Forum Machete,Modelism,Hobby: vopsire tren de aterizare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vopsire tren de aterizare

#1 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 20 May 2015 - 12:33 PM

Va salut,

Poate cineva sa dea o idee, poate cunoaste un tutorial, despre cum se vopseste trenul de aterizare la un avion?

Niciodata nu reusesc sa vopsesc perfect "rotund" anvelopele pe janta..sau invers. Adica, ba am ceva arignitu pe anvelopa, fie ceva negru pe janta :(

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 May 2015 - 01:41 PM

Salut,

In primul rind te rog sa ne spui cu ce vopsesti rotile? Pensula sau aerograf? Folosesti masti ? Ce vopsea folosesti?

#3 Useril este offline   cris109 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 27-February 10
  • Location:Faget, Tm

Postat 20 May 2015 - 10:34 PM

Salut! Daca te referi strict la roti, eu le vopsesc in felul urmator: cu aerograful vopsesc janta metalica a rotii in culoarea mentionata in instructiuni, apoi cu pensula aplic vopsea acrilica Gunze tire black(H77)foarte diluata pe marginea dintre janta si cauciuc. Prin efectul de capilaritate vopseaua se aseaza aproape singura in jurul jantei. Repet procedeul de 2-3 ori, iar apoi cu pensula vopsesc partea de cauciuc cu vopsea diluata normal.
Tehnica asta o aplic la scara 1:72, la rotile avioanelor. Se mai pot folosi masti dedicate pentru vopsirea rotilor, sau poti sa-ti faci tu aceste masti, dar ai nevoie de un compas de la Olfa pentru taiat cercuri. Eu am unul dar, se preteaza la scari mai mari. Pentru mai multe informatii da o cautare " painting model aircraft wheels" pe Google si te-ai scos. Spor sa ai!

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 May 2015 - 07:31 AM

Pentru masti intre 2,5 - 10 mm se pot folosii preducele din comertz. Eu mi le fac singur de ani de zile si nu prea trebuie sa cumpar astfel de masti. Compas-cutter-ul Olfa este ideal numai pentru machete mari sau machete la scara 1/32. Diametrul minim la care se poate taia este de 10 mm.
Tehnica descrisa de cris109 este folosita des si de mine si este cea mai buna metoda de vopsit rotile.

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 May 2015 - 08:54 AM

Te descurci mai bine daca-ti faci rost de Lama nr.12 si de un Sablon cercuri cu care poti taia masti din banda Tamiya .

Aceasta postare a fost editata de busila: 21 May 2015 - 08:54 AM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 May 2015 - 04:45 PM

Pe linga cele de mai sus, vreau sa mai adaug ceva. La scara 1/72, in unele cazuri nu ai demarcatia clara intre janta si cauciuc. In acest caz, folosind un compas cu doua virfuri, faci acest sant: infigi unul din virfuri in centrul rotii iar cu celalalt zgirii usor pe conturul unde trebuie sa fie janta. Restul, ca mai sus.

#7 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 09 June 2015 - 12:50 PM

Multumesc(cu intarziere) pentru sfaturi :)

O sa le incerc pe toate, pe rand.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi