Forum Machete,Modelism,Hobby: Simulare tuburi din beton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Simulare tuburi din beton Help needed

#1 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 12 April 2015 - 04:56 PM

Salutare tuturor. Profit de ocazie si va urez un Paste Fericit si plin de sănătate si bucurii.
Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt in curs de a realiza un camion de transport lemn care va fi Īncărcat cu... tuburi de beton. Tuburi, cam ca in fotografia de mai jos:

Imagine postata

Intrebare: avānd ca băza tub de PCV cum as putea sa simulez suprafața betonului? Smirghel lipit pe tub? Aveți idee despre ceva mai realist?
Mulțumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 12 April 2015 - 04:58 PM


#2 Useril este offline   Paratrooper 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Location:Pitesti

Postat 12 April 2015 - 07:26 PM

Multam de urare si la voi sa fie la fel.

Cred ca ar putea da rezultate un amestec de chit de cutit si putina apa/aracet pe care sa il intinzi cat mai uniform pe tuburile PVC. Apoi vopsire fara slefuire (va fi prea alb daca il lasi natur).
Nu stiu cum se comporta pe PVC, eu am folosit chit de cutit nediluat pentru placi de beton si aratau foarte bine
.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 April 2015 - 09:06 AM


#3 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 12 April 2015 - 07:35 PM

Mulțumesc frumos Paratrooper. Ma gāndisem la ceva gen, ca sa zic asa... Dar ce-i aia chit de cuțit?

#4 Useril este offline   Paratrooper 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Location:Pitesti

Postat 13 April 2015 - 06:24 AM

Pentru ca se aplica in mod obisnuit folosit o spatula / spaclu (cutit). Se foloseste la umplerea de fisuri pe pereti, lemn etc.
Gasesti si cutii mici de 500 g. Spor la trebi si sa iti iasa bine!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 April 2015 - 09:07 AM


#5 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2015 - 09:26 AM

Cea mai simpla metoda este de a scoate textura din vopsea.
Vopsesti cu pensula, primul strat normal si al doilea strat prin tamponare si iti iese ceva ca mai jos

Imagine postata

vezi textura la bucata de gard din fata locomotivei

Imagine postata


Nu stiu daca se vede bine din poza dar daca nu se vede mai cautam poze.
Am folosit vopsea lavabila pentru zugraveli interioare. Este mai buna pentru exterioare dar nu am avut iar pensula a fost una banala de 30 mm.

Spoor!

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 13 April 2015 - 09:54 AM

Salut,
inteleg ca vrei sa folosesti tuburi din PVC deoarece acestea au o forma apropiata de ceea ce doresti a obtibe, respectiv acea modificare in diametru plus garnitura de rigoare. Materialul este din pacate unul foarte dificil. Eu as propune urmatoarea incercare: lipesti pe suprafata tubului din PVC un material mai generos pentru modelism, de exemplu carton rugos, astfel incat suprafetele din carton sa se suprapuna cca 2 mm pe generatoarea cilindrului, adica rulezi un carton pe tub pana reusesti sa lipesti cartonul pe carton pe o suprafata foarte mica. Scopul este acela de a evita desprinderea ulterioara a materialului de pe plasticul cu pricina. Daca vei pozitiona incarcatura cu atentie, zona in care se suprapune cartonul (zona de lipitura) nu va fi vizibila. Ulterior tratezi cartonul in modalitatea in care a facut-o si LDH, adica pentru a obtine ceva textura. O alta posibilitate de experimentare la care ma gandesc este sa acoperi suprafata tubului cu adeziv dedicat pentru PVC, peste care sa cerni cu o sita rumegus din lemn foarte fin sau eventual ipsos, care a obtine o suprafata rugoasa care ulterior se poate vopsi. Dezavantajul este ca adezivul de PVC miroase urat.

spor la lucru

#7 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 13 April 2015 - 06:37 PM

Va multumesc frumos tuturor pentru sfaturi!
Intr-adevar, baza pe care am ales-o, adica PVC-ul, este pretentios rau. Greu prinde pe el ceva.
Asa ca am sa combin toate ideile de la voi : voi imbraca tubul in carton, peste care voi pune vopsea prin "tufuire" ca sa obtin textura. Daca este cazul fac si o "tavalire" in ipsos cat timp vopseaua este inca uda.
Va tin la curent.
Inca o data multumesc tututror!

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 April 2015 - 08:42 AM

Vazusem pe undeva o tehnica mai speciala. Imediat dupa vopsire, numai cu emailuri, se baga o pulbere fina in aerograf, ceva de genul talcului, si se sufla peste vopseaua proaspat asezata. Normal, duza trebuie sa fie 0,5 - 0,7 mm.
Parca PVC-ul asta nu se dizolva in nimic, daca imi aduc bine aminte, nu?

#9 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 14 April 2015 - 10:34 AM

Intersanta tehnica...
Da Z-ule, PVC-ul este cel mai pacatos: nu se dizolva. Dar ca baza de tub calibrat este cam singurul...

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 14 April 2015 - 11:31 AM


#10 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 16 April 2015 - 06:11 AM

Daca intr-adevar tuburile sunt sigur din PVC, atunci cel mai bun liant (adeziv) este banalul Codez, il gasesti foarte ieftin in Dedeman, atit in pet-uri mici de 100 ml (cca 2 lei/buc) cit si in cutii de 500 ml.
Codezul are proprietatea de a dizolva superficial suprafata de PVC, ulterior putind fi aplicata vopseaua (are timpul de uscare foarte generos, nu instant, deci iti acorda posibilitatea s-o aplici in voie). Totul e sa gasesti momentul propice pentru vopsit, in raport cu timpul de intarire al codezului.
Nu miroase si este incolor.
Fa o proba sa vezi cum se comporta....merg experimentate mai multe idei, implicit cea cu vopsirea prin tamponare.
Repet, daca tuburile sunt sigur din PVC si nu polipropilena.
Bafta!

Aceasta postare a fost editata de utzy: 16 April 2015 - 06:14 AM


#11 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 20 April 2015 - 05:56 PM

Ai incercat? Ti-a iesit ceva ??

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi