Forum Machete,Modelism,Hobby: BK 2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BK 2 scara 1:72

#21 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2015 - 05:55 PM

Multumesc.
"Tarista" de pe mal se pare ca a suferit o avarie.
Foarte buna fotografia. Se vede montajul tablelor bordajului.

Spoor!

#22 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 December 2015 - 06:14 PM

Alte unitati din flota de pe Nipru. O parte din aceste nave au ajuns pe Dunare unde s-au confruntat cu unitatile romanesti.

Imagine atasata: 0meSLK8w5tQ.jpgImagine atasata: 3OYiuzOsdmw.jpgImagine atasata: DD5hol_bmTU.jpg

#23 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2015 - 07:10 PM

Vezi postarea177, la 01 December 2015 - 06:14 PM, a spus:

Alte unitati din flota de pe Nipru. O parte din aceste nave au ajuns pe Dunare unde s-au confruntat cu unitatile romanesti


Ei, daca ai putea detalia ar fi exceptional chiar daca barca mea am plasat-o in 1916.

Multumesc

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 December 2015 - 12:23 PM

Aha, ma gindisem ca-s prea late si la mularea invelisului ( nu ma gindeam neaparat la metal, dar termenul asta mi-a venit mei repede in minte!!), fie nu te lasa sa iei curba bine, fie se vad prin material. Si eu sunt de parere ca placajul e cel mai bun.
Taietura arata excelent si am crezut ca-i facuta cu oarece mecanism mai sofisticat.!!!! Ai mina buna!!!!!
No, spor la treaba!!!!!

#25 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 December 2015 - 07:15 PM

Deocamdata nu am detalii. Greul luptelor de la Chilia Veche, Periprava, Valcov l-au dus vedetele blindate din clasele 1124 si 1125. Probabil ca D-urile au evitat confruntarile directe.
Navele sovietice au parasit Delta Dunarii favorizate de ceata, de slabele mijloace de recunostere ale infanteriei marine romanesti (care nu a beneficiat de sprijin aerian decat intr-o singura ocazie) si de disfunctionalitatile barajelor de mine romanesti. Flota fluviala romana nu a participat in sprijinirea infanteriei marine, care a ramas sa se descurce singura cu navele si desantul sovietic.
Mai jos este o turela dubla cu tunuri cal. 45mm recuperata de la monitorul UDARNAI scufundat de aviatia germana in septembrie 1941(aviatia lucrului bine-facut).
Imagine atasata: x_3aa5f75d.jpg

...si o fotografie cu o BKA-1125 scoasa din lupta de artileria romaneasca (cred ca este varianta cu turela de T-35 cu tunul scurt cal. 76,2mm):
Imagine atasata: 06-07.1941.jpg
Mai exista o serie de fotografii cu 1125 pe santier la Braila pe care navalistii romani o repara de zor.

1915

"Бронекатер № 8 (5-я армия) с пробоиной от 15-см немецкого снаряда. Западная Двина, сентябрь 1916 года":
Imagine atasata: tarist2.jpg

Aceasta postare a fost editata de 177: 02 December 2015 - 08:08 PM


#26 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 03 December 2015 - 09:39 PM

Nu cred ca salupele blindate de tip D (BK2) au participat la luptele din vara anului 1941 (iunie-iulie) de pe Dunare sau Delta. Nu le-am gasit mentionate nicaieri, ca sa nu mai vorbesc de fotografii, nici macar in memoriile veteranilor sau in sursele sovietice, in componenta a ceea ce atunci era Flotila Sovietica de Dunare, o forta fluviala constituita dupa ocuparea Basarabiei pe bratul Chilia, cu nave aduse pe mare sau pe uscat de la unitatile de pe fluviile din Uniunea Sovietica. In consecinta, desi pare logic si probabil sa fi fost aduse si astfel de salupe blindate ele nu sunt documentate nicaieri ca atare, adica nave de lupta (chiar daca de mici dimensiuni). Apar doar 5 monitoare (de doua tipuri), 22 de vedete blindate de tip BKA (probabil 1125 sau 1124 desi si aici lucrurile nu sunt deloc clare; am avut curiozitatea sa verific numerele de bordaj de la doua dintre ele distruse in acele zile si surpriza, in sursele rusesti apar ca fiind casate mult mai tarziu si nu pierdute in lupta; e posibil ca numerele de bordaj sa nu fi fost consemnate corect sau poate vedetele respective nu sunt din clasa 1124 sau 1125 desi nu prea vad ce ar putea fi altceva), 7 vedete dragoare si nave auxiliare, baterii de coasta, artilerie antiaeriana, aviatie, etc.

Nu apar nici in sursele militare romane la pierderile sovietice unde sunt mentionate doar 6 vedete BKA. Desigur, este posibil ca fiind atat de mici nici sa nu fi fost consemnate ca atare desi, hidroglisoarele armate sovietice sunt mentionate de ambele parti (unul parca a si fost expus la Bucuresti la expozitia de armament capturat de la rusi in anul 1941). Desigur, se poate specula mult asupra utilitatii lor in luptele specifice din zona. Pentru confruntari cu monitoarele sau vedetele noatre era exclus, datorita blindajului subtire, armamentului, dimensiunilor, nu avea nici o sansa. Ar fi putut fi utila in luptele din sectorul Chilia Veche-Periprava unde 80% din suprafata era acoperita de ape, balti, canale, lacuri iar pescajul redus ar fi foat un avantaj. Dar chiar si aici, dimensiunile ei reduse constituiau un handicap, ma indoiesc ca ar fi putut lua la bord o grupa de infanterie pentru un desant rapid pe malul romanesc. Ca sa nu mai amintesc bateriile antitanc de 47 mm din compunerea batalioanelor de infanterie marina in fata carora,iarasi, nu ar fi avut nicio sansa (daca aceste baterii au reusit sa distruga vedete BKA cu siguranta am fi auzit si de salupe blindate de tip D scufundate daca ar fi actionat in zona).

Pana la aparitia unor noi informatii eu nu cred ca acest tip de salupa a fost implicat in luptele din Delta si de pe Dunare din anul 1941 contra navelor noastre din flotila fluviala sau a batalioanelor de infanterie marina. Desi subiectul este unul tentant din punct de vedere modelistic conexat la istoria noastra militara, deocamdata asta e situatia.

177,
Din pacate, Chilia Veche reprezinta o pagina neagra, trista, dar adevarata a luptelor noastre din Delta din iunie-iulie 1941 si pentru infanteria marina. Poate putini stiu dar Chilia Veche si zona din jur a fost ocupata de sovietici incepand din 26 iunie si aceasta, trebuie spus, in mare parte datorita disfunctionalitatilor de comanda, calitatii slabe a ofiterilor si soldatilor si mai ales a comandantului unitatii, este vorba de Batalionul 15 Infanterie Marina, locotenent-colonelul Ioan Albescu. Toate acestea au dus la dezastrul de proportii in care Chilia Veche si Pardina au fost ocupate (aici probabil te referi la singura ocazie in care infanteria marina a beneficiat de sprijin aerian cand hidroaviatia a acoperit retragerea prin bombardarea sovieticilor si a navelor cu bombe de 25 si 50 de kg lansate din batranele si greoaiele Savoia-Marchetti) batalionul a pierdut 358 de oameni (printre care si 11 ofiteri) majoritatea luati prizonieri sau ucisi (pierderile reprezentau aproape 10% din efectivul Regimentului de Infanterie Marina). Este adevarat ca nu au dispus de un numar mare de tunuri antitanc de 47 mm pentru a lupta impotriva vedetelor sovietice dar ele nu au lipsit cu desavarsire asa cum sustin unii. Spre comparatie vezi cum s-a acoperit de glorie Batalionul 17 Infanterie Marina care a aparat timp de 30 de zile Periprava si zonele adiacente, unde sovieticii nu au reusit sa debarce, ba mai mult, ai nostri au reusit sa distruga cu tunurile de 47 mai multe vedete blindate (aici batalionul avea in dotare o baterie).


#27 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 04 December 2015 - 07:23 PM

Chilia Veche este doar unul dintre episoadele nefericite ale campaniei anului 1941. Situatii similare au avut loc si in timpul asediului Odesei. Oprirea ofensivei sovietice la Periprava ramane o mare victorie romaneasca.
Flota sovietica de pe Nipru avea misiunea de a interveni pe doua directii: spre Polonia, pe raul Pripiat spre Pynsk (baza flotei poloneze- azi in Belarus) si impotriva Romaniei, pe Dunare.
Prin compararea navelor repartizate pe cele doua fronturi s-ar putea deduce daca vedetele din clasa D au fost prezente si pe Dunare. Un exemplu de nava auxiliara sovietica- remorcher puitor de mine KP-10 pe Dunare dupa invazia din vara anului 1940:
Imagine atasata: KP10.jpg

#28 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2015 - 08:24 PM

Buna seara,

Ma bucur foarte tare ca subiectul a starnit interes si ca abunda de informatii.
Va rog sa continuati ca in felul acesta aflam lucruri interesante.

Multumesc

Pana la urma mi-am luat inima in dinti si am inceput sa "pun" placaj pe coaste.
Am desfacut sabloanele

Imagine postata


Nu am folosit placaj de 1 mm, cum am vrut initial, deoarece mi s-a parut prea rigid pentru dimensiunile barcii.
Am croit si taiat "fundul" salupei din placaj de 0,6 mm. S-a asezat foarte bine.
L-am taiat putin mai mare pe principiul ca "din mare poti face mai mic dar invers nu" si sa nu patesc ca bunicul care se mira tare ca de trei ori a taiat un lemn si tot scurt este.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Acuma am vazut ca onor coasta nr.9 nu a fost montata perpendicular pe axa longitudinala. Nu prea mai am ce sa-i fac asa ca o sa-i ramana numele ca in poza de mai sus.
Urmeaza bordurile, puntea si suprastructura.

Spoor!

#29 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2015 - 12:06 AM

Ceva mai alert in seara asta ca este vineri
Bordajul dupa sablon

Imagine postata


Montaj

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Retusuri la bordaj, putin slaif si un "arici" cu puntile

Imagine postata


Spoor!

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 December 2015 - 11:42 AM

Aha, merge fain!!! :good:

#31 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2015 - 11:10 PM

Multam Z-mare.

Si totusi seamana cu salupa BK 2 a Marinei Imperiale Ruse

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Ei, nu va uitati ca mai trebuie slaif ca vine si ala.

Spoor!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi