Forum Machete,Modelism,Hobby: Galionul Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Galionul Sfantul Ioan Botezatorul Proiect nou 2017

#1 Useril este offline   Taher 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-January 17
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2017 - 12:36 PM

Va salut cu drag domnilor, doamnelor... entuziasti si impatimiti ai modelingului.

Ma numesc Taher si sunt incepator...foarte incepator si este pentru prima data cand postez dupa ce am petrecut cateva ore bune citind pe sectiunea Mari Corabii, astfel facandu-mi vant sa va sa scriu si eu despre noul proiect SIB pe care vreau sa il incep.... oarecum.

Spun oarecum deoarece in 2011 odata cu lansarea revistei mari corabii am inceput un prim proiect SIB pe care l-am facut urmand doar pasii oferiti de ghidul DeA.

Am construit doar pana pe la numarul 14-15 iar rezultatul se poate vedea in pozele de mai jos, unde am intampinat unele probleme pentru care, desigur si as vrea sa va cer sprijinul.....


Imagine atasata: 1.JPGImagine atasata: 6.JPGImagine atasata: 5.JPGImagine atasata: 3.JPGImagine atasata: 2.JPG

Problemele probabil sunt mai mult decat evidente pentru cei care au un minim de experienta, astea sunt cele pe care le observ eu:

1. Nealinierea corecta sau buna a puntilor - aici nu imi dau seama daca este din cauza alinierii proaste a coastelor, din cauza materialelor pe care puteam sa le finisez mai bine la pila sau pur si simplu daca au fost taiate prost piesele cu laserul (am vazut in alte postari ca ar fi putut fi oricare din aceste probleme)

2. Spatiul dintre puntea inferioara si cea superioara este parca prea mic, am semnalat cu sageata albastra locul (am citit in alte posturi ca e natural sa nu fie perfect paralele cu planul sol puntile, ca trebuie sa exista o curbura dar pare totusi prea mic spatiul unde am indicat)

3. Spatiile care au ramas intre sectiunile de punte, am vazut multe posturi in care asta era o problema relaitv comuna. Printr-un mic aritficiu, o bara transversala, se masca spatiul inestetic... (am sa revin la problema asta putin mai jos in postare)

4. Nealinierea corecta a coastelor, se vede clar acolo unde am pozat galionul din fata, am vazut asta abia dupa ce l-am lipit si m-am luat cu mainile de cap, am citit totusi in alte posturi ca aceasta problema dispare si coastele devin uniforme atunci cand este montat si restul puntii.

5. Pentru vopsit am folosit Acrilica de la Revell - Brown Wood Silk - pentru filele de pe punti nu am folosit nimic. Citind mai multe pe formum am inteles ca pentru lemn bait-ul ar fi solutia ideala dupa cum am vazut sugerat in nenumarate cazuri de Crios, Traian, ...




.....acum revenind in prezent.... 2017!


Cineva mi-a facut o suprinza si am primit colectia intreaga cu toate cele 100 de numere SIB si mi s-au reaprins calcaiele...


Imagine atasata: IMG_7286.JPG

...asa ca voi relua Galionul de la 0 si dar as dori sa fac asta desigur sub indrumarea voastra daca imi permiteti.


Nu am experienta in modeling si nici la corabii, nave, nu ma pricep. Drept urmare nu stiu foarte bine toti termenii tehnici asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine, invat pe parcurs.



Pentru inceput as vrea sfatul vostru pentru urmatoarele:

1. Pentru coaste (astea stiu ce sunt Imagine postata ) am inteles ca e ok sa folosesc bait, ce tip de bait (brand eventual) sa folosesc pentru a obtine o nuanta, doua, mai inchisa decat cea de la prima tentativa din pozele de mai sus. Si desigur - exista vreo tehnica anume de dat cu bait? Daca Da, exista si vreun tutorial?


2. Pentru filele de pe punte inteleg ca este ok sa folosesc lac mat ca sa ii dea un aspect realist, din nou daca este vreun brand/model recomandat m-as bucura daca mi-ati spune.

3. Ce tip de pensule ar fi recomandat sa folosesc sau orice fel de bidinea e potrivita?


4. Pentru lipit inteleg din alte postari ca aracetul Moment pentru lemn este o alegere buna, aveti alte sugestii sau asta este ok?

5. Inteleg ca e recomandat sa montez primele cateva numere (eventual doar sa le vopsesc) fara sa lipesc, asta inteleg ca ma va ajuta sa imi fac o imagine de ansamblu mai buna ( desigur si aici daca aveti vreo recomandare despre CUM SA si CE SA NU as fi foarte recunoscator)

6. Pentru calafaturire mi-ar placea sa fac filele puntilor intercalate nu taiate la capete (ca sa nu mai exista acele goluri transversale pe punte) asa cum a facut Radu in postarea de AICI . Daca ati avea pentru mine un tutorial despre, sau o postare pas cu pas in care cineva arata cum face asta as fi tare bucuros.


Momentan astea sunt lucrurile care imi vin acum in minte. Cu siguranta pe parcurs vor aparea si alte intrebari, dileme...

Imi dau seama ca poate pentru multi dintre dumneavoastra intrebarile sau problemele ridicate de mine sunt evidente sau au solutii simple, dar nu uitati va rog ca sunt incepator complet si sunt dispus sa invat.



De asemena, o ultima rugaminte celor cu mai multa experienta:

Daca ati fi acum din nou la inceput, care ar fi acele lucruri pe care v-ati fi bucurat sa le stiti inca de la inceputul dar nu vi le-a spus nimeni, ceva de genul: "Bai ce mi-ar fi placut sa stiu treaba asta cand eram la inceput, m-ar fi scutit de multe batai de cap"

...asta indiferent daca este legat sau nu de intrebarile/problemele pe care le-am expus aici, dupa cum am mai spus, sunt aici sa invat!


Va multumesc pentru atentie si rabdarea de a citi acest post!

Astept cu rabdator sfaturile si indrumarea voasta ca sa ma pot apuca de treaba!



Promit sa revin cu poze pe parcus.

#2 Useril este offline   Taher 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-January 17
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2017 - 10:20 AM

P.S. Inca o intrebare :

Pentru piesele diforme, ca sa le indrept , am inteles ca e ok sa le bag in apa iar mai apoi sa le tin presate intre 2 bucati de sticla cu greutati pe ele (aprox 2 kg).


1. Apa calda sau rece? (citisem undeva in topic calda dar n-am vazut sa se confirme)

2. Cat timp tin piesele in apa?

3. Dupa ce le scot din apa cat timp le tin intre bucatile de sticla?

Multumesc anticipat.

#3 Useril este offline   Achristian1 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 26-October 16

Postat 02 January 2017 - 07:09 PM

1.Irelevant,dar de preferat ba ie de abur.2.umezit.3.pana se usucă.(24-48h).Avand in vedere ca este placaj si nu lemn brut,sansa de reusita este discutabilă.Spor!

#4 Useril este offline   Taher 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-January 17
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2017 - 09:07 PM

Vezi postareaAchristian1, la 02 January 2017 - 07:09 PM, a spus:

1.Irelevant,dar de preferat ba ie de abur.2.umezit.3.pana se usucă.(24-48h).Avand in vedere ca este placaj si nu lemn brut,sansa de reusita este discutabilă.Spor!


Merci!

Voi testa pe o bucata de placaj de care ma pot lipsi sa vad cum iese!

Apreciez

#5 Useril este offline   Taher 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-January 17
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2017 - 08:45 PM

Apreciez raspunsul lui Christian, totusi pentru dilmele de mai sus inca astept ceva pareri din partea voastra. Multumesc anticipat.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 January 2017 - 12:35 PM

Vad ca esti din Bucuresti asa ca, daca nu iti este prea greu, ia cu tine ce ai lucrat, inclusiv prima incercare si vino sambata la magazinul de modelism din Pantelimon 93.
Adu cu tine si ceva la care vrei sa lucrezi.
Ma gasesti acolo incepand cu ora 11 si pana la cel putin ora 13. O sa incerc sa-ti raspund la cat mai multe intrebari.

Bafta!

#7 Useril este offline   Taher 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-January 17
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2017 - 03:05 PM

Vezi postareacrios, la 04 January 2017 - 12:35 PM, a spus:

Vad ca esti din Bucuresti asa ca, daca nu iti este prea greu, ia cu tine ce ai lucrat, inclusiv prima incercare si vino sambata la magazinul de modelism din Pantelimon 93.
Adu cu tine si ceva la care vrei sa lucrezi.
Ma gasesti acolo incepand cu ora 11 si pana la cel putin ora 13. O sa incerc sa-ti raspund la cat mai multe intrebari.

Bafta!


Vaiii... ce tare! Sigur vin! Multumesc tare mult!

Nu m-am apucat deloc de al 2-lea galion, am decis ca voi avea rabdare pana strang mai multe informatii despre "Cum sa", dar cu siguranta pot aduce ce am lucrat la prima tentativa.

De saptamana viitoare pot ajunge, in ce zile te pot gasi acolo intre 11 si 13?




#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 January 2017 - 09:08 AM

Vezi postareaTaher, la 04 January 2017 - 03:05 PM, a spus:

De saptamana viitoare pot ajunge, in ce zile te pot gasi acolo intre 11 si 13?


Dupa cum spuneam, sambata 07 ianuarie ma gasesti cu siguranta in Pantelimon 93 la magazinul Vikigului intre orele 11 si cel putin 13.
Imagine atasata: ianuarie1_17.PNG

Ma poti gasi acolo la aproape la toate intalnirile machetistilor bucuresteni, intalniri ce au loc (intalnire la jumate) prima sambata din fiecare luna si (intalnirea lunara) fiecare a treia sambata din fiecare luna.
La fiecare intalnire participa machetisti din mai toate domeniile asa ca ai ce vedea si ce invata.

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi