Forum Machete,Modelism,Hobby: Valentine Mk 1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Valentine Mk 1 Italeri 1/72

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 April 2015 - 11:35 PM

Well , dapoi Hallo my dear gentlemens :wave:
Inceput odata cu alte proiecte , micul Valentine a reusit sa ma captiveze prin forma sa inconfundabila ce imbina foarte placut elemente moderne cu arhaismul formelor si solutiilor constructive / tehnice ale anilor '30 .
Deasemenea utilizarea intensiva a acestui tanc in teatrul african a primat in alegerea de-al finaliza inaintea celorlalte teme .
Reimbuteliat spre marea mea placere de Italeri dupa batranul Esci , in ciuda varstei venerabile a acestui model , este extraordinar de bine realizat surprinzand nu doar prin corectitudinea formelor dar mai ales prin multitudinea detaliilor foarte fine si precise , putand inca rivaliza dupa atatia ani chiar cu modelele recente . Un kit de-a dreptul avangardist pentru acea perioada ,un mare plus constituindul chiar alegerea subiectului in sine .
De construit este deasemenea foarte usor , fara probleme majore .
Vopsirea am efectuat-o cu emailuri Revell pentru baza , dupa care am venit cu efecte ,in majoritate culori de ulei si putin praf "sand" de la Agama .
Decalurile desi nu-mi displac , m-ar fi "coafat" mai bine daca ar fi fost usor mate , insa se asaza foarte bine cu solutiile Agama , chiar si pe suprafata mata .
Varianta aleasa nu corespunde chiar intru totul masinariei reale ce avea demontate acele aparatori de praf de pe lateral , in momentul fotografierii sale de catre ... germanii care il distrusesera , insa acea inmatriculare cu un caracter inedit precum si acel grafism al "ochiului chinezului "* m-a atras mai mult .
* Parca asa-i spunea si era legat de o povestioara nostima .Daca bine imi amintesc > Se pune ca in perioada de inceput a tancurilor , un chinez contempla stupefiat pentru prima oara o astfel de hardughie . Dupa un moment de mirare se adreseaza unui tanchist englez ce privea la randui cu multa admiratie masinaria , spunandu-i ca au creat un monstru( dragon) de metal orb ,care nu vede/stie pe unde sa mearga .Oricat s-a straduit englezul sa-i explice ca are niste vizoare ,etc ., chinezul o tinea pe a lui , pana cand pierzandu-si rabdarea ,tanchistul englez a luat o creta si a desenat niste ochi pe tanc ,intrebandu-l scos din sarite pe chinezi : " Acum e bine?! " Iar chinezul a fost multumit .
Destul demulte tancuri britanice au preluat apoi acel motiv .
...Acum vazand fotografiile facute cu blitz ,parca ar mai fi putin de lucrat in zona capotelor motorului , insa inafara de niste pete de ulei pe langa busonul rezervorului ( apropos acela e rezervor pentru apa sau ulei ; combustibil ?) si poate niste grafit pe la manerele capotajelor nu cred ca am sa-i mai fac mare lucru .Ah am omis sa-i montez o lopatica , dar se rezolva .
In incheiere va multumesc mult pentru atentie , sper sa va fi facut placere micul meu Valentine si va astept cu drag la comenturi daca doriti .

.P.s. As avea si o mare rugaminte , desi acum este cam finalizat .
Intrucat eu nu mai gasesc prin arhiva sau pe net fotografia tancului real , va rog mult daca cineva o are /gaseste sa o posteze . Cu multumiri anticipate .
P.p.s.... e asa o senzatie faina sa ma uit acum la ramele goale ,pe care nu mai este nici macar o piesulica :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: val turela 1.jpg
  • Imagine atasata: val turela.jpg
  • Imagine atasata: val 1.jpg
  • Imagine atasata: val 2.jpg
  • Imagine atasata: val 3.jpg
  • Imagine atasata: val 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 April 2015 - 11:51 PM


#2 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 30 April 2015 - 09:30 AM

Dani, imi place tare mult cum a iesit. Doua mentiuni din partea mea: 1. capacul , de ce culoarea aia (nu stiu cum era in realitate), dar atrage prea mult privirea.
si 2. poate putin weathering in zona decalurilor. In rest, arata tare bine.


#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 30 April 2015 - 09:43 AM

Salve Dani!

Foarte fain, banuiesc ca e vorba de kitul asta:http://www.model-making.eu/products/Valentine-Mk.I.html.
Mi-a placut povestea cu "dragonul orb" caruia musai sa-i faci ochi!
Spor la viitoarele proiecte!
Nicu

#4 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 30 April 2015 - 10:45 AM

Salut !
@Dany :friends: Caporalu raporteaza ca ii place foarte mult . :good: :good: Sanatate, cer senin si spor la machetit ! :hi:

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 April 2015 - 02:18 PM

Multumesc mult , baieti , ma bucur ca va place . :friends:
Inca un calup de foto , de aceasta data pe timp de zi si fara blitz.

Citeaza

1. capacul , de ce culoarea aia (nu stiu cum era in realitate), dar atrage prea mult privirea.
si 2. poate putin weathering in zona decalurilor. In rest, arata tare bine.

Salut Katal .Te referi cumva la capacul ( oblonul) de pe turela ?
Acel oblon l-am lipit in pozitia deschis , pentru a se vedea un pic din detaliile din interior si pentru o putina diversitate cromatica . Are culoarea de la interior a tancului . Aluminiu > englezii isi vopseau pe la inceput interioarele blindatelor in acea frumoasa culoare . Apoi au trecut pe alb . Posibil sa mai fi avut o perna de piele ( maron) , dar eu nu am mai figurat-o .
Uneori mergeau asa prin desert din cauza galdurii teribile din tanc .
----
Despre acea invecheala in zona decalurilor , am sa-i fac dupa ce-mi voi procura niste lac mat , pentru a le sigila , fiindca mi-e destul de tarsala sa intervin peste ele asa .Deocamdata doar putin praf ( pigment) am dat peste acestea ,pentru uniformizare , odata cu restul tancusorului .

Citeaza

Foarte fain, banuiesc ca e vorba de kitul asta:http://www.model-making.eu/products/Valentine-Mk.I.html.

Salut , Jang . Nu merge link-ul dar banuiesc ca acela e . Adica acesta , dar fara omusori http://www.model-mak...y-gift-set.html
Daca observi , pe langa aceasta inmatriculare , tot pentru Africa mai exista una tare faina . " Hawkhurst IV" (T27314 ) . Tin minte ca avusesem demult o fotografie ( bundesarchiv) foarte clara , mare si buna a acelui tanc . (din amintiri) E posibil ca acesta sa fi fost cel care ar fi incercat sa-l flancheze ,inainte sa fie distrus , pe Gunther Halm in acea crancena batalie de la Ruweisat Ridge (sau El Mireir ?) , cand cu un sange rece iesit din comun bravul artilerist german a ramas in baterie ( tunuri at rusesti F22) in timp ce toti ceilalti fugisera , parasindu-si tunurile , reusind sa opreasca asaltul britanic , distrugand 7 tancuri englezesti , de la foarte mica distanta, in conditii de un dramatism vrednic de productiile cinematografice . A avut si oaresce noroc intrucat unul dintre proiectilele trase de tancurile englezesti i-a trecut printre picioare ,fara sa explodeze , altele perforand foaia de blindaj a tunului , fara sa-l raneasca ...

Citeaza

Sanatate, cer senin si spor la machetit !


Hei , mersi camarade si spor ! :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: va 1.jpg
  • Imagine atasata: val 2.jpg
  • Imagine atasata: val 3.jpg
  • Imagine atasata: val 4.jpg
  • Imagine atasata: val 5.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 April 2015 - 02:37 PM


#6 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2015 - 04:03 PM

Foarte reusit model.Imi place cum ti-a iesit..in special verdele ala cum se intrezareste sub galben...felicitari!Si pe mine m-a mirat argintiul de pe interiorul oblonului...nu stiam ca englezii au avut asa culori la interior,,
Podeaua turelei...asa detaliat e kit-ul asta 1/72, sau e scratch?


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 April 2015 - 05:01 PM

Salut,RocknRolla , multumesc mult de aprecieri :hi: .
Da , asa se pare ca erau la inceput dar nu mai stiu cand au trecut pe alb . Aici un link cu interiorul unui Churchill http://www.mapleleaf...churchill2.html
Aveam si niste poze cu interiorul unui Valentine , deasemenea in aceasta culoare .
Se observa si aici http://en.wikipedia...._IWM_E_9766.jpg
Trebuie sa recunosc ca eu am vopsit posibil gresit ceea ce se vede din piesa de altilerie la interior in verde , neavand documentatia la indemana , dar se poate remedia .

Citeaza

Podeaua turelei...asa detaliat e kit-ul asta 1/72, sau e scratch?

Nu , nu e scratch , e unul din dintre detaliile ce fac atat de placut acest model ^_^
. Iti ofera si ceea ce se vede din tun la interior plus acel "cos" unde se afla taburetii celor 2 membri ai echipajului si o magazie cu niste proiectile .
Singurul amanunt ce nu este dat ,insa , desi ar fi fost foarte dragutz,e o statie radio ce ar fi trebuit sa se afle in acea adancitura din spatele turelei .
Totodata , din pacate ,nu exista detalii ale postului de conducere , desi ai optiunea de a lasa obloanele conducatorului deschise .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 April 2015 - 05:08 PM


#8 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 April 2015 - 07:54 PM

Imi place masina asta . Frumoasa realizare . La mai multe ...

#9 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 01 May 2015 - 11:18 AM

Fain lucrat, imi place cum arata si, inca o data, ma inclin pentru detaliile de constructie si vopsire realizate la 1/72. :hi:

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 May 2015 - 02:24 PM

Mersi mult baieti , ma bucur ca va place . :hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi