Forum Machete,Modelism,Hobby: Utilaje maturat mecanizat / autoperii colectoare / Street Sweeper - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Utilaje maturat mecanizat / autoperii colectoare / Street Sweeper Modele la scara...?

#1 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 26 June 2015 - 02:58 PM

Salut baieti,

As dori sa va rog sa ma ajutati intr-o chestiune extrem de simpla si poate prezentata stangaci in titlul topicului (nu este un domeniu cunoscut mie iar termenii in limba romana i-am "imprumutat" de pe site-ul unei firme de salubritate), insa cel tarziu dupa ce veti vedea imaginea de mai jos va veti fi lamurit despre ce este vorba :-)

Imagine postata

Asadar, aveti cumva idee de o macheta [rasina, diecast, plastic, etc.] care sa arate ca in poza de mai sus (Iveco, Mercedes, MAN - modele actuale) si care sa fie compatibila cu scara 1/72? Nu cred ca exista 1/72, dar un 1/76 poate sau un 1/80...?

In caz contrar ar trebui sa caut chiar macheta din imagine (am identificat-o: este 1/50) si sa construiesc un avion 1/48 cu care sa mearga impreuna. N-ar fi o tragedie, insa imi ascund mai bine carentele de executie si vopsire la 1/72 :-D

Numai bine,
Niki

Aceasta postare a fost editata de niki: 26 June 2015 - 03:01 PM


#2 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 30 June 2015 - 05:12 PM

S-a rezolvat intr-o prima faza: am gasit o 'maturatoare' de la Hongwell pe care am s-o studiez indeaproape de indata ce ajunge la mine.

Imagine postata

Pentru cateva alte 1/80-uri de la Cararama discutau niste cunoscatori cum ca mentiunea "1/80" este de fapt o greseala de tipar de la fabrica, confirmata chiar de producator, si ca scara ar fi de fapt chiar 1/72... In ce masura este adevarat si se aplica si modelului de mai sus, n-am decat sa masor si sa socotesc la sosirea coletului. Ramane de vazut daca gradul de detaliere este cat de cat suficient pentru a permite camionului (eventual dupa o operatie estetica) sa poata sta langa o macheta de avion Hasegawa (?). Ma rog, de stat poate sta dar sa nu se faca [prea tare] de ras :-)

Aceasta postare a fost editata de niki: 30 June 2015 - 05:14 PM


#3 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 20 October 2015 - 03:54 PM

Salut!
Intr-adevar, modelul de la Hongwell se apropie de scara 1:72 dar cred ca este intr-adevar la 1:80. Comparativ cu un camion 1:76 de la Oxford este mai mic.
Modele mai gasesti aici http://www.trennet.ro/categorie/8/ dar cu niste mentiuni: cabina si sasiul sunt la scara 1:80 in timp ce rotile sunt mai mici, nici de 1:80, nici de 1:87. O struto-camila Hongwell.
PS: daca iti raman componente din acest proiect pe mine ma intereseaza (baza, roti, sasiu, cabina, etc).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi