Forum Machete,Modelism,Hobby: Camaro 69 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Camaro 69 Revell 1:24

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 June 2016 - 02:32 PM

Salutare,

iata o noua macheta din ultima serie pe repede inainte. Este un camaro, Revell, 1:24.

Nu am multe detalii dela asamblare, nu am facut poze dacat in cateva etape. Macheta s-a asamblat ok, si cum la ultimele machete auto am preferat sa incerc o vopsire care sa dea o nota de impecabilitate, aici am optat pentru o uzura accentuata. Nu am mers la o varianta extrema, fiindca am dorit sa asamblez repede kitul, dar probabil pe viitor o sa incerc si efecte de tabla perforata, zimtata, panouri mancate de rugina, alaturi de variantele deja adoptate pentru vopsire. Am vazut in mediul online astfel de machete care arata interesant, genul old cars cu o usa sau eventual cu o capota de alta culoare, cu aripi atacate de rugina astfel incat sunt afectate si mecanic nu doar estetic. Om trai si om vedea ce mai apare.

Ca vopsire am aplicat un strat de primer negru lucios, dupa care am facut un amestec de orange si yellow de la revell, impreuna cu lac lucios, cu care am dat straturile de vopsea ale caroseriei. A fost nevoie de vreo 5 straturi de vopsea, cu niscaiva interventii cu smirghel ud intre, si vreo 3 straturi de lac ulterior. Unii se vor mira de atata bataie de cap avand in vedere cum arata macheta, dar la vremea respectiva nu ma hotarasem sa o fac uzata, asa ca am avut si grija extrema la partile cromate. Pentru uzura, am aplicat initial tehnica fixativului pentru un prim strat de rost revell, apoi tehnica buretelui, in mod succesiv, cu cateva nunate de rugina vallejo si silver, urmate de pigmentare cu pasteluri. Pentru partile cromate, am decis sa nu slefuiesc suprafetele de care nu se lipeste nimic, ci am aplicat un strat de fixativ folosit ca suport pentru aerografiere si pigmentare.

Baza este una extrem de simpla, o sectiune de drum din forex, vopsire prin aerografiere.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 12 June 2016 - 10:33 AM

Imagine postataFelicitari! A iesit super!

#3 Useril este offline   corneltt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 12-November 15

Postat 12 June 2016 - 11:20 AM

Frumoasă lucrarea, dar mie mi-ar fi plăcut mai mult curată, negrul acela mat era belea.

bravo




#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 June 2016 - 10:57 PM

Salutare,Multumesc pentru vizualizare si comentarii, si eu am vrut initial sa fac masina impecabila, dar m-am razgandit intre timp. De altfel, am dat un strat de negru dupa care, asa cum am zis o basca de straturi de portocaliu si lac. Cand m-am decis sa o modific, am vopsit si capota motorului cu alta nuanta, un rosu zic ei pe cutie dar care seamana mai mult a magenta. Orcum mi-am propus sa folosesc culoarea la alt proiect, pentru ca pare interesanta.

La un moment dat am vrut sa o transform intr-o masinarie infernala, cu table pe post de blindaj, cu plafonul decapotat partial si cu o mitraliera mare in dotare, insa lipsa armamentului la aceasta scara m-a oprit din actiune.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi