Forum Machete,Modelism,Hobby: Recenzie Zis3 Zvezda - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Recenzie Zis3 Zvezda

#1 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 16 February 2005 - 09:05 PM

Intradevar Kitul Zis3 de la Zvezda este de o calitate buna si il recomand cu caldura pasionatilor de blindate romanesti care au cumparat kitul cmk tacam r2.
Intrebarea mea pentru autorul recenziei este urmatoarea: sa ne furnizeze si nou sursa datelor conform carora zis 3 a fost montat pe sasiul de panzer II si a dus la inceprea marii serii de "mardere". Sa avem totusi in vedere ca seriile de mardere au inceput cu sasiurile de tancuri franceze si daca vreti si panzer I.

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 08:42 AM

Intervin si eu cu cateva detalii de montare.
Exista doua modalitati de montare.
1) Cu piesele fixe (ca doar se fixeaza pe o diorama)
2) Cu piesele mobile.
O sa ma refer la varianta 2) pentru ca instructiunile de montaj nu sunt prea explicite in sensul asta.
cele doua brate de tractare/sprijin recul (35 si 36) nu se lipesc de ansamblul 38+39 ci trec prin el lipindu-se doar de piesele 40, respectiv 41 in zona "niturilor" de fixare si se chituiesc pentru a masca inbinarea.
Intreg ansamblu tun se poate roti daca este fixat doar cu siguranta 57.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img1.jpg


#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 08:43 AM

Teava tunului se poate ridica si cobora in functie de unde vrei sa traga daca ansamblul 1+2+3+4+5 nu se lipeste de piesele 6 si 7 cele doua piese fixandu-se doar intre ele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img2.jpg


#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 08:44 AM

Exista totusi o piesa care impiedica lucrul acesta. este vorba de piesa 21.
Eu am rezolvat problema prin taierea piesei chiar sub scutul de protectie, zona unde nu se vede de cat daca te uiti de sub diorama :pint:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-12-1108622683.jpg


#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 08:45 AM

Intraga tava teoretic ar tebui sa poata sa gliseze in fata si in spate lucru care se poate fara nici un fel de probleme.
Cele trei glisiere de pe ansamblul teava inrta usor pe ghidaj.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-12-1108622731.jpg


#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 08:46 AM

Astfel ansamblul 13+14 (intaritorul de recul) gliseaza si pe partea fixa a intaritorului (fixata de teava) si pe ghidajul fix

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img4.jpg


#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 08:47 AM

si in acelasi timp teava culiseaza si ea independent pe ghidajul fix.
Toate acestea permit ca in final tunul sa ajunga pe diorama in apsout orice pozitie de tragere se doreste.
Bafta si spor la treaba!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img5.jpg


#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 February 2005 - 10:19 AM

Superb Crios. Se vede treaba ca la orice kit trebuie sa "sapi" sa-i aduci imbunatatiri.

#9 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 February 2005 - 03:50 PM

Ca sa nu mai lungim vorba eu nu cred si nu am cunostinta ca tunul sovietic zis-3 sa fie montat pe sasiul de panzer II

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2005 - 04:27 PM

dr_oro, la Feb 17 2005, 03:50 PM, a spus:

Ca sa nu mai lungim vorba eu nu cred si nu am cunostinta ca tunul sovietic zis-3 sa fie montat pe sasiul de panzer II

Nici eu nu am cunostinte din astea si nici n-am gasit pe undeva specificat ceva de genul asta. O fi scriind pe undeva in prospectul de montaj, da' al meu e in rusa si ma depaseste total limba asta.
L-am intrebat si pe google, da' nici el n-a gasit nimic in sensul ca ar fi fost pe panzer II.
De altfel eu nu m-am referit de cat la montajul ca atare si in stare naturala (pe rotile lui). :pint:
Bafta!

#11 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 February 2005 - 07:38 PM

De obicei prospectul kiturilor este destul de sumar desi e limba rusa cecena sau zaireza si ma indoiesc ca acolo scrie unde acest tun a mai fost folosit. De asemeana cred ca modelistul care face o recenzie este bine sa se documenteze inainte, nu sa faca sute de recenzi numai ca sa umplem site-ul si sa fie stufos. Salutari si de la gigi_duru. :pint: 8-) :-x

ps - daca culoarea plasticului este apropiata de nuanta finala cu care vopsesti, incerca un prim strat cu rol de primer intr-o nuanta foarte deschisa chiar alb. Albul cum bine s-a mai discutat este destul de pretentios chiar daca este facut de o firma buna in domeniu asa ca poti incerca cu succes tot felul de nuante de gri deschis sau daca intentionezi sa faci un preshading poti folosi chiar negru.

#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 17 February 2005 - 10:37 PM

Motto:
Dracula: Blade, be ready to die !
Blade: I was born ready, motherfucker.
(dialog original din Blade III )

Intreaga introducere istorica a articolului despre Zis-3 e inspirata din site-ul “Russian Battlefield” Nimic rau pana aici. Cu exceptia frazei buclucase in care se afirma ca seria tunurilor autopropulsate germane a inceput cu sasiele de Panzer II. Chiar fraza in sine lasa loc de interpretare, facandu-se referire la “tunurile capturate de germani” si nu la Zis-3 explicit.
Oricum, din ce material am avut ocazia sa studiez, doar pe doua sasie de tanc german s-au montat tunuri de captura rusesti de calibru 7,62 cm. Aceste tunuri au fost denumite generic de nemti PaK36® , r-ul semnificind captura ruseasca. Niciunde nu am gasit ca aceste tunuri de captura erau ( si ) Zis-3. Am gasit specificatia ca erau tunuri rusesti FK296 (?) modificate dupa prescriptii germane.
Sasiele (modificate si ele) pe care s-au montat PaK36® au fost de (intr-adevar) PzKpfw II Ausf.D (Sd Kfz 132) si PzKpfw 38(t) ( Sd Kfz 139 ).

#13 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 February 2005 - 08:29 AM

Nu o sa dau acum citate din marii clasici :-x :pint: , ceea ce vreu sa completez ca sa nu ramineti cu o idee gresita este faptul ca tunuri rusesti de calibrul 7,62 mm au fost montate si pe alte blindate germane in serii mai mari sau mai mici din care unele destul de celebre.
Fraza buclucasa se afla totusi in recenzia de la ZIS 3 si credeam ca modelismul este o arta exacta iar receanzia o forma de informare.

#14 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 February 2005 - 08:49 AM

"Arta exacta" ? Scuze, cred ca aici ceva nu se potriveste...

Sau e arta, sau exacta...parerea mea :pint:

Cat priveste recenzie, care nu e istorie, ar trebui sa se rezume in principal la a da date despre kit. In fond, cel ce alege sa cumpere macheta prezentata are posibilitatea de a se informa ulterior despre toata istoria respectivului model.

Daca se alege sa se faca o prezentare istorica, atunci sunt de acord cu tine, dr_oro in privinta faptului ca ar trebui prezentata sursa care a stat la baza informatiilor istorice.

Sper ca n-am deraiat prea mult de la subiect.

Crios, frumoasa lucrarea, felicitari!

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 February 2005 - 09:04 AM

Parerea mea despre ce se chiama recenzie este aceiasi cu cea a lui Ronin si de aceea am venit cu detalii despre montajul kitului in sine. Istorie e pe google cata vreti.
Si daca e sa fiu carcotas pana la capat :-D ,dr_oro, tunul este de 76.2mm. Ala de 7.62mm e AKM :-D .
Lasand nu pic gluma la o parte, tunul meu ZIS-3 nu e gata si nici nu cred ca va fi. Scopul montarii lui (nu e vopsit) a fost doar cel pe care tocmai l-am prezentat in imagini.
Din intreg kitul, la vremea cumpararii lui, nu m-au trebuit de cat soldatii.
Bafta si spor la machetzit!

#16 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 February 2005 - 09:18 AM

Istorie e pe google, dar ... v-as atrage atentia asupra exactitatii (uneori) relative a informatiilor de pe internet !! De multe ori ele sunt partiale, trunchiate si incomplete. Fara indoiala marele avantaj al netului e accesabilitatea URIASA.
Daca insa aveti ocazia sa confruntati informatiile de pe net cu cele din carti, NU ezitati. Cartile nu sunt excluse nici ele de la greseli, dar au avut totusi o geneza "mai filtrata, mai controlata" dpdv al erorilor.

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 February 2005 - 09:26 AM

Sunt de acord cu tine Max.
Iata si un exemplu de informatie destul de generica de pe googe, dar utila uneori.
Bafta!

#18 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 February 2005 - 10:16 AM

Fiind off topic complet: chiar si Osprey publica bazaconii. Abia am asteptat sa fac rost de "Rome's Enemies 1: Germans and Dacians" si cand am citit m-am speriat de prostiile de acolo. In principiu pentru ei dacii si germanii erau cam acelasi lucru. Desenele din care speram sa ma inspir sunt eronate complet: germani prezentati ca daci, bastarni prezentati ca daci, sarmati ca germani, daci ca goti, etc. Desenatorul a facut un ghiveci.

Iar de pe net aflu, cu dovezi si argumente de bun simt, ca de fapt românii se trag din daci iar romanii s-au format ca popor tot din niste geto-daci plecati pe acolo. Evident toti istoricii oficiali de la noi iau foc cand aud asa ceva.
Asa ca pentru kit-ul de daci de la Hat, la partea de istorie stau superb :(.

#19 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 18 February 2005 - 11:51 AM

:-D Crezand ca un kit report este o joaca, nu mi-am notat bibliografia pentru fiecare citat in parte, lucrurile fiind incinse :-x , am facut sapaturi (numai de arheologie n-aveam chef). Intrucat candidez la postul de primar pentru orasul machetistilor (cel descris de Blue-Max in "Sanitarnii"; am dat si comanda la Sapanta ptr. a-l folosi ca epitaf cand o veni sorocul :-D ), trebuia sa ma straduiesc.
"Tunuri rusesti de 76,2mm capturate au fost fixate in varful tancului PanzerII fara turele, inaugurand un lung sir de inovatii...." autoru' cautat de Dr.ORO este John MacDonald - Marile batalii ale celui de-al doilea razboi mondial, pg.104
:roll: Tre' sa anunt ca eu prefer cartile clasice in detrimentul IT, in mod sigur nu este inspirat din IT. PE viitor notez sursa (ptr. carcotasi) dar sa nu va asteptati sa fac n sapaturi ptr. confirmarea confirmarii unui articol.
:hammer:

#20 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 February 2005 - 12:43 PM

Ce fain eram sigur ca pina la urma o dam de garduri :-D
1) pentru Ronin sti bine ce vreau sa spun prin arta "exacta" daca nu am o turela de E 100 si un sasiu de panzer de 38 (t) care mi-au ramas le pot trimite prin posta daca vrei pentru un "concept" kit ala maverick (fara nici o suparare pentru ultimul)
2) Crios ai dreptate am gresit virgula 8-)
3) Alexie fara suparare dar deschid recenzie la Zis 3 si la rubrica Istoric: (unde deasupra troneaza mare titlul citez "Tun antitanc ZIS-3" scrie citez "Tunurile capturate de germani au fost fixate pe Panzer II (fara turele) inaugurand un lung sir de inovatii cu tunuri autopropulsate", fiecare intelege ce vrea dar daca e o recenzie la ZIS 3 tu te referi la toate tunurile de 76,2 mm rusesti ? :hammer: :-D , nu e rau. Uite o mica sugestie puteai sa spui ca Zis3 a fost montat pe TACAM R2 de-al nostru...
3) ca intr-o recenzie se scrie sau nu despre istoric nu face obiectul acestui topic
4) si tot pentru Alexie tunurile nu au fost monate in citez "virf" vezi tu reculul, iar citez "sapaturile" trebuiau facute inainte si nu dupa ce scriii o recenzie.
5)pentru Alexie mai am o intrebare din recenzie tot din istoric citez "In perioada '41-'45 au intrat in lupta peste 103.000 bucati." se refera la ZIS 3 sau la toate tunurile cu calibrul 76,2 mm de toate fabricatiile si provenientele ? 8-) :hammer: :-o

numa bine

oro

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi