Forum Machete,Modelism,Hobby: Help .... pls - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Help .... pls pls help me :D

#141 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 September 2006 - 08:51 AM

Sau citesti articolul lui si iti faci singur una.
http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...f=7&t=1448&st=0

#142 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2006 - 09:12 AM

OlafTheViking, la Sep 18 2006, 09:51 AM, a spus:

Sau citesti articolul lui si iti faci singur una.

Deci OFF-TOPIC:

La momentul la care adaugasem reply-ul, nu vazusem inca articolul. Sa zica juriul daca nu exista optiuni, eu nu mai pot de incantare :hammer:

Ceea ce se va intelege pana la urma este ca orice personagiu care se avanta pe melagurile noastre forumiste, va avea de unde sa isi faca scule, machete si pasiune. Hai ca la capitolul asta suntem BEC! :lol:

#143 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 08 October 2006 - 01:21 PM

Offf ..... inca o greseala. Dupa ce am vopsit interiorul IL-ului am vrut sa lipesc cupola din fata! Inainte de asta am vrut sa vopsesc pe cupola liniile acelea (nu stiu cum se numesc :pint: ) si am incercat intai sa vopsesc si apoi sa retusez greselile cu diluant ... s-a opacizat :cry: :cry: :cry: :cry: . Ce pot sa fac sa remediez greseala asta ?

HELP :cry: :cry:

#144 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 08 October 2006 - 02:29 PM

Sfat: cand nu esti sigur de ceva, incearca inainte pe niste materiale de test. Vrei sa incerci un adeziv nou, o nuanta noua, daca se curata cu adeziv sau ce efecte are, il incerci pe niste rame vechi. Probabil ca merge pilita cupola putin si apoi bagata in Future. Maestrii trebuie sa isi dea insa cu parerea :pint:

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 08 October 2006 - 02:29 PM


#145 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 October 2006 - 06:31 PM

Nea Alecu, ai pus-o de oaie! :pint:
Regula: de pe plastic voseaua nu se indeparteaza cu diluant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tare mi-e teama ca diluantul a patruns in straturile interne ale plasticului si treaba s-a cam terminat! Poti incerca sa slefuiesti, la ud, cupola cu hirtie abraziva fina (600, 800, 1000) apoi cu acele pile de ungii (am scris ceva despre ele, dar ...nu mai gasesc topicul), dupa care o mica baie in Future!
Tot aici am scris, de nu stiu cite ori :-D , cum se rezolva treaba cu vopsitul ramelor (asa se numesc acele nervuri). Dar mai repet inca o data. La scara mare se poate masca partea ce nu trebuie vopsita cu banda adeziva. La scari mici se foloseste mascol sau, daca ai rabdare tot banda adeziva.
Ramele se pot vopsi si direct, folosind o pensula fina (1 sau 0.5). Vopseaua "scapata" pe linga se indeparteaza a doua zi, folosind o bucatica de plastic rupta in asa fel incit sa aiba o muchie ascutita. Cum plasticul nu zgirie plasticul, vopseaua se poate indeparta usor, fara sa zgirie cupola. Dar atentie, nu lasa vopseaua sa se usuce mai mult de 24 de ore, altfel crapa.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi