Forum Machete,Modelism,Hobby: Volkswagen Golf Mk1 GTi Revell 1/24 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Volkswagen Golf Mk1 GTi Revell 1/24

#1 Useril este offline   GabiM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 03-July 16
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2016 - 10:54 AM

Salutare all.

Am renuntat la colectia 1/43 sau cel putin am oprit achizitiile, Dar am trecut la alta etapa kit-uri 1/24. Mi-am amenajat un mic atelier pe care il dotez treptat cu sculele necesare.

Acum am in lucru un kit de la Revell Golf 1 GTi despre care nu stiu ce sa spun, este primul meu kit asa ca nu pot sa il comentez inca in conditile in care eu experienta in asa ceva am zero. Acum invat.

Va rog daca aveti sfaturi si critici sunt bine venite.

Multumesc.

Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   GabiM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 03-July 16
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2016 - 11:28 PM

Prima etapa.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cer scuze pentru calitatea pozelor am doar telefonul la indemana.

#3 Useril este offline   GabiM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 03-July 16
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2016 - 11:29 PM

Etapa a doua si etapa in care sunt acuma.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 August 2016 - 06:52 AM

Da, foarte interesant si bine lucrat pina aici.
Un sfat, debavureaza piesele inainte de montare si incearca sa chituiesti unde e nevoie.
Succes!

#5 Useril este offline   GabiM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 03-July 16
  • Location:Timisoara

Postat 05 August 2016 - 10:39 AM

Vezi postareaZ-mare, la 05 August 2016 - 06:52 AM, a spus:

Da, foarte interesant si bine lucrat pina aici.
Un sfat, debavureaza piesele inainte de montare si incearca sa chituiesti unde e nevoie.
Succes!


Multumesc pentru sfaturi.

Este primul meu kit, acum invat si inca strang scule, am nevoie de un aerograf suporti pentru vopsit si altele.

Urmatorul proiect este Golf 3 Fujimi

Imagine postata

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 August 2016 - 09:07 PM

Salutare,
spor la lucru in ceea ce faci. Critici nu imi permit, dar pot sa vin cu cateva sfaturi: ma raliez la ceea ce a spus si Z, si anume rade tot ce este bavura pe piese. Aceasta se poate face fara probleme cu ajutorul unui cuter mic sau cu pilele pe care vaz ca le ai in dotare, nu este nevoie pentru inceput de cleste special. Am vazut modelisti care lucreaza pentru reviste care foloseau pentru nivelarea pieselor un cuter mic prin razuire. Ca sfat, cumpara niste smirghel fin, de 800, 1000, 600 si foloseste un pahar cu apa. Infasoare o bucatica mica de smirghel pe pila lata, smirghelul fiind ud, si vei putea astfel sa netezesti piesele unde erau fixate pe culeele din plastic eficient si cu putine urme. Ceea ce am remarcat este o linie de imbinare la cele doua piese care formeaza blocul motor. Acolo fie folosesti chit de modelism, fie daca utilizezi un adeziv de tip revell de exemplu presezi piesele puternic astfel incat plasticul ce se defromeaza prin atacarea sa chmica de catre adeziv sa formeze o buza de lpire ce ulterior se poate slefui cu pila. Scopul este sa nu mai ai nici un interstitiu la imbinare.

Spor la lucru pe mai departe.

#7 Useril este offline   GabiM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 03-July 16
  • Location:Timisoara

Postat 09 August 2016 - 09:07 PM

Vezi postareastageexp, la 06 August 2016 - 09:07 PM, a spus:

Salutare,
spor la lucru in ceea ce faci. Critici nu imi permit, dar pot sa vin cu cateva sfaturi: ma raliez la ceea ce a spus si Z, si anume rade tot ce este bavura pe piese. Aceasta se poate face fara probleme cu ajutorul unui cuter mic sau cu pilele pe care vaz ca le ai in dotare, nu este nevoie pentru inceput de cleste special. Am vazut modelisti care lucreaza pentru reviste care foloseau pentru nivelarea pieselor un cuter mic prin razuire. Ca sfat, cumpara niste smirghel fin, de 800, 1000, 600 si foloseste un pahar cu apa. Infasoare o bucatica mica de smirghel pe pila lata, smirghelul fiind ud, si vei putea astfel sa netezesti piesele unde erau fixate pe culeele din plastic eficient si cu putine urme. Ceea ce am remarcat este o linie de imbinare la cele doua piese care formeaza blocul motor. Acolo fie folosesti chit de modelism, fie daca utilizezi un adeziv de tip revell de exemplu presezi piesele puternic astfel incat plasticul ce se defromeaza prin atacarea sa chmica de catre adeziv sa formeze o buza de lpire ce ulterior se poate slefui cu pila. Scopul este sa nu mai ai nici un interstitiu la imbinare.

Spor la lucru pe mai departe.


Multumesc pentru sfaturi. Asa o sa fac. Am alest acest kit din 2 motive, 1 sa testez daca am potential si 2 pentru ca eu sunt fan Volkswagen motiv pentru care o sa cam vedeti doar kituri Volkswagen.

Am facut destul de multe greseli dar din greseli se invata. Acum invat sa lucrez cu aerograful asa ca urmatoarea macheta va fi vopsita cu aerograf.

#8 Useril este offline   GabiM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 03-July 16
  • Location:Timisoara

Postat 09 August 2016 - 09:18 PM

Progrese.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi