Forum Machete,Modelism,Hobby: Tun pak 37 (t) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tun pak 37 (t) 1/35 special armour

#1 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 22 May 2016 - 09:28 AM

In primul rand mi-as exprima nesiguranta ca aceasta chestie ce o prezint e incadrata bine. Daca nu, un moderator ar putea-o muta si i-as fi recunoscator.

In alta ordine, va prezinta tunul anti-tanc Skoda de 3.7 cm intrat in dotarea Wehrmacht-ului sub numenclatura de Pak 37 (t). Din cate inteleg, tunul e un derivativ al celui ce a ajuns pe pz 35 (t). Macheta e relativ noua si e
produsa de Special Armour (cod 35001), care din cate inteleg e un rebranding CMK (cel putin kit-uri din plastic au reaparut sub acest brand, ca de exemplu tacam-ul).

Despre kit pot spune ca e ok, putin cam scump la ce e. Ca probleme as vedea depresiunea in plastic pe partea interioara a scutului si manerul minuscul a discului de rotire a tunului turnat ca bucata separata (eu am inlocuit-o cu bucata de sarma, pe care nu a trebuit s-o mai curat). Decalurile au fost ok fiindca nu prea au fost.

Baza e "foam board" de la Tamiya peste care am dat vopsea texturata de la aceeasi niponi. Vegetatia nu stiu de la cine e... iar prelata e Value Gear.

Ca de obicei am grunduit (cu Stynylrez) si am vopsit cu Vallejo, iar zemuirea si polverile cu produse AK si MIg.

Sper sa va placa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04281.jpg
  • Imagine atasata: DSC04284.jpg
  • Imagine atasata: DSC04285.jpg
  • Imagine atasata: DSC04286.jpg
  • Imagine atasata: DSC04287.jpg
  • Imagine atasata: DSC04288.jpg
  • Imagine atasata: DSC04290.jpg
  • Imagine atasata: DSC04292.jpg
  • Imagine atasata: DSC04295.jpg


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 May 2016 - 11:01 AM

Versiunea reprezentată de acest kit, este Skoda 3.7 Vz34 A3, model 1934 care a dotat şi tancurile Skoda, atât LT34 cât şi LT 35.
Armata română a avut în dotare tunuri a/t Skoda 3.7 dar versiunea A7 md 1937, mai evoluată.
Modelul A3 vz 34 a fost larg răspândit în armata Slovaciei (păstrând proporțiile, desigur), pe lângă utilizatorul "original" - Cehia.
Oricum cele două tipuri foloseau aceaşi muniție.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 May 2016 - 11:02 AM


#3 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 22 May 2016 - 11:21 AM

In manual scrie ca e vz. 37 (in nomenclator Skoda A4). Cautand pe goagal, cum m-a invatat marinarul sef , am gasit poza http://i72.photobuck...kpuv_zaver.jpg. Lao examinare atenta vedem ca tunul e putin diferit fata de model.

#4 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 23 May 2016 - 12:15 AM

Salut, Gabriel.

Fotografiile sunt putin neclare, desi rezolutia pare sa fie suficienta. Din ceea ce pot vedea, cred ca ti-a iesit bine si vopsirea si turfarea (nu prea vad efectele de uzura dar eu prefer machetele "curate"). Nu sunt in masura sa comentez despre autenticitatea modelului in raport cu originalul pentru ca nu sunt documentat.
Si acum vestea rea: nu-mi prea place compozitia vignetei. Dupa cum ai plasat tu tunul, toata "greutatea" vignetei atarna intr-o parte. Prelata nu are efectul de a atenua dezechilibrul, dupa cum probabil ai intentionat. Sper ca interventia mea sa nu te supere sau descurajeze. Daca imi permiti un sfat, cred ca ar fi bine daca ai studia lucrarea despre diorame a lui Sheperd Paine sau macar cateva dintre dioramele explicate ale lui Francois Verlinden.

Concluzia: modelul e bine facut, imi place si vegetatia, dar ar trebui sa te joci putin cu "perspectiva" pana obtii mai multa balanta.

Cu prietenie,
Gabriel
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 23 May 2016 - 12:16 AM


#5 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 23 May 2016 - 06:05 AM

Multumesc, ideea era sa aiba o mica baza cu ce am prin casa pt a fi mai usor de manevrat fiind asa mic. Stiam de numele amintite dar nu stiu daca le voi citit vreodata mai egraba din lipsa de determinare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi