Forum Machete,Modelism,Hobby: BR 41 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BR 41 Italeri 1:87

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 June 2016 - 11:25 AM

Salutare,
asa cum spuneam intr-un alt topic, am realizat in viteza cateva machete pentru a mai demola cutiile aflate pe stoc. Una dintre aceste machete, de natura feroviara, este BR 41, Italeri, 1:87. Nu am facut poze in timpul asamblarii sau vopsirii, deoarece nu sunt aplicate tehnici sau metode deosebite. Pot face insa o mica paralela sau o comparatie daca vreti cu machete similare produse de Revell. Am construit modele feroviare la aceeasi scara, Italeri si Revell. este vorba aici despre aburoase, fiecare avand plusuri si minusuri. Astfel, Revell prefera toarne cu material rosu plasticul ce va fi rosu, in timp ce Italeri toarna intreaga macheta cu plastic negru, deci se impune vopsirea consistenta pentru a acoperi culoarea. este drept, si la Revell vopseam piesele, dar gradul de acoperite era diferit. Macheta de la Revell avea unele hibe de imbinare, trebuia insistat mult pentru ca piesele sa ajunga in pozitiile dorite, in timp ce la Italeri, odata date jos de pe culee, piesele se imbina perfect, nu mai este nevoie aproape deloc de ajustari suplimentare. Singurul lucru deranjant este ca piesele care reprezinta rotile spitate sunt turnate astfel incat prinderea se face pe toara grosimea, intreg profilul al rotii si nu doar pe partea ingusta, a bandoului de roata.

Am facut o baza simpla, in ideea de a nu mai elabora o maza de expunere ca la restul minimodelelor feroviare. Astfel, am lipit intre ele doua coli de mucava, am aplicat sina din plastic din kit, vopsita in prealabil, dupa care neavand suficient balast H0. am improvizat, si am creeat o zona ce se regaseste si pe la noi pe unde nu se mai intretine calea ferata, adica pamant, balast si vegetatie. Am folosit rumesus mai dur din pal, de dimensiune mica, aracet din belsug, aerografiere cu nuante de maro si dirt, pigmentare cu pasteluri in vreo 5-6 nuante. Macheta in sine a beneficiat doare de tehnica de wash cu doua nuante, maro si negru, dupa care lucrarea a fost sigilata cu lac mat Italeri. S-au mai folosit ceva pietroaie si wegetatie. Ca veni vorba, imi place cum se comporta lacurile acrilice de la Italeri.

Mai jos cunt cateva imagini cu macheta.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   corneltt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 12-November 15

Postat 11 June 2016 - 06:54 PM

super frumos

felicitări și la cāt mai multe :clapping:




#3 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 12 June 2016 - 10:35 AM

Arata bine!Imagine postataFelicitari pentru realizare!

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 June 2016 - 11:02 PM

Multumesc.
Se face un BR50 pe care am apucat sa incep sa il vopsesc, altfel as fi schimbat macazul si il faceam in culori de camuflaj germane, dar cum mai am o macheta dintr-un kit dublu BR43 Revell probabil ca aceea va servi drept experiment pentru a mai alunga monotonia cromatica.

#5 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 13 June 2016 - 11:06 AM

Foarte frumos! Felicitari!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi