

Salut tuturor.
După un īnceput īn modelismul aero la 1:72 si o īncercare de diorama la 1:35, ma cam mănāncă palmele sa fac si eu un blindat, semi-senilat...un AFV de ăsta. Va cer ajutorul in privinta alegerii unui kit/model adaptat nivelului meu care la categoria asta este zero (0). Adică: sa incep cu un 1:72 sau direct 1:35? Ce kit considerati ca e mai " usor"? Imi trebuie vreo sculă speciala(in afară de aerograf, pe care nu il detin)? Īmi puteti recomanda o marcă anume? Cu ce sa īncep(dacă m-ar īntreaba cineva cu ce sa īnceapă la aero as stii ce sa ii raspund). Multumesc

#2 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 15 March 2015 - 01:36 PM

Eu as sugera orice tamiyot incepand din anii '90, daca nu vrei sa te complici. Dar daca e prea scump poti incerca si kv-urile trumpetiste (din perioada '05-'06) sunt bune la preturi ok. Dar cred ca regula cea mai generala ar fi sa cauti si daca iti place ceva cauti o recenzie pe goagal care este.

Dar ca sfat general kit-urile italeri au niste senile de vinil pe care le putem considera darul Necuratului.

Sculele in plus ii las pe ceilalti....

Aceasta postare a fost editata de gabrielglodean: 15 March 2015 - 02:01 PM


#3 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 02:44 PM

Care-i treaba cu senilele in vinil? La avioane stiu ca multi evită pneuri in cauciuc pentru ca se deformează...aceeasi problema?

#4 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 15 March 2015 - 02:59 PM

E si pb estetica (se vede ca e banda de cauciuc si nu multe piese de zale legate intre ele)., dar la italieni sunt prea rigide si cu timpul pot rupe roata tractoare. Iar tot cu ei am avut pb cai s-au dezintegrat pe model si alteori vopseaua a puscat f rau de pe ele.
Partea cu dezintegrarea e posibil sa fost cauzata de utilizarea emailuri....




#5 Useril este offline   Roarke 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 06-April 15
  • Interests:Totul ce are legatura cu armata anilor 1933 - 1945 (Axa si aliatii)

Postat 23 April 2015 - 11:30 PM

Vezi postareagabrielglodean, la 15 March 2015 - 02:59 PM, a spus:

E si pb estetica (se vede ca e banda de cauciuc si nu multe piese de zale legate intre ele)., dar la italieni sunt prea rigide si cu timpul pot rupe roata tractoare. Iar tot cu ei am avut pb cai s-au dezintegrat pe model si alteori vopseaua a puscat f rau de pe ele.
Partea cu dezintegrarea e posibil sa fost cauzata de utilizarea emailuri....

Senila de cauciuc poate fi protejata cu un spray fixativ in mai multe straturi ?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi