Forum Machete,Modelism,Hobby: LE GLADIATEUR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LE GLADIATEUR

#21 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 12 September 2006 - 12:29 AM

Inca o poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0146.jpg


#22 Useril este offline   MasterOfDark 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 11-September 06

Postat 12 September 2006 - 09:08 AM

pur si simplu superb, nu am ce comenta .

#23 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 13 September 2006 - 10:26 AM

corsar, merci mult. am listat deja fotografia.
o sa fac si eu ceva poze numai ca tre sa imprumut o camera de la cineva.

#24 Useril este offline   TaviD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 10-January 07

Postat 25 January 2007 - 05:18 PM

ce fel de ate ai folosit?

#25 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 26 January 2007 - 11:51 AM

Corsar, ce schema de vopsire e aia la Constitution? La mine opera moarta e cupru, iar cea vie e neagra. Adica asa scrie in instructiunile kit-ului. Pe de alta parte, ce ai tu acolo am vazut si la alte machete realizate. Stiam ca mai exista o varianta de vopsire de pe la inceputurile navei, dar aia era verde cu galben.

#26 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2007 - 03:00 PM

Revin cu comentariul ca .... m-ai lasat masca!!!

Foarte frumos domnule ce sa zic, si imi pare rau daca un comentariu de al meu prealabil a fost mai rautacios. :-D

Succes in continuare!!!

#27 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 26 January 2007 - 11:31 PM

La Constitution am folosit atele din kit. cu exceptia atelor care ancoreaza catargele. in locul ei am folosit niste ata de cizmarie, (dupa spusele unora). arata ca niste funii in miniatura.
Pe vremea cand faceam macheta Constitution, adica acum 3 ani si.....nu stian de site-ul cartula.net, era numai revell.ro, si nu prea aveam pe cine sa intreb sau sa ma sfatuiasca ce si cum trebuie facut, asa ca singura sursa de inspiratie, au fost niste poze de pe net. Vreau sa adaug ca nici o poza pe care le-am gasit pe net la vremea aceia cu Constitution nu corespondea cu culorile date in planul kit-ului, asa ca am hotarat sa o vopsesc dupa niste poze care m-au placut mai mult, si a iesit ce se vede in foto

#28 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 January 2007 - 01:41 AM

Flyboy, la Jan 26 2007, 03:00 PM, a spus:

imi pare rau daca un comentariu de al meu prealabil a fost mai rautacios

Stai linistit! Nimeni nu il baga in seama! :-D

#29 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 27 January 2007 - 11:57 AM

eu acuma sunt la faza de parame: imi pare rau ca nu te-am ascultat corsar la faza cu innodatul...am lipit direct paramele. A iesit totusi, acceptabil pana acuma. De acuma o sa le innod, intai.
Am folosit ata chirurgicala, de 0.5 mm. Este si mai subtire, stiu... insa numai pe data (a)viitoare :-D

Acuma, daca tot mi-am deschis gurita de la dejte pe aici, am o intrebare pe care am adresat-o si la singura intalnire la care am fost, si dupa care tot in ceata am ramas: cum folositi voi adezivul de la Revell ca mie numa' nu vrea sa-mi lipeasca....fac intindere pana se cimenteaza putin sa il pot lasa in pace. Asta mai ales la catarge, unde tre' sa fie la 90 de grade in tate directiile!
In plus, majoritatea pieselor sunt vopsite inainte si nu se prind (ca cica adezivu' asta ar topi putin plasticu' si dupe aia s-ar cimenta).... :-D da' nu vrea....nu sta....si iar revin la Picatura (care cica nu e buna ca devine casanta pe viitor...si intentionez sa fac si io prunci)...
... :-D :-D :-D si ma-ntreb, si ma-ntreb :-o :-o ;-)

ce am de la revell e contacta professional si inca ceva de la model master, da' ala da cu virgula total (ceva borcanel cu o pensula penala in el)....

sau eu is oare virgula in toata ecuatia asta?
:-?

daca aveti ceva timp sa ma luminati si pe mine...

#30 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 28 January 2007 - 10:31 PM

Eu unul Adi te inteleg perfect cum e cand lipesti un catarg la o corabie, dar cu timpul am invatat niste trucuri (sa spunem). De exemplu cauti ceva cu unghi perfect de 90 grade, cuburi (de la ala micu :-D ) baterii sau ori ce alt fel de obiecte care au un unghi de 90 grade. Pe acele obiecte pui niste banda dublu adeziva pe laturile care fac unghil drept, cu o latura fixezi obiectul pe pune iar cu celalta sa atinga catargul atit cat ai nevoie ca sa stea pe pozitie catargul, si ai nevoie de cel putin 3 obiecte identice. Cu lipici poti sa dai fie orificiile pe unde intra catargul fie catargul (aici trebuie sa ai foarte mare grija), in rest aplic aceeasi tehnica ca la tine, si anume pilesc, vopsesc, lipesc, iar ca lipici tot Revell folosesc

BAFTA si RABDARE ! :-D

#31 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 29 January 2007 - 11:48 AM

Avea revellul un adeziv la bidonas cu iesire printr-un ac de siringa (neascutit :-D ).

Eu il foloseam sa lipesc nodurile de la parime, ca sa fiu sigur ca nu se desfac. Era si comod de folosit, mai ales cind au inceput sa se stringa tot mai multe fire pe punte... (vezi USS Constitution de la Revell).

Aceasta postare a fost editata de TaZzz: 29 January 2007 - 11:49 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi