Forum Machete,Modelism,Hobby: Salonul National de Modelism Militar - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salonul National de Modelism Militar editia a VIII-a

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 August 2016 - 12:35 PM

Anul acesta, Salonul National de Modelism Militar, din motive obiective, nu se poate tine.
Incepand cu luna septembrie Muzeul Militar intra in renovari atat ale cladirilor cat si ale spatiilor de expunere muzeul find inchis pana la definitivarea lucrarilor.
Conducerea Muzeului Militar si ceilalti organizatori traditionali ai acestui salon (Liga aeriana Romana, Liga Navala Romana) isi cer scuze pentru situatia creata si spera ca de la anul sa putem relua seria de saloane, poate in conditii mai bune.
Imi pare rau pentru intreruperea salonului, dar speram sa revenim in forta in anul 2017.
Sa fim sanatosi pana atunci.

Bafta!

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 26 August 2016 - 05:46 PM

Anul trecut am fost in vizita la muzeu,
dupa ce am platit taxa de vizitare si taxa foto, am trecut in viteza prin dreptul vitrinelor cu pietre din Comuna Primitiva, si cand a fost sa urc la etaj pentru a vedea ceva mult mai interesant, ce vazusem cu cativa ani inainte dar doream sa revad, am fost anuntat ca zona respectiva este in renovare. M-a mirat acest lucru, deoarece exponatele mi se pareau a arata ok, dar nu am facut niciun comentariu, desi mi s-ar fi parut normal ca aceasta situatie sa fie prezentata inainte de plata biletului de intrare si nu dupa. Oricum, pe mine ma interesau mult mai mult exponatele outdoor.

In afara de aceasta sincopa organizatorica, si trecand de asemenea peste acreala inutila a doamnei de la intrare (inutila deoarece nu cred ca ar trebui sa fie stresata prin natura jobului pe care il are), pe care a trebuit sa o caut pentru a plati bilet, m-a mai deranjat un lucru. As fi dorit sa vizitez si salonul de machete (imi alesesem data de vizita a capitalei tocmai pentru a bifa si aceste exponate) insa am fost anuntat cu aceeasi acreala, ca nefiind personal suficient la muzeu, pentru machete trebuie sa astept weekendul pentru ca sa vina un modelist sa faca pe ghidul. Data fiind distanta care ma separa ca oras de domiciliu de capitala normal ca nu aveam cum sa mai revin.

De asemenea, mi se pare foarte necorespunzatoare politica foto a muzeului. Sa ne intelegem, muzeul mi s-a parut extraordinar, si prima data cand l-am vizitat, si anul trecut cu a doua ocazie, chiar daca unele exponate sunt realizate prin tehnici si metode ceva mai vechi (ma refer la cele indoor) iar cele de afara sunt extrem de inghesuite. Taxa de fotografiere este 50 ron, am platit aceasta taxa fara vreo problema, insa muzeul nu permite folosirea blitului sau a trepiedului. Inteleg limitarile folosirii blitului intr-un muzeu de arta, unde anumite surse de lumina pot aduce degradari in timp foarte indelungat tablourilor vechi. Nu inteleg aceasta limitare intr-un muzeu tehnic, singura explicatie fiind incercarea dumnealor de a impiedica un vizitator sa obtina poze decente. Daca doresti a folosi blit sau trepied, se considera ca deja ai fi un fotograf profesionist, si in acest caz taxa foto ar fi pe la 500 ron. Diferenta dintre un fotograf amator si unul profesionist nu o face nicidecum utilizarea blitului. Daca am o camera performanta, culmea profesionala, pot utiliza aceasta camera pentru a face fotografii decente la iluminarea scazuta oferita de muzeu, pentru ca am un zgomot de imagine extrem de redus chiar la ISO mare. Singura limitare care mi s-ar parea normala, ar fi cea de utilizare a pozelor in scop comercial. Adica mi s-ar parea normal sa fiu lasat sa fac poze cat pot de bune, fara a aduce atingere sau deterioare in vreun fel exponatelor, si daca nu folosesc aceste poze pentru scopul unei afaceri (caz in care oricum trebuie acte si aprobari si un contract clar semnat), pozele respective ar fi o extraordinara sursa de publicitate gratuita pentru muzeu. Asa, la tarifele practicate, eram cred 3 vizitatori, dintre care unul sigur strain. Aceasta cred ca este o meteahna a plaiurilor mioritice. Dupa ce nu reusim sa punem in valoare ce avem, incercam sa punem bete in roate si celor care manati de pasiune si de entuziasm poate ca ar reusi sa aduca un plus.

#3 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 26 August 2016 - 06:11 PM

Pacat ca nu mai putem tine expozitia, dar asta e, daca se renoveaza,... se renoveaza! Atunci pe anul ce vine, poate termin si eu ce pregateam pt. anul acesta...


Spor! (la renovare)

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 26 August 2016 - 06:12 PM


#4 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 28 August 2016 - 07:48 PM

Pacat, la noi cand se renoveaza ceva , dureaza, a se vedea cazul Muzeului de Istorie( in renovare din 2002, nici acum nu au terminat :(). Poate putem sa organizam la ei in prima sala , sau la Muzeul Aviatiei, dar pe acolo si asa nu trece multa lume.

#5 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 30 August 2016 - 06:41 PM

Probleme de aceeasi natura pot fi intalnite si la muzeul marinei din Constanta. Daca intrebi un angajat al muzeului despre elicele expuse in curte, comiti o impolitete; oricum, nu vei primi un raspuns.
Au adus inapoi MR4N, MR2N, AK-230, MR-104 depozitate in alta locatie pe timpul reamenajarii curtii interioare. Sunt expuse cu vopseaua exfoliata, cu depuneri de resturi vegetale si de praf gros.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20160818_164658.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160818_164609.jpg


#6 Useril este offline   AlexTrandafir 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-September 09

Postat 06 October 2016 - 09:14 PM

Vezi postareacrios, la 26 August 2016 - 12:35 PM, a spus:

Anul acesta, Salonul National de Modelism Militar, din motive obiective, nu se poate tine.
Incepand cu luna septembrie Muzeul Militar intra in renovari atat ale cladirilor cat si ale spatiilor de expunere muzeul find inchis pana la definitivarea lucrarilor.
Conducerea Muzeului Militar si ceilalti organizatori traditionali ai acestui salon (Liga aeriana Romana, Liga Navala Romana) isi cer scuze pentru situatia creata si spera ca de la anul sa putem relua seria de saloane, poate in conditii mai bune.
Imi pare rau pentru intreruperea salonului, dar speram sa revenim in forta in anul 2017.
Sa fim sanatosi pana atunci.

Bafta!


De ce nu incercati la Muzeul Aviatiei? E tot in oras si ar putea oferi un cadru mai mult decat adecvat. Incercati o intrebare la SMFA - proff@roaf.ro.

De ce nu incercat la Muzeul Aviatiei, care poate oferi un cadru adecvat. Poate trimiteti o cerere la proff@roaf.ro

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2016 - 12:05 PM

Se mai cere buletinul la poarta ? Ca ar fi cam ciudat sa chemi invitati sa traverseze orasul si acolo sa-i tratezi ca la DNA.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 October 2016 - 08:16 AM

A mai fost o colaborare cu ei, deloc fructuoasa, din pacate!

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 October 2016 - 03:17 PM

Din ce cred eu , secretomania aceasta de " casta" (aproape ca si o mafie) e o " relicva " de pe vremuri , perpetuata pana acum si pare ca incearca sa acopere coruptia si incompetenta armatei si mai putin cine stie ce secret militar , venind la pachet cu acreala si inconfortul specific fata de cei ce nu fac parte sau vin in contact cu aceasta institutie . ... " la vremuri noi , tot >noi< "...
Reactia si comportamentul acelor functionari , coborand pe scara ierarhica cred ca denota mai degraba frica , resemnare si lehamite mai degraba decat rautate. Oricum e interesant sa mai gasesti metehne de N-Koreea , atat de comune odinioara prin toate ramurile de activitate ale societatii " multilateral dezvoltate " .
Tin minte un act de " bunavointa" specific pe care l-am "gustat din plin" legat de MMN , undeva in anii de dupa revolutie , cand se presupunea ca astfel de tare erau totusi... daca nu abolite , cel putin in schimbare . Am ajuns la muzeu intr-o zi cand acesta era inchis si fiindca nu mai veam timp de stat prin capitala , am rugat un militar sa ma lase sa trag doar vreo cateva cadre pieselor expuse afara . A aparut un ofitzer ( tanar ) care sa oferit politicos ( !) sa ma ajute si sa-mi faca el cateva poze . I-am dat entuziasmat aparatul ( Smena) . I-am multumit si am plecat ... chiar surprins de caracterul frumos al acelui militar . Cand am ajuns acasa si mi-am developat filmul ... era voalat tot ... Nu mi-ar fi parut asa rau dar fiindca venisem la Bucuresti cu avionul , fotografiasem calatoria si chiar tineam la acele cadre ... eh .
Scuze de off topic .

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 October 2016 - 03:23 PM


#10 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2016 - 05:31 PM

Daca, ceea ce stim noi ca ar fi muzeu al aviatiei, este numai o expunere intr-o unitate militara, adica scriptic nu exista un muzeu potrivit legislatiei in vigoare, e posibil ca accesul sa se faca greoi.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 October 2016 - 01:02 PM

Dany, filmul ti-a fost voalat in aeroport, la controlul vamal!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 October 2016 - 01:02 PM


#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 October 2016 - 02:59 PM

Vezi postareaAlexTrandafir, la 06 October 2016 - 09:14 PM, a spus:

De ce nu incercati la Muzeul Aviatiei?


Buna intrebare!
Nu incercam pentru ca am incercat, dar inca nu avem ceea ce ne trebuie pentru a putea face un salon acolo. Nici noi, nici ei.
Si cum spunea Z-mare:

Citeaza

A mai fost o colaborare cu ei, deloc fructuoasa, din pacate!


Mai avem o incercare de colaborare in alta parte doar ca balanta conditiilor in urma primelor negocieri nu ne este tocmai favorabila.

Pana una, alta, asteptam sa vedem care vor fi conditiile de colaborare cu MMN pentru anul care vine.
In functiede asta vom incerca sa actionam.


Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 10 October 2016 - 03:00 PM


#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 October 2016 - 05:10 PM

Citeaza

Dany, filmul ti-a fost voalat in aeroport, la controlul vamal!

Da , Z, e foarte posibil . ... Dar de ce sa-l mai fi rulat inapoi si sa-l fi pus la loc in aparat ... In fine ...

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 October 2016 - 07:08 AM

Dany, filmul nu a fost scos din aparat! Un pic de X rezolva problema!

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 October 2016 - 02:49 AM

... Tot ce se poate ca asa sa se fi intamplat , Z ...

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 October 2016 - 08:10 AM

Eh Dany...exagerezi.
De unde veneai la Bucuresti ? Ce control vamal ? La zbor pe rută internă ?
Probabil ca Smena aia era de vină, sau aveai un film deja compromis

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 October 2016 - 08:12 AM


#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 October 2016 - 03:02 AM

:-) Sa intamplat demult , Longinus . Nici nu stiu cum de mi-am adus aminte de intamplarea aceea . ... Fara doar si poate ma necajisem destul de tare , dar nu fusese cine stie ce ... " capat de tzara " nici atunci , atat doar ca-mi parea rau fiindca avusesem incredere in acel om , dar e foarte posibil sa nu fi fost de vina , de fapt .
Veneam de la CJ . Controalele nu erau ca si acum . Era lejer (inainte de WTC) , dar nu mai stiu exact care era protocolul .
....Erau detectoare de metal pe care controlorii le tineau in mana , parca , iar apoi se uitau succinct pe la bagaje , oricum eu nu aveam mai mult de un rucsac mic , sau o plasa , fiindca aveam rude, inclusiv la Bucuresti ( plasate "strategic" :-D ). ... Ca fapt divers pe atunci umblam prin tzara ca si cum m-as duce azi pana la bouticul din fatza blocului , nu trebuia sa ma planific ,sa ma " poavazez",nustiu catzi bani , ocazii speciale etc .Era ieftin si fain . Ziceam hai sa mai trec si pe la ... sau oare ce mai face ...Dadeam doar un telefon , cu o zi inainte sau chiar in dimineatza plecarii ... si apaream . Erau alte vremuri . ...
Tin minte ca aparatul mi-era la gat in aeroport (?) . Inca zburam cu An-24 .
Aparatul il aveam de mult timp si-l cunosteam foarte bine , plus ca aveam grija de el . Era ok . Filmul nou ( AZO Mures a/n <parca asa se numeau> ,le foloseam de ani buni, nu am avut probleme cu ele ).
... Eh ... , in fine , chiar nu am dorit sa fac mare caz din asta .

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 October 2016 - 03:46 AM


#18 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 18 October 2016 - 10:46 PM

Profit de incalzirea ciorbei din acest topic si mai adaug si eu ceva condimente. Am spus de multe ori, si voi mai spune, la noi nu exista notiunea de muzeu tehnic. Singurele institutii mai spropiate de ceea ce ar trebui sa fie sunt Muzeul Militar prin exponate, desi tarifele de fotografiere si modul in care se interactioneaza cu personalul sunt puncte negative forte, respectiv Muzeul CFR, unde politetea este la ea acasa, este deci ok, dar sunt exclusiv exponate indoor. Avand in vedere multiplele ramuri tehnice in care ne-am miscat perioade bune de timp, ar fi o sansa extraordinara, atat istorica, dar mai ales turistica de a exploata acest lucru. Un exemplu concret este materialul cfr lasat de izbeliste, lipsa unui spatiu outdoor in care sa fie expuse piese ale epocilor trecute, piese ce inca mai exista, nu au apucat sa ia drumul fierului vechi. Si aici este o exceptie, muzeul din Dej, care este defapt un depou si este sustinut de pasiunea unor angajati.

Economic probabil ca este imposibil ca sa avem asa ceva vreodata, in mediu privat nimeni nu este interesat de investitii unde recuperarea de capital este lenta, iar statul nostru nu este interesat de asa ceva, din motive pe care cred ca le cunosc toti.
Probabil, in timp, daca vreodata lucrurile se vor mai spala si pe la noi, vom regreta faptul ca nu avem muzee in care sa fi pastrat avioane, trenuri, camioane si utilaje ale epocii, etc.

Aceasta postare a fost editata de stageexp: 18 October 2016 - 10:47 PM


#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2017 - 01:00 PM

Citeaza

la noi nu exista notiunea de muzeu tehnic.
Exista, Muzeul National Tehnic Dimitrie Leonida! http://www.mnt-leonida.ro/

#20 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2017 - 01:19 PM

Pun (imi pun) si eu o intrebare: Spatiile de expunere din Parcul Herastrau care cu ani in urma gazduiau superbe prezentari Expoflora si lucrari ale unor artisti plastici, nu ar putea fi o solutie?

De vreo doi ani zac nefolosite. Intreb si eu..., va rog nu fiti nemilosi daca raspunsul este simplu si eu nu l-am intuit.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi