Forum Machete,Modelism,Hobby: Sd.Kfz 162/1 Panzer IV/70(V) Lang - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sd.Kfz 162/1 Panzer IV/70(V) Lang Hasegawa 1/72

#1 Useril este offline   Adila 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 11-February 13

Postat 24 April 2016 - 01:09 PM

Salut!

Hasegawa a lansat in 2002-2003, 3 variante de Jagdpanzer IV: 2 variante (early si late - cu si fara frana de gaze - muzzle brake - la capatul tunului) de Jagdpanzer IV cu tun de 75 mm L48 similar celui de pe Panzer IV si o varianta cu tun de 75 mm L70 (Lang) similar celui de pe Panther. Aceasta este varianta cu tun lung. Datorita greutatii tunului ce suprasolicita trenul anterior de rulare, a fost necesara inlocuirea primelor 2 randuri de roti cu altele de otel, fara bandouri de cauciuc. Pe caroseria posterioara, se regasesc 2 roti de rezerva - una fara bandou de cauciuc si una cu bandou. Exista sistemele de fixare a panourilor laterale (Schurzen) dar nu si acestea. Caroseria este bine detaliata, dar senilele sunt groaznice - din vinil, grosolane si fara colti centrali. ci cu o banda continua centrala.

Vopsit cu aerograful in "ambush scheme", iar petele mici facute cu scobitoarea. Wash cu AK Interactive. Drybrush vertical pentry a simula praful si mizeria antrenate de ploaie pe partile laterale. Nu am folosit decalurile Hasegawa, care mi se par cam groase, ci unele din cutia cu rezerve. Zona decalului a fost pregatita cu Gloss Varnish de la Vallejo, iar dupa aplicarea decalului am folosit Matt Varnish tot de la Vallejo. Un pic de drybrush cu Gunmetal Vallejo pe senile. Un discret pasaj de la distanta cu aerograful cu Sand Yellow pentru a obtine un "filtru" de praf, insistand un pic pe trenul de rulare (mai expus la praful drumului sau campului).

Multumesc pentru vizionare!
Orice comentarii, impresii, sugestii sau critici sunt binevenite!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (1).JPG
  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (2).JPG
  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (3).JPG
  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (4).JPG
  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (5).JPG
  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (6).JPG
  • Imagine atasata: Jagdpanzer IV (7).JPG


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 April 2016 - 04:25 PM

Īmi place cum l-ai lucrat, īndeosebi vopsirea.
La galeți se văd unele zone ce par nevospite(laterala dreaptă), iar la cel de rezervă, exemplarul fără bandou de cauciuc, calea de rulare nu se vede a fi din oțel.
Frumoasă schema de vopsire şi interesantă ideea cu scobitoarea.

P.S. pune-i nişte numere tactice.

#3 Useril este offline   Adila 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 11-February 13

Postat 25 April 2016 - 07:43 PM

Multumesc mult pentru aprecieri si sfaturi!

Galetii sunt vopsiti, dar s-ar putea ca incidenta luminii sa influenteze imaginea lor.

In ceea ce priveste roata de rezerva fara bandou de cauciuc am gandit astfel: daca aceasta nu a fost folosita deloc, ar trebui sa aiba vopsea pe toata suprafata (cei care au vopsit-o nu ar fi lasat nevopsita calea de rulare a rotii). In momentul in care ar fi fost montata, frecarea de senila ar fi exfoliat imediat vopseaua de pe calea de rulare si ar fi fost vizibil otelul nud al rotii. De aceea, la cele montate am facut un drybrush cu gunmetal pe circumferintele rotilor, in timp ce cea de rezerva am lasat-o vopsita complet in dunkelgelb.

M-am uitat cum au procedat altii:

http://www.militarym...han-Hüber-4.jpg

http://rafhart.manif...iv-l-70-135-522

Imi cer scuze, nu stiu daca regulamentul permite postarea acestor link-uri. Daca aceasta postare incalca vreo regula, rog moderatorii sa corecteze greseala.

Ma gandesc sa-i adaug niste numere tactice. I-ar adauga un plus de atractivitate. Sunt un fan al celor negre cu contur alb sau al celor cu contur stencilat alb.

Multumesc inca o data pentru atentie si impartasirea experientei!

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 April 2016 - 10:05 PM

Nu am ştiință ca linkuri postate drept exemplu,să īncalce īn vreun fel regulamentul forumului nostru. Cāt despre linkurile din cauza īn speță, cu deosebire al doilea, arată tocmai "oțel" pe calea de rulare.Oricum, modalitatea gāndită de tine, anume galetul vopsit all over, are partea ei de logică, drept pentru care poate fi o reprezentare validă.
Am şi eu īn stiva mea, vānătorul (Dragon JgdPz P IV A0)doar că la 1/35. Īşi aşteaptă cuminte rāndul, care va veni, sper,pānă la īncheierea acestui deceniu. Prin luctarea ta mi-ai dat o idee bună cu privire la vopsire, idee pe care am pus-o deja deoparte.
Despre numere tactice ...pe gustul meu ar fi, mai degrabă, unele roşii (eventual cu tighel alb).
Asta-i altă poveste, īnsă.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi