Forum Machete,Modelism,Hobby: Silver vs Aluminium - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Silver vs Aluminium Este diferenta mare?

#1 Userul este online   ametzeala 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 10-July 15
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2015 - 10:11 AM

Salutare! Urmeaza sa ma apuc de o macheta de MiG-17 pe care vreau sa il vopsesc simplu, argintiu, asa cum era vopsit in cardul aviatiei romane.Pe instructiuni spune ca ar trebui sa folosesc "Aluminium" dar la magazinul local de accesorii nu are aceasta culoare, cea mai apropiata fiind "Silver".Intrebarea me este:E diferenta mare intre aceste 2 nuante de culori? Si daca da, ce pot face sa fac acel silver sa semene mai mult cu aluminum?

Va multumesc anticipat!

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 13 July 2015 - 11:04 AM

Salut, presupun ca nu faci macheta pentru concurs... Eu zic ca poti folosii linistit Silver, diferenta este foarte mica in comparatie cu Aluminiu si se observa o mica diferenta numai cind ai vopsit ambele culori pe model ( pe panouri diferite).

#3 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2015 - 11:09 AM

Salut. Pai sigur ca e diferenta. Un aluminiu bun au cei de la revell. Oricum nu cred ca Mig-ul era doar in aluminiu. Cred ca sunt cel putin doua nuante. Dar pentru ca nu sunt sigur, sa vedem ce-ti spun si alti colegi de forum.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 July 2015 - 11:10 AM

Treabe e nitel mai complicata, in sensul ca nu toate panourile de aluminiu au aceeasi culoare, adica nu sunt facute din acelasi tip de aluminiu. Pe de alta parte, unele avioane erau vopsite uniform in aluminiu. Cu alte cuvinte, trebuie studiata temeinic documentatia.
Revenind la culoarea in sine, aluminiu si silver sunt diferite ca pigment, silver fiind lucios si mai alb decit aluminiu. Poti pune putin negru in silver, daca vopselele sunt de acelasi tip, dar rezultatul nu este intotdeauna pe masura.
Si atentie, cind vopsesti in culori metalice, suprafata trebuie sa fie perfect slefuita, fara zgirieturi, altfel acestea vor iesi in evidenta. De asemenea, vopselele metalice sunt mai pretentioase, se dau mai dificil cu pensula.

#5 Userul este online   ametzeala 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 10-July 15
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2015 - 11:15 AM

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi! Am cumparat tubul de culoare silver si am dat putin pe o foaie de hartie si chiar arata ok.Cred ca voi folosi direct silver.O zi buna va doresc!

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 August 2015 - 08:11 PM

Exista diferente, se vad prin comparatie, altfel lumina si calitatea fotografiei face ca la o macheta vopsita integral sa nu se perceapa exact despre care din cele doua vopsele e vorba.
Vopseaua metalizata se amesteca mult timp, se observa cu ochiul liber cum se distribuie pigmentul in suspensie, de asemenea dupa un timp scurt, se separa cele doua componente si trebuie reluata procedura de amestec.
Infunda aerograful mult mai repede si mai temeinic decat alte tipuri de vopsea Imagine postata.
Revell produce astfel de nuante, in trecut am cumparat vallejo dar am fost extrem de dezamagit de comportarea vopselei.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi