Forum Machete,Modelism,Hobby: Ford F-150 Bronco, by Crios - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ford F-150 Bronco, by Crios 1/24 Revell

#1 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 18 February 2005 - 04:18 PM

Felicitari Crios pentru acel F-150 Bronco, foarte curat lucrata. Te-ai descurcat foarte bine mai ales la interior si diferential. Ai avut motor detaliat? Ma bucur ca cineva a spart gheata si a pus pe forum ceva ce nu se prea vede pe aici, adica ne-militar. Bronco-ul imi place la nebunie(un frate al lui Chev. Suburban). Din pacate, in realitate nu a fost un succes, iar Ford a avut mai probleme cu asta, dupa care a introdus Bronco II, care din pacate a fost un dezastru si mai mare(fiind foarte inalt se rasturna usor).
Imi permit totusi sa fac o sugestie: la machetele auto este de preferat sa adaugi putin weathering, fiindca altfel arata ca o jucarie. Un exemplu ar fi jentile, care daca le folosesti exact asa cum vin ele din cutie, fara sa le revopsesti sau macar sa le imbatranesti putin, vor arata foarte "fake", fiindca "cromul"(plasticul lucios) nu arata real deloc. In plus asta este un truck, nu o masina de lux. La fel ar trebui procedat si cu cauciucurile, care ar trebui sa fie prafuite bine. Ideea este ca machetele auto sa para cat mai reale, fiindca cele care arata ca jucariile sunt cele gata asamblate de la Burrago sau Gorgi.
Am atasat o poza cu una din ultimele mele lucrari, un Chevy Silverado, invechit, plus rugina(care este o alegere pesonala si nu neaparat recomandata :roll: ).
Andrei

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IM000241.JPG


#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 February 2005 - 04:27 PM

Excelent! Pana pe la sfarsitul postului tau nu am stiut ca e o macheta! Foarte realista realizarea, dar si modul in care ai pozat-o (de la nivelul solului si cu un background adecvat)!

#3 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 18 February 2005 - 04:31 PM

Bestia asta de truck a speriat si MIG-ul din spate :-D :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IM000240.JPG


#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 February 2005 - 04:37 PM

Adevarul este ca am pus special acea lucrare in galerie mai ales ca stiam ca lucrezi bine masini si m-am gandit ca pote crezi ca nu-ti gasesti locul pe aici.
Am gresit?Am facut bine? Nu stiu.
Oricum felicitari pentru lucrarea ta si ma bucur ca te-am facut s-o postezi.:-D
Bafta!

#5 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 18 February 2005 - 04:47 PM

Hatzz, ca ma prins... :-D :-o Ai vazut cum am cazut in plasa? Cand am vazut Bronco-ul, chiar nu m-am putut abtine a trebuit sa postez...ca un soarece la cascaval... :-D

Dar serios acum, chiar cred ca ar trebui sa mai facem ceva variatie pe forum... poate Herr Komandant Cartula deschide o rubrica pentru chestii de astea.

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 February 2005 - 06:09 PM

Suburban, arata excelent de realist truck-ul tau !!!
Felicitari !!!
Impecabil !!!

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 February 2005 - 06:11 PM

Revin la ceea ce ai spus la inceput despre Fordul Branco.
E facut pe vremea cand lucram "curat" toate machetele.
Vopseaua e Revell acrilica tot din perioada respectiva aplicata peste grund Revell.
Decalurile de cea mai buna calitate. N-am avut nici cea mai mica problema cu ele si nu "stralucesc" dici macar in poze. Si daca ai avea macheta in mana nu ti-ai da seama daca sunt decaluri sau vopsea si n-am sigilat macheta.
De altfel de-a lungul timpului n-am sigilat nici o macheta.
Daca m-asi apuca acum s-o fac din nou, caroseria n-asi patina-o. Este totusi o masina care duce o barca de viteza la un concurs si astea sunt bine lustruite. Totusi asi taia capota motorului ca acesta sa se vada pentru ca e si ala lucrat la maxim, l-asi patina si acelasi lucru si pentru podeaua masinii unde asi veni cu ceva rugina, praf, etc., teava de esapament afumata si altele.
La jenti este alta problema. Ca si barele, sunt nichelate si nu arata diferit de cele reale nichelate. Totusi putin praf nu strica pe ele. (Sunt fumator si scrumul de tigara se preteaza bine la smecheria asta :-D ).
Cam atat si o sa revin cu ceva de genul asta:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg


#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 February 2005 - 06:14 PM

Si bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.jpg


#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 February 2005 - 09:02 AM

Si iata si cateva detalii din timpul lucrului (mai e pana e gata)
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: detalii.jpg


#10 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 21 February 2005 - 01:28 PM

N-am ce sa comentez...a iesit misto de tot. Dar la scara 1/8 iti poti permite sa adaugi o baterie sub capota; la scara obisnuita, adica 1/25, bateria este o bucatica dreptunghiulara, neagra cu doua puncte mici pe ea; nici nu se pune vorba de firma sau alte detalii(eventual firele 8-) ). La fel este si cu radiatorul, sau panoul de bord, la 1/25 nu vei putea vedea foarte mult in interior(multe dintre machetele la 1/25 nici nu au motorul expus.
Adevarul e ca nu am mai asamblat niciodata o macheta la 1/8, fiindca sunt destul de rare si cred ca la scara asta nu fac decat machete ale masinilor faimoase, cum este Corvette-ul tau. Eu personal asamblez masini mai obisnuite, masini care le vezi pe strada sau chiar masini care le-am condus. Asambland macheta masinii proprii este ceva unic, nu mai ai nevoie sa tii cont de foia de instructiuni a kitului sau decal-uri, ci te uiti doar pe geam. Daca ai un far spart, sau o bara indoita, asa poti face si macheta. Sau daca masina in realitate este o rabla, eventual asamblezi macheta asa cum ai vrea sa arate masina proprie, fara zgarieturi, aripa indoita sau geam crapat :-D :-D .
Vorbim cam prea mult de lucruri care nu sunt Luftwaffe sau WW2, trebuie sa avem grija... in curand ne vedem suspendati de pe forum :-o :-o ;-) Dar intre timp si cu putin noroc, poate mai convingem pe cineva sa incerce sa asambleze un kit auto :-)
Stie cineva de kit de Dacia/Renault 12 la 1:25?

#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 21 February 2005 - 02:00 PM

Suburban, la Feb 21 2005, 01:28 PM, a spus:

Vorbim cam prea mult de lucruri care nu sunt Luftwaffe sau WW2, trebuie sa avem grija... in curand ne vedem suspendati de pe forum :-D :-D :-o Dar intre timp si cu putin noroc, poate mai convingem pe cineva sa incerce sa asambleze un kit auto ;-)
Stie cineva de kit de Dacia/Renault 12 la 1:25?

Ba nu vorbiti deloc mult !!
Forumul/site-ul nu sunt DELOC dedicate pt. Luftwaffe sau WW2 !!!
Dedicatia e pt. machetism, de speta in plastic si nefunctional.
Nu ?! Eu asa cred ?!

Suburban, bati seaua sa priceapa iapa ?! :-o

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2005 - 02:33 PM

Dupa cum spunea si Max... Fiti seriosi, eu unul nici macar nu sunt fan WW2 sau Luftwaffe :-D :-o:-D
Si printre altele, chiar am prin cutiile de machete un truck Ford Aeromax, de la Revell (1:24) :-o

Cine stie, poate imi faceti pofta si ma apuc si eu de el :-D

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 February 2005 - 02:52 PM

cartula, la Feb 21 2005, 02:33 PM, a spus:

Si printre altele, chiar am prin cutiile de machete un truck Ford Aeromax, de la Revell (1:24) :-o

Cine stie, poate imi faceti pofta si ma apuc si eu de el :-D

Adevarul este ca e o "experienta" interesanta.
In ceea ce priveste excluderea de pe forum, ...... chiar nu eram ingrijorat :-D
Bafta!

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2005 - 03:21 PM

Sunt convins ca e o experienta interesanta, dar nu prea merge sa-l fac OOB, e musai sa adaug detalii... Si cum nici cu timpul nu stau prea bine, iar documentatie ioc... :-D

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 February 2005 - 03:31 PM

Aia cu documentatiile la auto chiar ca e complicat de rezolvat.
Da' nici aia cu timpl nu e o problema prea usor de trecu :-D
Totusi la auto unele detalii pot fi adaugate la bunul simt. Unele necesita totusi timp indelungat de documentare.
Revell stiu totusi ca vine cu o mare cantitate de detalii gata si bine facute.
Nu-ti pune problema ca la aero.
La masini blocul motor (siplu exemplu) poate fi rosu, negru, gri la aceiasi masina in functie de cum a dorit "proprietarul" masinii. Si exemple din astea pot fi multe - tapiterie, culoare masina sau chiar "preparate" dupa cum doreste realizatorul machetei.
Bafta!

#16 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 21 February 2005 - 03:54 PM

Frumoase lucrari, imi place cum a "mancat" rugina din caroserie... Excelent!

Astept sa vad finalizata si cealalalta masina, a lui Crios...

#17 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 22 February 2005 - 05:33 AM

Treaba cu "expulzarea" a fost desigur o gluma. Ideea era sa fac putin "misto" de faptul ca doar doi membri ai forumului abordeaza acest subiect. Cu toti stim ca atunci cand este vorba de Bf-109, de exemplu, se vor gasi imediat membri care vor putea ajuta, fie cu inmatricularea, vopsirea, etc. Asa macar am reusit sa-l fac pe Cartula sa se deschida si sa ne povesteasca de acel Ford Aeromax al sau, iar cu putin noroc, poate i-l si convingem chiar sa-l faca :-D :-D Iar in realitate, Crios este cel care a avut ideea geniala de a posta o macheta auto in galeria proprie, deci el este cel "open minded". :hammer:

Ronin, la vara poate fac si eu o mica excursie la Buzias, sa-mi iau si eu niste rugina reala. Din pacate rugina Testors nu prea arata "genuine".

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01010001.JPG


#18 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 22 February 2005 - 06:54 AM

Nu-i problema, ca-i destula! :-D

Si-apoi, putem sa :-D si apa...

#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2005 - 09:07 AM

Arata bine "masinutza" asta a ta, Suburban si parca am mai intrezarit una undeva in spate (in poza).
Imagine postata

Ce vopsele folosesti pentru caroserie?
Bafta!

#20 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 24 February 2005 - 09:58 AM

Macheta verde din spate este "replica" la scara 1/25 a masinii proprii, Ford P71, iar truck-ul din spate l-am postat mai devreme pe acest topic.
Vopsele folosite: Gunze Hobby Color H15(Bright Blue)
Gunze Hobby Color H18(Steel)
Gunze Hobby Color H34(Cream yellow)
Gunze Hobby Color H8(Silver)
Testors Metallic Green
Testors Rust
Humbrol Grey(147)
Humbrol Red(82)
Modelmaster Green
Toate astea, plus inca vreo cateva au fost folosite pentru cele doua machete din imagine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01010007l.JPG


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi