Forum Machete,Modelism,Hobby: Figurine de Incepator - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Figurine de Incepator

#1 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 19 July 2015 - 04:53 PM

Va multumesc pentru primire . Am achizitionat pentru inceput ceva culori acrilice , trebuie sa mentionez ca am cautat ceva ieftin ....banii astia sunt greu de facut ,salariile mici. ..etc , Dupa ce le-am achizitionat [portocaliu,albastru,maro] restul pe luni dau o fuga si mai cumpar [ negru,verde,galben] pe urma am intrat in "transa" nemaivazand sau auzind pe nimeni :wacko:, sotia si copilu parca nu mai existau , am inceput sa vopsesc dar nu prea ma descurc cu TREMURATUL mainii , si nu prea pot urma contururile de pe figurina fara sa ies din linie .
Am incercat cum am stiut eu mai bine ... DAR aici a urmat problema , ce culoare aveau pantalonii din antichitate toti erau la fel ?? papucii toti erau maroniu din piele ?? parul si barba ce culori aveau ??? Dimensiunile mici ale figurinelor maresc dificultatea de vopsire stand in toate pozitile chircit :blink: . Cu ochiul liber arata altfel figurinele dar vad ca pe aparatul foto nu il pot prosti :whistle: si se pare ca trebuie sa le reiau la vopsit din nou pana nu se mai vede gri-ul ....:aggressive:


Imagine postata ... Imagine postata ... Imagine postata ... Imagine postata ... Imagine postata ... Imagine postata ...

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 July 2015 - 07:44 PM


#2 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 19 July 2015 - 10:20 PM

Bine ai venit pe forum! Ma bucur sa vad inca un incapator in ale figurinelor! Imagine postata
Din pozele postate eu zic ca ai o mana destul de sigura. Data fiind scara, ai lucrat destul de ingrijit (si eu tot cu 1/72 am inceput). Dar daca iti este incomoda scara asta poti incerca niste figurine de plastic la 1/32 sau 1/35 de la diversi producatori (depinde ce perioade istorice iti plac) care sunt destul de accesibile ca pret si iti ofera mai mult loc pentru pensula. Sau daca vrei sa ramai la scara mica ar mai fi figurinele la 28mm care sunt ceva mai mari decat cele la 1/72.
Sa nu te ingrijoreze faptul ca nu s-a acoperit complet dupa primul strat de vospea. Este normal sa dai doua sau trei straturi pana se acopera complet. Este de preferat sa aplici mai multe straturi mai diluate decat unul gros. Altfel risti sa inunzi detaliile figurinelor si sa te trezesti cu suprafete plate, fara detalii.
Nu stiu cum se comporta vopselele astea la borcan si cat de scumpe sunt. Am inteles ca in principiu orice vopsea poate sa mearga atata timp cat este aplicata corect. Insa exista vopsele dedicate pentru modelism. La noi cele mai accesibile sunt cele produse la Vallejo (aprox. 8 lei flaconul) si care se gasesc intro gama larga de culori. (Sa nu te uiti ca are doar 15ml un flacon, caci vei vopsi mult si bine cu unul pana sa il termini.)
In functie de ceea ce iti doresti de la figurinele tale, nu ezita sa pui intrebari. Cu siguranta vei primi si raspunsuri folositoare.
Spor!

#3 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 20 July 2015 - 12:33 PM

b00gie ms de sfaturi , prima comanda de pe machete.ro o sa fie la scara de 28mm si una la 1/32 sau 1/35 nu stiu sigur ce perioada istorica o sa fie ca toate imi plac :rolleyes: :aggressive: . Vopselele astea la borcan costa 6.8 ron borcanelul si nu am inca o parere , eu ma chinui in continuare cu talentu la lupta ....de cele mai multe ori ma bate ....dar o sa vina si randul meu :unsure: . Mai pun 2-3 poze la care ma chinui de azi dimineata , scutul nu imi place cum a iesit ...o sa il redecorez.....
Imagine postata ... Imagine postata ... Imagine postata

#4 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 07 August 2015 - 12:27 PM

Am mai facut cativa Vikingi ...dar se pare ca nu mi-a sosit inca negru si rosu comandat... :(

Imagine postata

#5 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 20 August 2015 - 07:20 AM

Am mai achizitionat un set de figurine 1:72 de la Zvezda , Zvezda - Mounted Samurai with Yari


Imagine postata ... Imagine postata

#6 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 12 September 2015 - 07:18 PM

Am inceput un mic basm :shiftyninja: ...sa vad pana unde poate tine.... :shiftyninja:

Incepem cu a fost odata ca niciodata ... un monstru intr-o padure indeparatata. Acesta rapind pe fica cea mica a celui mai bogat rege de pe pamant , regele a jurat ca da toata imparatia si bogatiile lui aceluia care o va salva pe fiica lui de groaznicul monstru Imagine postata ! Acum sa vedem cui ii sclipesc ochii la bogatii mai mult decat sa se gandeasca la viata lui Imagine postata , in urmatoarele poze ...

Imagine postata Imagine postata

#7 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 13 September 2015 - 07:56 AM

Imi place povestea ta. E fain monstrul (apopos, ce provenienta are, nu am mai vazut figurina asta). Imi place scena cu taranii care ataca monstrul. Imagine postata
Ai imaginatie. Ramane numai sa decizi tu singur care este nivelul de realism pe care ti-l doresti de la scenele pe care le creezi.
Astept cu interes sa vad continuarea.
Spor!

#8 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 13 September 2015 - 10:54 AM

Salve!

Frumosa poveste si punere in scena. Imi plac si culorile alese la figurine, la capcaun (mi-aduce aminte de entii din "Stapanul Inelelor"). Cum zice si Bogdan, clar ca nu-ti lipseste imaginatia.
Acum cateva recomandari:
1. bolovanii insa ar fi trebuit putin ingropati, par ca plutesc pe deasupra ierbii.
2. figurinele trebuie insa sa le duci mai departe, ca detalieri, lumini, umbre (ai incercat tu ceva pe capcaun). Studiaza tutoriale si exerseaza! O sa fii tu insuti surprins de rezultate si o sa-ti placa.
Pentru invatat, uita-te aici, este un site excelent:
http://massivevoodoo...l-overview.html
Curaj, ai potential si o sa vezi ca vei evolua cu fiecare lucrare!
Nicu

#9 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 14 September 2015 - 05:13 AM

Va multumesc pentru incurajari , o sa incerc sa ma tin de acest hobby cat de mult ...[am destule : , airsoft ,acvaristica,carti , care imi consuma timpul si resursele si asa ele mici ...cu salariile astea de kko.]
b00gie monstrul e al copilului meu :dribble:e o jucarie din seria "Gormiti" ,
JangBogo nu am vopsit eu monstrul asa l-am cumparat , cat despre figurine sant 1:72 destul de micute si destul de brute [lipsa nas , ochi , gura...la unele] , o sa studiez site-ul cand am vreme pe la munca... :) , si sa vedem cine mai se incumeta la monstru ....pt avere ca pun pariu ca nu pentru Printesa ...care pun pariu ca era slaba ,alba si afon in materie de sex :dribble:, fata de tarancutele care erau bronzate , cu ceva muschi pe ele de la munca campului si experte in arta amorului de la atitia pretendenti :dribble::dribble:

#10 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 14 September 2015 - 04:40 PM

Cei 2 tarani s-au intors cu alti dornici de avutii ! 3 Maciucari , 2 Prastieri [slingshot] , si inca 1 vanator , dar fara izbanda toti .Intre timp mostrul a inceput sa isi construiasca un culcus , vazand ca atacurile se inmultesc . S-a dus vestea peste 9 mari si 9 tari , se aude ca pe drum vin niste Luptatori pe cai in zale de fier impreuna cu Luptatori invizibili [ninja] Imagine postata Sa vedem ce o iesi ....
Imagine postata

@ nu gasesc buton de "edit" ... sa nu umplu sectiunea cu multe posturi ....
@ pietrile nu am cum sa le ingrop , fiindca suprafata este pe o bucata de carton asa am cumparat-o , pietricelele sant adunate gramajoare ca munitie pentru prastieri :rolleyes: :crazy:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 September 2015 - 10:19 PM


#11 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 27 September 2015 - 06:37 PM

Si uite ca a venit timpul sa ajunga si eroii nostrii dupa un drum lung peste mari si tari , s-au unit toti impotriva monstrului , dar se pare ca printesa a pierit demult ...doar oasele au ramas din ea .. Imagine postata , Dupa batalii grele cu multe pierderi de vieti omenesti monstrul a fost invins si aruncat intr-o groapa adanca . Dupa cate se aude prin Taverna[zvonoteca] satului , un Boier ii chinuie pe taranii unui sat , cerand dreptul de "Prima Noctes" [ vrea sa "probeze" el primul pe fiecare mireasa de pe mosia lui ] Imagine postata , taranii s-au rasculat si a inceput un razboi civil foarte sangeros , Boierul chemand in apararea sa niste luptatori fiorosi care sa ii invete pe tarani o lectie de neuitat !!!! Ca el este SEFUL !!!! Imagine postata
Imagine postata ... Imagine postata

#12 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 03 November 2015 - 09:40 PM

Pe la Taverna umbla zvonul ca au sosit deja prima transa de "Mercenari" angajati de catre boier , acestia s-au stabilit langa un izvor si nu departe de o padure , pe pamantul boierului . Taranii au trimis un spion sa vada despre ce e vorba , daca se poate sa otraveasca izvorul , dar acesta era pazit cu strasnicie de catre santinelele de noapte ale mercenarilor . Spionul intorcandu-se tremurand la taverna raporteaza ca focul era stins , toti pareau adormiti .... dar santinele erau peste tot : langa foc , langa izvor , langa provizii , la cai , si acestia l-au simtit prin intuneric :(

http://www.servimg.c...w/14606436/2119

#13 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 14 November 2015 - 08:54 PM

Batalia a inceput !!! Taranii ataca furiosi si fara frica , boierul s-a baricadat in casa de frica , cativa tarani incearca sa isi faca drum printe luptatori sa ajunga la casa .... Mercenarii scot niste ragete infioratoare , sunt niste luptatori iscusiti si caliti in tainele razboaielor . Dar observa ca taranii sunt infometati si slabiti , nu sunt niste adversari pe masura , cativa mercenari ii lasa pe 2 tarani sa fuga inspre casa .... Oare ce se va intimpla ??? Imagine postata :pardon::diablo:





Imagine postata ... Imagine postata

#14 Useril este offline   Jucatorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 16-July 15
  • Location:Bistrita

Postat 29 November 2015 - 08:52 PM

La mijlocul "campului de lupta" apare un taran cu capul boierului infipt intr-un par . Toata lumea s-a oprit sa vada ce fac adversarii , Mercenarii au fost de acord sa lase armele jos cu conditia sa fie platiti din averea boierului . :diablo::crazy:

Imagine postata ... Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi