Forum Machete,Modelism,Hobby: Blohm Voss BV 40 Gilde Fighter - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Blohm Voss BV 40 Gilde Fighter Czech Model 1/48

#1 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 19 June 2016 - 09:26 PM

Pana ma conving cu interiorul de la Bf 108 mai avansez putin cu alta lucrare inceputa acum ceva ani. E o vorba de un planor de vanatoare, o idee cam nastrusnica a nemtilor aparuta spre sfarsitul razboiului, dar care nu a avut mare succes. Construit in mare parte din lemn si inarmat cu doua tunuri Mk 108, ar fi trebuit sa fie tractat si eliberat deasupra formatiilor de bombardiere aliate. Ca sa fie o tinta mai dificila pentru mitraliorii de pe bombardiere era pilotat din pozitia culcat, asa incat dimensiunile in sectiune transversala erau mult reduse. A zburat prima data in mai 1944 dar numai cateva prototipuri au fost construite pana la sfarsitul razboiului.
Kitul de la Czech Model e un short run ,bineinteles plin de bavuri, dar rotile, piesele pentru cabina si gondolele tunurilor sunt turnate in rasina de True Details. Ca la orice short run, mai ales de generatie mai veche, e de chituit si pilit la greu, noroc ca nu e prea mare, nici nu ai zice ca e la 1/48.
Cam asa arata pana acum:
Imagine atasata: IMG_2701.JPGImagine atasata: IMG_2683.JPGImagine atasata: IMG_2684.JPGImagine atasata: IMG_2685.JPG

Imagine atasata: IMG_2687.JPGImagine atasata: IMG_2688.JPGImagine atasata: IMG_2696.JPG

Poze cu interiorul nu mai am, iar e vorba de o lucrare inceputa acum 2-3 ani. Cand il termin fac tot posibilul sa postez poze mai clare.
Numai bine!Imagine postata

#2 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 June 2016 - 11:30 PM

Vopsit cu acrilice Mr Hobby. In cateva locuri s-a luat vopseaua cand am demascat, nu e greu de corectat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3031.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3032.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3034.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3033.JPG


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 June 2016 - 07:29 AM

Interesantă soluție aleasă de nemți.
Asta ne arată cāt de disperată le era situația apărării īn '44-'45.
Nici nu-i de mirare că n-a avut succes.
Modelul īn sine cu toate limitările pe care le-ai enunțat, rămāne, la rāndul lui, un subiect inedit sau mai bine zis, necunoscut.

#4 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2016 - 10:48 PM

Vezi postareaLonginus, la 28 June 2016 - 07:29 AM, a spus:

Interesantă soluție aleasă de nemți.
Asta ne arată cāt de disperată le era situația apărării īn '44-'45.
Nici nu-i de mirare că n-a avut succes.
Modelul īn sine cu toate limitările pe care le-ai enunțat, rămāne, la rāndul lui, un subiect inedit sau mai bine zis, necunoscut.

E un subiect inedit dar eu pentru o vreme m-am lecuit de kituri shortrun, prea mult de chituit si prea multe detalii supersimplificate. Cel putin pana mai acumulez experienta ma axez pe modele mai prietenoase.

#5 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 01 July 2016 - 10:47 PM

Cateva poze inainte de aplicarea lacului mat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3142.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3143.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3144.JPG


#6 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2016 - 11:44 PM

La final

Imagine atasata: IMG_3261.JPGImagine atasata: IMG_3262.JPGImagine atasata: IMG_3263.JPGImagine atasata: IMG_3264.JPG
Imagine atasata: IMG_3265.JPGImagine atasata: IMG_3281.JPGImagine atasata: IMG_3286.JPG

Liniile de panou nu erau prea vizibile, le-am regravat, dar se pare ca le-am prea accentuat. Decalurile le-am pus dupa instructiuni dar am impresia ca nu sunt pozitionate prea corect, dupa ce le-am aplicat am observat asta. Oricum, e un kit pe care nu prea l-am luat in serios, urmatoarele sper sa-mi iasa mai bine.Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi