Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsea pentru aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsea pentru aerograf

#1 Useril este offline   tony 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30-December 15

Postat 30 December 2015 - 10:34 PM

Am gasit la dedeman vopsea email pe baza de apa ,dar acum urmeaza intrebarea: Pot folosi aceasta vopsea pentru aerograf cu duza de 0.3? http://www.dedeman.r...5l-acrilic.html

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 December 2015 - 10:28 AM

Raspunsul e cam greu de dat. Acea vopsea trebuie diluata destul de mult, intrebarea e, se poate? Asta nu se poate stii decit incercind. Apoi, trebuie vazut cit de fin este pigmentul, adica cum se prezinta suprafata vopsita. De asemenea, trebuie incercata aderenta la pastic. Toate raspunsurile astea le afli doar incercind.
Stiu ca unii modelisti au folosit vopsea din comert, parca DYO, cu rezultate foarte bune.
Parerea ea: cumpara o cutie, nu-i un capat de tara, si incearca.

#3 Useril este offline   tony 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30-December 15

Postat 31 December 2015 - 12:27 PM

Multumesc frumos ptr raspuns!

#4 Useril este offline   tony 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30-December 15

Postat 07 April 2016 - 10:45 AM

Z-mare mai am o intrebare pentru tine: Pot folosi la acest aerograf STRAUS ST 13 BSA vopsea pe baza de diluant? Poate afecta ceva ?

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 April 2016 - 11:13 AM

In esenta, diluantul poate afecta garniturile. Folosind diluanti dedicati, adica cei furnizati de firma producatoare a vopselei (Gunze, Tamiya, Revell) nu vor fi probleme. Folosind insa Nitrosolv, da, pot aparea probleme. In cazul clonelor, care pot avea garnitura din spate, cea pentru ac, din cauciuc si nu teflon, poate fi bai mare. Dar nu imediat, ci in timp. La celelalte garnituri nu-i problema, se pot schimba usor.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi