Forum Machete,Modelism,Hobby: T 34/85 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T 34/85 Zvezda 1/35

#1 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 06 February 2016 - 08:58 PM

Stimati domni, initial am vrut sa-l fac verde (matt - ul 67 de la Revell), i-am dat culoarea de baza, un strat de lac auto lucios si i-am aplicat decalurile. Apoi a inceput ninsoarea si-am decis sa schimb abordarea (nu stiu daca a fost cea mai potrivita alegere).
A urmat fixativ, spray alb acrilic mat si periuta de dinti. Mazgaleala a fost facuta cu uleiuri, ceva grafit pe muchii.
Mi-as fi dorit sa iasa mai bine, dar asta este.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1070785.JPG
  • Imagine atasata: P1070786.JPG
  • Imagine atasata: P1070787.JPG
  • Imagine atasata: P1070788.JPG
  • Imagine atasata: P1070789.JPG
  • Imagine atasata: P1070790.JPG
  • Imagine atasata: P1070791.JPG
  • Imagine atasata: P1070792.JPG
  • Imagine atasata: P1070793.JPG
  • Imagine atasata: P1070794.JPG


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 February 2016 - 09:48 PM

He he. Sa stii ca mie imi place. Ai scos o vopsire foarte interesanta, chiar daca(poate) nu ai avut intentia sa iasa chiar asa de ...dalmatian.Ba am observat ca ai indoit niste table p-acolo :-D
Doua aspecte: incearca niste poze cu mai putin ...ambient;
- senilele alea merita sa le schimbi cu ceva mai bun.Ce-i drept ca un inlocuitor de calitate pentru ele costa mai mult decat macheta in sine.

#3 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 06 February 2016 - 10:12 PM

Vezi postareaLonginus, la 06 February 2016 - 09:48 PM, a spus:

He he. Sa stii ca mie imi place. Ai scos o vopsire foarte interesanta, chiar daca(poate) nu ai avut intentia sa iasa chiar asa de ...dalmatian.Ba am observat ca ai indoit niste table p-acolo :-D
Doua aspecte: incearca niste poze cu mai putin ...ambient;
- senilele alea merita sa le schimbi cu ceva mai bun.Ce-i drept ca un inlocuitor de calitate pentru ele costa mai mult decat macheta in sine.


Multumesc frumos. In felul acesta am imblanzit senilele din vinilin, metoda pe care o recomand cu caldura, atat la propriu cat si la figurat: https://youtu.be/l3I6vV6aUDs

Aceasta postare a fost editata de Popey1968: 06 February 2016 - 10:27 PM


#4 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 06 February 2016 - 10:40 PM

Stiu ca o sa fiu neplacut, dar trec printr-o pasa t-34. Cateva comentarii legate de istoricitatea detaliitor:

1. U-rile de pe turela erau in nr de patru si erau prezenta doar pe unele modele de pe la inceputul lui 44 (cupola comandatului e cu o singura trapa, deci e din 45).
2. Carligul din spatele turelei e prezent doar pe Kv-urile tarzii sau is-uri sau t-55-uri. pe t-34 nu are ce sa caute.
3 Senile aditionale puse una peste alta nu aveau cum sa stea asa in mers. La unele variante timpurii de t-34 erau tinute asa dar aveau alte senile (cu gaura in ambele tipuri de zale si fixate printr-un surub).
IN partea dreapta, unde ai pus zalele, se prindeau niste "ďce cleaturi", care iarna se fixa pe zalele fara dinte. Dar, fiind iarna, erau fie fixate fie pierdute. Gaurille de turnare de pe zalele trebuiau umplute
cu chit.
4. Acum vad ca zvezda a tras conductele de la gaura becului de pozitie...

Nu o lua in nume de rau, doar am vrut putin sa mai zic si eu ce stiu...

#5 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 06 February 2016 - 10:47 PM

Vezi postareagabrielglodean, la 06 February 2016 - 10:40 PM, a spus:

Stiu ca o sa fiu neplacut, dar trec printr-o pasa t-34. Cateva comentarii legate de istoricitatea detaliitor:

1. U-rile de pe turela erau in nr de patru si erau prezenta doar pe unele modele de pe la inceputul lui 44 (cupola comandatului e cu o singura trapa, deci e din 45).
2. Carligul din spatele turelei e prezent doar pe Kv-urile tarzii sau is-uri sau t-55-uri. pe t-34 nu are ce sa caute.
3 Senile aditionale puse una peste alta nu aveau cum sa stea asa in mers. La unele variante timpurii de t-34 erau tinute asa dar aveau alte senile (cu gaura in ambele tipuri de zale si fixate printr-un surub).
IN partea dreapta, unde ai pus zalele, se prindeau niste "ďce cleaturi", care iarna se fixa pe zalele fara dinte. Dar, fiind iarna, erau fie fixate fie pierdute. Gaurille de turnare de pe zalele trebuiau umplute
cu chit.
4. Acum vad ca zvezda a tras conductele de la gaura becului de pozitie...

Nu o lua in nume de rau, doar am vrut putin sa mai zic si eu ce stiu...


Nu am de ce sa ma supar, din contra. Toate observatiile sunt exacte, pur si simplu nu mi-am mai batut capul cu ele, desi vazusem si urechile de prindere de pe turela si chingile care fixau zalele senilelor. Un minus pentru mine.

#6 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 06 February 2016 - 10:59 PM

Aici http://www.missing-l...rpt34/rpt34.htm ai toate variantele de turele din razboi. Sigur a mai fost una post belica.

#7 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 07 February 2016 - 12:03 PM

Sunt invidios pe tine pentru efectul obținut! Imi poti spune ce spray acrilic ai folosit? As încerca si eu o asa vopsire dar nu știu o marca de spray-uri mai ieftine decât tamiya...

#8 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 07 February 2016 - 12:42 PM

Vezi postareamichi-ro, la 07 February 2016 - 12:03 PM, a spus:

Sunt invidios pe tine pentru efectul obținut! Imi poti spune ce spray acrilic ai folosit? As încerca si eu o asa vopsire dar nu știu o marca de spray-uri mai ieftine decât tamiya...


Multumesc, ma bucur daca-ti place. Am folosit spray-ul din imagine. Ideea-i sa-l dai mai "gazat", de la distanta mai mare si sa nu-l lasi mult sa se usuce, aproximativ 20 min.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1070795.JPG
  • Imagine atasata: P1070796.JPG


#9 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 07 February 2016 - 01:12 PM

Interesant efect sa primit!
Modelul a trecut prin multe!

#10 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 07 February 2016 - 02:48 PM

Vezi postareaOldHammer, la 07 February 2016 - 01:12 PM, a spus:

Interesant efect sa primit!
Modelul a trecut prin multe!


Chiar a trecut prin multe, dar cea mai grea incercare a fost sa treaca de nevasta-mea.

#11 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 07 February 2016 - 09:56 PM

Multumesc frumos. Am sa ma uit dupa asa ceva.

#12 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 February 2016 - 10:51 PM

Salut,
desi nu imi place camuflajul de iarna (in general vorbesc), trebuie sa recunosc ca macheta ta arata foarte bine. A prins o uzura intensa si realista, si desi dupa unele opinii poate ar parea prea mult, eu unul consider ca este taman ce trebuie. A fost un exemplar norocos, care a scapat de inamic, dar care a trecut prin multe conditii de lupta.

Am deschis si linkul cu tutorialul despre modelarea senilelor, si bine am facut. Daca stiam de metoda introducerii de distantiere pentru a da forma senilelor, eu personal folosind in acest scop bucatele de lemn si betisoare de urechi, am constata ca intotdeauna se mai poate invata cate ceva. Aplicarea de caldura cu uscatorul de par a fost o noutate pentru mine, pentru ca se deformeaza guma si se accentueaza astfel impresia de greutate. Asa ca pe langa satisfactia de a vedea o macheta reusita, am avut si satisfactia de a invata un lucru nou.

Spor la lucru si la alte proiecte.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi