Forum Machete,Modelism,Hobby: Pz. IV.Ausf. D mit 5cm PaK 38 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pz. IV.Ausf. D mit 5cm PaK 38

#1 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 06 May 2015 - 08:16 AM

Originalul: In anul 1940 unele Pz.IV Ausf. D ,(unele surse 14 bucati, altele 16) care Initial au fost prevazute cu pod (Brückenleger) au fost transformate prin montarea turelei in
tancuri de lupta, probabil un exemplar a fost transformat dupa distrugerea turelei in vechicolul din poze.Am gasit cele trei poze, alte documentatii se par ca nu exista
macheta: Neavand un kit de Panzer IV Ausf. D am transformat un Panzer C in D, principala modificare este conturul frontal al cazematei, partea in fata radiotransmisionistului este
mai retrasa, am folosit fendere ABER, nu s au potrivit chiar minunat, tevile de PaK si MG 34 de la RB Model (calitativ OK, mult mai ieftine decat ABER & Co.), suportul pentru pod scratch din bilete
de telecabina........
Imagine atasata: DSC07634.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2847.jpg
  • Imagine atasata: bez_n_zvu_135.jpg
  • Imagine atasata: Pz_IV_mit_Pak.jpg
  • Imagine atasata: DSC07631.JPG
  • Imagine atasata: DSC07632.JPG
  • Imagine atasata: DSC07633.JPG
  • Imagine atasata: DSC07635.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 06 May 2015 - 09:00 AM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 May 2015 - 09:05 AM

Iertat sa-mi fie, nu prea ma pricep la tiritoare, asa ca intreb si io, ca tarare-i sugubeata aratarea asta. Initial, pentru ce a fost realizat sasiul, daca nu a fost prevazut cu turela??? Nu era mai simplu sa tragi acel tun dupa un camion, pentru ca protectie nu-ti prea oferea acea placa, adica nu mai multa decit daca era montat la sol???? Acest hibrid provenea cumva din acele transportoare de munitie???

#3 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2015 - 10:24 AM

Fabuloasa realizare !, cu atit mai mult cu cit ai incercat sa respecti cit mai fidel ceea ce se vede in poze in ceea ce priveste uzura si avarile suferite.
Asa cum a spus si prietenul meu initial din panzer 4 D, a fost transformat in purtator de pod de asalt si ulterior in acest hibrid. In ceea ce priveste eficienta lui in lupta este greu de apreciat, dar clar vine in lunga traditie germana de a pune un pak pe mai orice sasiu cu senile propriu sau de captura. Un lucru este clar, se putea angaja sau muta in lupta mai rapid decit daca tunul era tractat.

#4 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 06 May 2015 - 11:11 AM

Foarte bine realizat pana acum.
Asteptam sa-l vedem vopsit.
@Z-mare: probabil e facut pe ideea "decat sa-l aruncam, mai bine il folosim la ceva". Mai punem ceva de prin curtea omului, cum ar fi un Pak si iaca ciudatenia.

#5 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 06 May 2015 - 11:48 AM

Va salut.Interesanta lucrare.
Turela de Pz 4 C, o aveti disponibila pt schimb sau vinzare?

#6 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 06 May 2015 - 12:10 PM

Salut !
Improvizatie de front utila ! Cred ca va iesii o macheta faina din acest "hibrid " !
@ Dle Z Mare improvizatiile de front aufost , sunt si vor fii una din variantele experientelor de lupta pt unele armate ! Si in conflictele de dupa s a procedat asa ! Cea mai utilizata in Orient fiind camionete 4x4 si ZU 23 2 !
Spor la machetit !
:hi: :hi:

#7 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 06 May 2015 - 01:36 PM

Vezi postareaZ-mare, la 06 May 2015 - 09:05 AM, a spus:

Iertat sa-mi fie, nu prea ma pricep la tiritoare, asa ca intreb si io, ca tarare-i sugubeata aratarea asta. Initial, pentru ce a fost realizat sasiul, daca nu a fost prevazut cu turela??? Nu era mai simplu sa tragi acel tun dupa un camion, pentru ca protectie nu-ti prea oferea acea placa, adica nu mai multa decit daca era montat la sol???? Acest hibrid provenea cumva din acele transportoare de munitie???


Din aceasta poza se vede cum arata Brückenleger ul inainte de transformarile suferiteImagine atasata: eirufzberoft2r.PNG

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 May 2015 - 02:09 PM

Aha, acum am priceput!! Multumiri tuturor pentru lamuriri! Iaca asa am mai invatat ceva!
Macheta in sine, ca uitai, e realizata la inaltime. Abia astept sa o vad si vopsita!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi