Forum Machete,Modelism,Hobby: Nelamurire spray... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nelamurire spray...

#1 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 11 October 2015 - 08:47 AM

Salutare.
Ma confrunt cu o dilema, poate ma puteti ajuta.
Am folosit deseori spray-uri, culori metalizate, genul celor auto, de multe ori am gaurit doza pentru a scoate lichidul (evident dupa eliminarea gazului) si am observat ca in afara de calitatea de a se usca foarte rapid este si foarte subtire, apos ca si consistenta, dar cu putere de acoperire foarte mare (aderenta maxima, foarte "lipicios"), deosebit de concentrat. Imi puteti spune cam ce solvent este folosit in acea combinatie?...ma intereseaza sa-l achizitionez in cantitate mai mare, vrac, macar ceva similar daca nu exact acelasi solvent. Ceva idei sau recomandari ??
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de utzy: 11 October 2015 - 08:48 AM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 October 2015 - 09:21 AM

Ce solvent????Hmmm... Ma tem ca ar face parte din secretul de fabricatie... Intreaba producatorul, poate ai succes.

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 October 2015 - 11:03 AM

Īn canistre spray, de regulă, se regăseşte vopsea nitro.
Dacă am īnțeles corect, doreşti sa afli cu ce solvent poți dilua vopseauă spray.
Tastează "diluant polivalent 4412 -Ecoidea" şi s-ar putea să fie solventul pe care-l cauți.

#4 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 11 October 2015 - 01:32 PM

Probabiul m-am exprimat eu gresit, nu ma intereseaza cu ce solvent se dilueaza, ci denumirea bazei foarte fluide in care se dizolva pigmentul pentru realizarea vopselei. Nu stiu exact daca este nitro, desi uscarea este foarte rapida. Dificil este ca producatorul nu specifica in nici un fel compozitia.

Aceasta postare a fost editata de utzy: 11 October 2015 - 01:38 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 October 2015 - 02:31 PM

Īnțeleg.
De fapt te interesează rețeta.
Despre asta nu ştiu.

#6 Useril este offline   Serpent 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 11-August 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Soft Skins

Postat 11 October 2015 - 02:33 PM

Unii producatori mentioneaza pe ambalaj ca e vorba de rasini acrilice. Dar nimic mai mult.

#7 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 11 October 2015 - 03:58 PM

Da Domnilor, asta e....aveam nevoie de reteta, in principiu! Chestia e ca am de vopsit multe repere prin imersare, in diverse nuante metalizate, pentru care necesita băi din culorile respective (cca 10 litri recipientul/baie), iar caracteristica principala ar fi dilutia foarte mare cu aderenta si putere de acoperire maxima, practic imi trebuie sa aplic un strat foarte subtire dar deosebit de intens. Pentru repere mari solutia ar fi pistolul de vopsit, dar avind in vedere ca reperele sunt de dimensiune foarte mica si foarte multe ca numar, plus eficienta vopsirii, necesita imersarea in bloc.
Poate totusi cineva imi poate indica reteta sau direct vopseaua respectiva! Credeti-ma ca am testat o gramada de combinatii, fara rezultatul optim.

#8 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 11 October 2015 - 07:04 PM

Apeleaza mai bine la un producator de vopsea sau reprezentantii lor . Sunt o gramada prezenti pe piata romaneasca.

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 11 October 2015 - 07:04 PM


#9 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 15 October 2015 - 10:13 PM

Pentru vopsele nitro, diluantii sunt cetonele respectiv acetona (nu e buna acetona pentru unghii fiind ca are apa), greu de obtinut daca nu ai firma pentru ca este precursor... catre lumea viselor.

Aceasta postare a fost editata de ahab: 15 October 2015 - 10:13 PM


#10 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 15 October 2015 - 11:18 PM

Nu inteleg de ce e obligatorie imersarea, s-ar putea utiliza cu succes un aerograf cu diuza ceva mai mare si cupa/rezervor mare. Sigur, dureaza destul de mult operatiunea (mai ales ca e vorba de metalizate care trebuie amestecate "continuu"), dar e realizabila (plus ca se poate controla infinit mai bine "finisajul"; prin imersare stratul nu cred ca va fi uniform).

Daca se doreste neaparat varianta imersarii se poate merge la o firma specializata pe vopsele (eventual chiar o vopsitorie auto) pentru ca ei de multe ori fac si sprayuri pe culoarea dorita. Le cereti cantitatea de care aveti nevoie si le spuneti ca in loc de sprayuri sa o ambaleze intr-un recipient uzual.

Nu se spune despre ce fel de obiecte e vorba, dar cred ca pentru cel mai bun rezultat ar trebui incercata o vopsea bicomponenta, uscarea e mai lenta si permite vopselei sa se aseze mai bine si e mai rezistenta ca cea la spray.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi