Forum Machete,Modelism,Hobby: Senile din cauciuc vs. plastic - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Senile din cauciuc vs. plastic

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2016 - 07:07 PM

Citeaza

adiradu80 a scris:
mi-am cumparat prima mea macheta si am avut ghinionul (parerea mea) sa dau peste unul cu sine din plastic din bucati. Nu a iesit ceva prea frumos si vreau sa le dau jos si sa refac cu sine de cauciuc


Din cit ma pricep eu la tancuri, sinele din plastic sunt mai reusite decit cele de cauciuc. Acestea sunt greu de lipit si pozitionat corect. Dragon a facut unele din stiren ''moale'', ce se lipesc cu lipici uzual pentru plastic.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 May 2016 - 09:58 AM


#2 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 09 May 2016 - 09:33 PM

Vezi postareaZ-mare, la 09 May 2016 - 07:07 PM, a spus:

Din cit ma pricep eu la tancuri, sinele din plastic sunt mai reusite decit cele de cauciuc. Acestea sunt greu de lipit si pozitionat corect. Dragon a facut unele din stiren ''moale'', ce se lipesc cu lipici uzual pentru plastic.

Ce e surprinzator e ca asta am vazut si eu ca e parerea generala. La montat insa, sa pui bucata langa bucata, mie mi s-a parut criminal sau nu am nimerit eu kit-ul corect. Primul kit, cel de care vorbesc a fost un tiger 1-early kurks. Am stat cel putin 6 ore la senile. Al doilea meu kit a fost un sherman m4 de la tamiya cu sine de cauciuc la care am montat sinele in 10-15 minute si arata si mai bine decat la tiger

Vezi postareagabrielglodean, la 09 May 2016 - 07:55 PM, a spus:

Ce varianta de tigru e ? Early? Mid? Late? Daca una din ultimele am niste ds-uri (de care a pomenit si marele Zi). Da un semn, oK?

Early. Mersi

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 May 2016 - 09:47 PM


#3 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 09 May 2016 - 09:54 PM

adiradu80, eu te sfatuiesc sa iei acele DS-uri, indiferent de varianta ta de tiger caci este cea mai buna varianta. Daca dai peste niste viniluri, o sa te apuce nebunia cand vei vedea ca lipitura nu tine. :-)

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 May 2016 - 10:23 PM

"Şinele" - adică şenilele patină-cu patină sunt cele mai bune atunci cānd vorbim despre acuratețea reprezentării, față de (majoritatea) şenilelor din cauciuc.
E drept că īmbinarea lor este mai laborioasă şi necesită timp, dar rezultatul nu se compară.

#5 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 10 May 2016 - 07:41 AM

Vezi postareaLonginus, la 09 May 2016 - 10:23 PM, a spus:

"Şinele" - adică şenilele patină-cu patină sunt cele mai bune atunci cānd vorbim despre acuratețea reprezentării, față de (majoritatea) şenilelor din cauciuc.
E drept că īmbinarea lor este mai laborioasă şi necesită timp, dar rezultatul nu se compară.


Am atasat o poza ca sa va arat despre ce vorbesc. Poate e si din cauza ca Zvezda nu e cea mai stralucita firma producatoare de machete, poate (si aici chiar e un mare poate) e si faptul ca e prima mea macheta dar mie rezultatul mi se pare oribil la Tiger

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20160506_202613.jpg


#6 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 10 May 2016 - 07:42 AM

Vezi postareaadiradu80, la 09 May 2016 - 09:33 PM, a spus:

Ce e surprinzator e ca asta am vazut si eu ca e parerea generala. La montat insa, sa pui bucata langa bucata, mie mi s-a parut criminal sau nu am nimerit eu kit-ul corect. Primul kit, cel de care vorbesc a fost un tiger 1-early kurks. Am stat cel putin 6 ore la senile. Al doilea meu kit a fost un sherman m4 de la tamiya cu sine de cauciuc la care am montat sinele in 10-15 minute si arata si mai bine decat la tiger


Early. Mersi


Stai sa vezi cum e sa asamblezi unele workable-uri (de gen leopard 1 de la meng sau sherman de la bronco), acolo sunt zile intregi de lucru .... 6 ore zic ca e ok .... Ai folosit tecnica cu montatul patinelor de masca de vopsit si abia apoi strecurat la incheieturi de solvent "subtire" si apoi format pe roti?
Se poate intampla ca patinele sa nu se imbine intre ele si sa trebuiasca sa umblii cu schmirgel-ul pe ele.

Dar toti incepatorii fac greseli asa ca chillex.

#7 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 10 May 2016 - 09:15 AM

Vezi postareagabrielglodean, la 10 May 2016 - 07:42 AM, a spus:

Stai sa vezi cum e sa asamblezi unele workable-uri (de gen leopard 1 de la meng sau sherman de la bronco), acolo sunt zile intregi de lucru .... 6 ore zic ca e ok .... Ai folosit tecnica cu montatul patinelor de masca de vopsit si abia apoi strecurat la incheieturi de solvent "subtire" si apoi format pe roti?
Se poate intampla ca patinele sa nu se imbine intre ele si sa trebuiasca sa umblii cu schmirgel-ul pe ele.

Dar toti incepatorii fac greseli asa ca chillex.


Nu m-a deranjat atat de mult ca am stat 6 ore cat mai mult rezultatul dezamagitor.

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 May 2016 - 09:58 AM

Vezi postareaadiradu80, la 10 May 2016 - 07:41 AM, a spus:

Am atasat o poza ca sa va arat despre ce vorbesc. Poate e si din cauza ca Zvezda nu e cea mai stralucita firma producatoare de machete, poate (si aici chiar e un mare poate) e si faptul ca e prima mea macheta dar mie rezultatul mi se pare oribil la Tiger

Din poza atasament, eu nu vad mare defect la senilele Tigrului,cel putin nu din unghiul asta.
BTW: machetele sunt gata ?nu le vopsesti ?

Japonezii au un proverb:
daca te gandesti mult la un lucru, hotaraste-te;
daca te-ai hotarat, nu te mai gandi.


Fiind prima macheta de gen, o sa vezi cu timpul ca lucrurile se vor imbunatati.
Astazi asa a fost sa fie.Urmatorul va fi mai bun.
Oricum,per ansamblu,sa stii ca senilele link-by-link dau rezultate incomparabil mai bune,decat cele de banda continua din cauciuc.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 10 May 2016 - 10:03 AM


#9 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 10 May 2016 - 10:18 AM

Vezi postareaLonginus, la 10 May 2016 - 09:58 AM, a spus:

Din poza atasament, eu nu vad mare defect la senilele Tigrului,cel putin nu din unghiul asta.
BTW: machetele sunt gata ?nu le vopsesti ?

Japonezii au un proverb:
daca te gandesti mult la un lucru, hotaraste-te;
daca te-ai hotarat, nu te mai gandi.


Fiind prima macheta de gen, o sa vezi cu timpul ca lucrurile se vor imbunatati.
Astazi asa a fost sa fie.Urmatorul va fi mai bun.
Oricum,per ansamblu,sa stii ca senilele link-by-link dau rezultate incomparabil mai bune,decat cele de banda continua din cauciuc.


Da, pot merge pe scuza ca e prima macheta. Dar eu nu sunt asa, ori arata cum vreau eu, ori ma apuc de altceva. Si vazuta de aproape, nu arata cum vreau eu. La Sherman in schimb, arata mai bine, mai unitar, mai putin adeziv care iasa dintre piesele senilei, mai paralele intre ele aceste piese, la o distanta perfect egala intre ele. Poate mai tarziu, cand o sa mai cresc si o sa aflu ce tehnici pot folosi pt a monta astfel de senile, voi incerca din nou. Acum, mi se pare ca e mai safe cu cele dintr-o singura bucata si ma pot concetra mai mult pe celelalte aspecte : vopsire, washing, lacuire, etc, cele care dau aspectul final. Mi se pare ca sunt mai importante aceste aspecte iar montarea ar trebui sa ne fie usor usurata pentru a aloca mai mult timp customizarii finale. Desigur, si montarea pieselor are farmecul ei si e la fel o activitate placuta (daca esti pasionat), dar produsul final va reflecta viziunea estetica a fiecaruia, ce culori a ales, ce nuante a combinat si ce tehnici de invechire a folosit mai mult decat montatul.
Parerea mea ...

P.S. : desigur ca tigrul nu l-am vopsit inca, astept sa imi ajunga aerograful. nici Shermanul nu l-am terminat, dar vine el week-endul :)

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 May 2016 - 12:04 PM

Oameni buni, nu mai puneti citate! Folisiti butonul Add reply sau fereastra Fast Reply , e suficient sa scrieti @nume utilizator urmat de raspunsul vostru. Doar cind e ceva punctual, citati doar partea de interes. Scuzati oftopicareala!

#11 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 10 May 2016 - 12:31 PM

@adiradu80
ti-am spus parerea mea dar s-a mutat topicul si replica mea s-a pierdut. In cazul tau, senilele DS s-ar potrivi cel mai bine. Chiar daca tigerul tau e early, merita sa sacrifici un pic din acuratetea modelului tau pentru rezultatul pe care ti-l doresti. Senilele DS sunt cele mai bune la capitolul senile dintr-o bucata, din astea de care iti trebuie tie. Eu sunt fan senile din bucati sau de metal dar stiu cum e la inceput :-)

Ps
fereste-te de vynil ca nu se lipeste de nicio culoare. Va trebui sa le incalzesti cu ceva incins si de multe ori senila se arde in loc sa se lipeasca.

#12 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 10 May 2016 - 12:53 PM

@Dan94 : multumesc de sfat; si eu cred ca merita sa sacrific putin acuratetea istorica pt un aspect mai ... ordonat al modelului;
@gabrielglodean : daca vezi acest post poti te rog sa imi dai PM cu senilele alea de care spuneai (pret,stare, eventual o poza) ? momentan nu pot da PM-uri eu pt ca am cont pe forum de prea putin timp. Multumesc !





#13 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 11 May 2016 - 11:56 AM

@adiradu80, eu am asamblat acest kit de la zvezda, ceea ce tine de senile: in kit sint date senilele pentru mod. mai tirzie.

Ele ar trebui sa arate cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tigertracks-5-1.jpg


#14 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 11 May 2016 - 03:34 PM

Concluzia e ca pentru un incepator (sau cel putin pt mine) senilele dintr-o bucata sunt o solutie mai facila de obtinere a unui rezultat satisfacator decat senilele link-by-link. Probabil ca, la un moment dat, voi incepe sa inteleg ceea ce incercati voi sa imi explicati acum. Oricum prima macheta va fi de o calitate cel mult mediocra pentru un cunoscator dar macar pentru mine va arata asa cum imi place si asta imi poate da impulsul de a trece la a doua.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 May 2016 - 05:55 PM

Daca tie o sa-ti placa, va fi OK!
Toti am fost incepatori, chestia e sa nu raminem asa! :whistle:

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 May 2016 - 06:20 PM

Din concluzia pe care o expui, mie mi se pare ca nu mai avem o discutie despre un "a versus b" ci ai stabilit deja verdictul, doar pe baza argumentelor proprii, motiv pentru care toată povestea devine superfluă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 May 2016 - 06:21 PM


#17 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 11 May 2016 - 08:41 PM

@Longinus : Am ajuns la concluzia ca e mai usor de folosit senila dintr-o bucata decat cea link-by-link pentru un incepator (sau, repet, cel putin pentru mine). Scopul acestei discutii a fost, dupa parerea mea, sa se aduca argumente si fiecare poate, la randul sau, sa ajunga la concluzia proprie. Consideri ca, pentru un incepator, e mai usor de lucrat cu senilele dintr-o bucata sau cu cele link-by-link ?

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 May 2016 - 10:18 PM

Evident că fiecare poate trage o concluzie proprie.
Chestia asta cu " începătorul" este valabilă pentru oricare dintre noi. Nimeni nu s-a născut cu aerograful sau vreun kit, în mână.
Întrebarea (retorică, de altfel) este dacă " începătorul" vrea să rămână tot începător.
Ştiu...este un hobby, asta s-a mai discutat de jdemii de ori. Ştiu, fiecare îşi organizează pasiunea cât şi cum crede că-i convine. Tocmai din acest motiv cred că nimeni nu poate "judeca" pe nimeni însă pentru că ai cerut o opinie, eu spun răspicat că şenilele zale-cu-zale sunt răspunsul.De altfel ai văzut că şi ceilalți colegi spun la fel.
Că nu te mulțumeşte rezultatul obținut " din prima" mi se pare un semn bun.
Michelangelo spunea" Problema pe care o au oamenii nu este aceea că ţintesc prea sus şi eşuează, ci ţintesc prea jos şi reuşesc”..
Nu țin morală şi îmi cer scuze dacă las impresia asta.
Uite cum cred eu că ar trebui să procedezi:
- foloseşte lipici foarte puțin; eu aplic cu un vârf de ac, numai în zonele de contact dintre zale; apropo: nu ne-ai spus ce lipici foloseşti. Contează. Eu folosesc Revell Contacta ( cu ac), alți băieți folosesc Tamiya - n-are importanță, regula este aceaşi.
- lucrează pe o suprafața plană şi nu lipi mai mult de 5-6 zale odată. Când ai un segment gata, lasă-l deoparte şi până se usucă lipiciul cât de cât, formează un alt segment de 5-6 elemente;
- când ai două segmente gata, lipeşte-le între ele, şi tot aşa până la încheiere.
- dacă ai avut o zi mai grea la muncă, sau ai "pitici" las-o pe altă dată.Eu aşa fac.
Sfat: cumpără vopsea acrilică. Nu vopsi cu emailuri pe şenilele astfel încheiate pentru că emailul are "prostul obicei" să înmoaie lipiciul şi te trezeşti cu şenila bucățele.Dat la aerograf, fenomenul este mai puțin probabil, dar nu exclus.
Şi încă ceva : repetiția este mama învățăturii. Nu există altă cale :-D

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 May 2016 - 10:21 PM


#19 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 12 May 2016 - 09:28 AM

Am fost si eu la inceput "fan" senile de vinil insa acum incep sa invat sa lucrez cu cele bucata cu bucata si mi-am inlocuit la multe kituri vinilurile... sfatul meu e sa cauti tutoriale despre cum se monteaza mai usor, de exemplu pe banda adeziva... pun un link, primul care mi-a cazut in mana: https://www.youtube....h?v=zfJ92e31oY8

Mai jos ai un link cu senilele magic de la dragon... personal mi se par cele mai interesante:
https://www.youtube....h?v=Kf5TBEN_Eks


Senilele de vinil in afara de faptul ca se lipesc greu, nici nu prea prinde vopseaua pe ele, in timp se cojeste, iar vopseaua enamel ataca materialul... cel putin eu asa am patit.

Daca vrei sa faci un tanc cu senilele stricate tot cu cele bucata cu bucata rezolvi...

Si ca tot spuneau colegii mai sus de cele workable, abia la alea ajungi sa-ti smulgi parul din cap...
https://www.youtube....h?v=ScuFVDdFgjk
https://www.youtube....h?v=Hc3VOKifjKU ...


avantajul la cele de metal este ca pot fi vopsite prin scufundarea lor in solutii care dau efectul de metal uzat....

#20 Useril este offline   adiradu80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09-May 16

Postat 12 May 2016 - 10:52 AM

Cred ca diferenta de opinii a venit din mai multe cauze. In primul rand faptul ca ceea ce vad in primele 2 linkuri trimise de tine nu prea seamana cu ceea ce am experimentat eu. Acolo pare sa fie ceva ce as putea accepta. La kit-ul meu insa, zalele nu prea se "agatau" una de alta, stateau mai mult apropiate si trebuiau lipite cu adeziv. Ceea ce da o oarecare instabilitate in sensul ca, la cea mai mica atingere sirul se destrama si apar inegalitati intre zale. In al doilea rand, la zalele mele, acei dinti interiori necesari pt transmiterea miscarii nu erau lipiti. La cele cateva bucati liniare formate deja din mai multe zale era si cate un rand de astfel de dinti dar la zalele individuale, cele ce formeaza buclele a trebuit sa lipesc fiecare dinte (cate doi pe fiecare za) manual. Facand asta la cateva zile dupa ce am pus mana pe primul meu kit, intelegeti cum am ajuns la astfel de sentimente fata de senilele link-by-link. Mai e si faptul ca nu am folosit un adeziv din cele consacrate (da, era un adeziv pt lipic machete de plastic dar nu este o marca cunoscuta), la al doilea kit am zis sa incerc cu Revell si am observat imediat diferenta.
Cu toate astea, asa cum spune si Dan Necrofor ("Am fost si eu la inceput "fan" senile de vinil insa acum incep sa invat sa lucrez cu cele bucata cu bucata") cred ca e mare tentatia la inceput, si in conditiile date de mine, sa alegi senilele dintr-o bucata. Poate ca la inceput ar trebui sa stim mai multe informatii legate de continutul cutiei, probabil ca daca alegeam un kit cu senile workable le aruncam pe geam. La cele pe care le-am nimerit eu am terminat senilele doar ca nu m-a multumit ceea ce a iesit. Voi cauta mai multe tutoriale pe viitor, sincer nu credeam ca aceasta etapa sa fie un obstacol.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi