Forum Machete,Modelism,Hobby: Dodge Intrepid New York Taxi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dodge Intrepid New York Taxi Conversie Hongwell 1:72

#1 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 10 November 2015 - 04:06 PM

Despre masina reala si modelul 1:72.
Dodge Intrepid reprezinta un sedan american produs intre 1992-1997 (prima generatie) si 1997-2004 (a doua generatie).
A 2a generatie a fost propusa si ca vehicul de flota comerciala si guvernamentala (vehicule d epolitie, taxi si vehicul de comanda pentru pompieri).
Modelul Hongwell este la scara 1:72 si reproduce un Dodge Intrepid mk 2. Este foarte corect realizat ca forma si inscriptii cu stopuri si faruri aplicate din plastic colorat. Pneurile insa sunt foarte late iar oglinzile sunt turnate cu caroseria, procedeul fiind standard la Hongwell cand a aparut macheta (2004 sau 2005).
Imagine atasata: DI_001.jpgImagine atasata: DI_002.jpg
PS: pozele cu modelul albastru sunt gasite pe internet.
Despre modificarile facute
Avand un exemplar dublura am decis sa il transform intr-un vehicul utilitar. Pentru politie si pompieri mi-ar fi trebuit decal-uri speciale asa ca am zis pas si m-am orientat spre un vehicul taxi.
Ca inspiratie am ales atat de cunoscutele Ford Crown Victoria din new York din perioada 2000-2005.
Imagine atasata: DI_003.jpg
Macheta s-a demontat relativ usor, niturile le-am dat jos cu freza si am separat caroseria metalica de restul componentelor (sasiu, stopuri, faruri, geamuri, roti si interior).
Rotile foarte late au fost inlocuite cu unele de la Volvo C30 de la Hongwell, pentru asta am lipit pe sasiu niste distantiere.
Pentru detaliere suplimentara am eliminat tevile de esapament din plastic cu bucati de ace de siringa care sunt gaurite (la 1:72 e ceva!) si sunt cromate.
In fata si in spate am aplicat bare de protectie suplimentare pentru impact pe care le-am construit din fasii de stiren.
Imagine atasata: DI_011.JPGImagine atasata: DI_012.JPG
Caroseria am curat-o cu Decanol. Oglinzile am reusit sa le dau jos tot cu freza.
Imagine atasata: DI_013.JPGImagine atasata: DI_014.JPG
Oglinzile le-am luat de la o Alfa Romeo Brera produsa tot de Hongwell si sunt din cauciuc. Am taiat bratul original, le-am lipit un brat din sarma foarte subtire si apoi bratul l-am lipit de o bucata de stiren triungiulara menita sa se aseze fix in golul unde erau vechile oglinzi.
Casuta de taxi si reclama luminoasa sunt asamblate din stiren si cartela telefonica. Forma plafonului masinii este convexa si mi-a dat ceva de furca sa fac firma sa stea pe pozitie si tot nu sunt multumit. Nu vreau sa folosesc chit pentru ca e o piesa mica si sper sa o pot lasa alba.
Imagine atasata: DI_015.JPGImagine atasata: DI_016.JPG
Imagine atasata: DI_017.JPGImagine atasata: DI_018.JPG

Aici a ajuns proiectul, urmatoarele etape vor fi de decorare si vopsire.
Vopsirea o voi face in galben la spray, nu am spatiu dedicat in casa asa ca sa vad daca reusesc sa fac asta pe balcon sau pe holul blocului :shiftyninja: In cel mai rau caz o sa ii mai aplic un tratament cu Decanol si o sa o ia de la capat. Am un set de litere individuale pentru 1:72 si 1:144 pentru a compune inscriptiile de pe laterale. Caseta de taxi si reclama vor fi acoperite cu autocolant, numarul al fel. Casuta de taxi si numarul de inmatriculare trebuie sa fie aceleasi.
Oglinzile si barele de protectie suplimentare le voi vopsi cu negru lucios.
Ma duce gandul sa reproduc si un coltisor din New York daca reusesc sa gasesc o cutie de plexi potrivita ca dimensiune.

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2015 - 04:39 PM

Foarte interesant si destul de greu avand in vedere scara de executie.
La bare cred ca puteai inlocui orizontalele cu sarma de cupru ca sa le poti face ca in realitate.O sarma de 0,6 mm ar fi pentru un diametru de 42 mm (1:1) cat cred ca are originalul.
Nu cred ca ar fi trebuit batute ca sa ai fetele ca la taxi dar sigur ar arata mai bine.
Jos, bara este prinsa direct de lonjeroane si nu are traversa orizontala.

Spoor!

p.s.Carcoteli de om batran :rolleyes:

#3 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 10 November 2015 - 05:00 PM

Multumesc mult pentru sfaturi.
Am stat ceva timp pana sa aleg solutia cea mai potrivita dupa parerea mea la scara 1:72. Bull-bar-ul l-am prins de sasiu pentru ca mi-ar fi fost dificil sa dau cu precizie gauri in caroseria metalica. Cu stiren-ul a fost mai usor de potrivit.
Ma gandesc intr-adevar sa schimb macar bara de sus cu sarma, ar aerisi aspectul si ar face numarul de inmatriculare mai vizibil.

#4 Useril este offline   Ralasef 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 22-August 11
  • Location:Royal Leamington Spa
  • Interests:Auto, Figurine, Diorame

Postat 10 November 2015 - 11:58 PM

Interesant! Spor in continuare!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2015 - 12:07 AM

Cu placere.

Nu trebuie prins de sasiu asa ca gaurile pot fi oriunde.
Cu masina pe postament sau intr-o vigneta chiar nu se vede ca nu este prins de sasiu.

Spoor!

#6 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 14 December 2015 - 05:01 PM

Caroseria e vopsita dar nu sunt foarte multumit de rezultat. In realitate e mult mai OK dar la macro arata plina de defecte.
Am vopsit direct fara primer si fara strat de alb inainte pentru am zis sa vad ce iese. Am dat 3 straturi subtiri la vopsea spray, de-abia la al 3lea a iesit ce se vede, a iesit cam gros dar tot a iesit mai subtire decat cel original.
La grila din fata unde sunt fante subtiri am avut o problema, vopseaua a ajuns acolo cu bule si rezultatul s-a vazut cand am vopsit zona cu negru. Restul sunt asezate doar de forma.
Zona farurilor si a stopului am vopsit-o cu argintiu.
Nu sunt hotarat daca sa curat vopseaua si sa o iau de la capat.
Pun si 2 poze cu cele mai mici litere de decal gasite, litere de 8" la 1:144 ceea ce inseamna 203 mm in realitate. Din prima poza cu taxiul cred ca sunt litere cam de 120 mm inaltime. Ori le folosesc pe astea, ori rog pe cineva sa ma ajute cu decal-uri fix ce trebuie.

Astept comentarii si sfaturi :hi:
Imagine atasata: IMG_4858.JPGImagine atasata: IMG_4857.JPG
Imagine atasata: IMG_4860.JPGImagine atasata: IMG_4859.JPG

#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 16 December 2015 - 11:56 AM

Pana la urma o sa o revopsesc, dar la primavara cand va fi mai cald. La balcon e prea frig, pe hol cred ca ma injura vecinii si nici nu pot sa vopsesc in liniste.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi