Forum Machete,Modelism,Hobby: Pz 38t Ausf E - 1:35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pz 38t Ausf E - 1:35

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2017 - 04:58 PM

Va salut

Mai jos imagini cu kitul actual pe masa mea de lucru - Trumpeter 1:35 - Pz 38t Ausf E

La final va face parte dintr-o mica diorama - o rama Miniart si 2-3 figurine si spuf cu el la vanzare.

Un album cu toate imaginile gasiti aici (click)

Imagine postataImagine postataImagine postata


#2 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 17 January 2017 - 06:00 PM

Eu am obervatii (cred ca sunt mai utile ca laudele si oricum lauda suprema vine de la cumparator):
  • becul mic din tanga fata la mancat "carpet moster"-ul.
  • culoare manerelor clestelui ... nu erau din lemn si nici nu aveau culoarea lui.
  • Chestie peronala : roata aia pe stanga e galbena (monocrom din fabrica)? ca si cele doua canistre? Mi-e nu mi se are probabila din pct de vedere istoric aceata combinatie.

In rest frumos.

Ps: nu mi-ati rapun la mesajul de pe hobby.shop.ro

#3 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2017 - 07:31 PM

Salut Gabriel!

Multumesc pentru observatii, cat traim invatam din greseli (cel putin asa ar fi ideal) :)

1. Pe stanga fata este doar lampa Bosch, nu are alt far.

2. Corect, in realitate sunt un maro foarte inchis, vor fi vopsite pana la final in aceasta nuanta.

3. Da, galetul de pe stanga este dunkelgelb, reprezinta un galet proaspat inlocuit ce era de alta culoare. Iar pentru canistre eu stiu ca erau gri inchis si galben inchis in functie de continut/locul de productie/etc. Daca ai alte informatii ce spun altfel, te rog sa imi spui si mie.

Verifica te rog la Spam sau Junk, eu am raspuns in aceeasi zi la mail.

Multam`!

#4 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 17 January 2017 - 09:42 PM

1. ba sa stii ca m-am uitat peste instructiuni si acolo (partea a doua a pasului 3) lipseste un td-10.
3. nevermind.

Imi fac mea culpa legat de email.

Aceasta postare a fost editata de gabrielglodean: 17 January 2017 - 09:43 PM


#5 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 18 January 2017 - 12:20 PM

Imi place foarte mult cum a iesit, e facut kitul din cutie fara alte imbunatatiri? Lopata aia de infanterie nu e vopsita?

As fi curios, daca stie cineva, care kit este mai bun/corect, asta de la trumpeter sau cel de la hobbyboss (tristar)

#6 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 18 January 2017 - 12:41 PM

Bravo Buss! Foarte frumos! Imi place si mie cum arata suspensia cu roata de alta culoare! O sa implementez si eu asa ceva, cindva la vreun T34 cu galet de la Panthera)!

Uite ca *galbenul* de pe canistre mi se pare mai aprins, dar presupun ca e fotografia- cauza.

Sa fi fost in locul tau, as mai *murdari* un pic numarul de bord, sa fie in acelasi grad de chinuire) cu restul masinariei.

#7 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 18 January 2017 - 01:00 PM

Vezi postareaDan_Necrofor, la 18 January 2017 - 12:20 PM, a spus:

As fi curios, daca stie cineva, care kit este mai bun/corect, asta de la trumpeter sau cel de la hobbyboss (tristar)


Probail mai corect e Tristarul, dar si mai greu de asamblat, dar are senile clickable (si fara urma de injectare in mijlocul fiecarei zale) si figurina de comandat. In plus Tristar e singurul cu versiunea B.

Aceasta postare a fost editata de gabrielglodean: 18 January 2017 - 01:01 PM


#8 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 18 January 2017 - 04:03 PM

Multumesc pt raspuns... am deja cumparata varianta E/F de la hobby boss dar inainte sa ma apuc de el ma gandeam ca poate o fi cel de la trumpeter mai bun tinand cont ca matrita este facuta in 2011 si cea de la tristar in 2006... Are chiar 2 figurine din kitul tristar 35055 cel de la Hobby boss...


scuze pentru poluarea topicului!


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 January 2017 - 06:28 PM

Foarte frumusel si realistic ! Felicitari ,Buss ! :clapping:
Mie cel mai mult imi place acea foaie de cort in camuflaj ( desi paca stiam ca acel tip de camo era preponderent rezervat trupelor SS la inceput , restul avand ca model camuflajul acela cu forme ascutite , dar se poate sa ma insel ... ) Intregeste foarte bine si da o pata de diversitate .
Cum l-ai realizat ?

#10 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 09:57 AM

Ca idee, kiturile trimpeter si hobby boss sunt aproape identice (fiind aceleasi matrite in aceeasi fabrica). Si sunt reimbutelieri de Tristar :).

Macheta NU este terminata. Mai am multe de bibilit la ea, as putea zice ca este pe la 60-70% gata.

Dany - Multumesc. Da, subiectul ar fi situat pe frontul de est prin vara 1943. Bagajul l-am facut din - doua lazi din rasina turnate prost, acoperite cu servetel imbibat cu apa sa il mulez si sa ii dau o forma naturala, apoi punctat cu pensula cu sand and gravel glue de la ammo. S-a facut ca piatra :). La fel si celelalte materiale textile. Celelalte lazi si canistrele sunt din diferite kituri de accesorii. Voi mai adauga diferite alte bagaje - marmite, casti, etc.

Alexey - Multam. Ma atrag foarte mult subiectele astea cu improvizatii si reparatii pe front, blindaje suplimentare inventate pe loc, what-if-uri cu modificari ciudate, etc. Si da, nuantele sunt "usor" alterate de editarea fotografiilor. Tu esti cu filtrul galben, eu sunt cu suprasaturarea :))

#11 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 19 January 2017 - 10:20 AM

Vezi postareaBuss, la 19 January 2017 - 09:57 AM, a spus:

Ca idee, kiturile trimpeter si hobby boss sunt aproape identice (fiind aceleasi matrite in aceeasi fabrica). Si sunt reimbutelieri de Tristar :).


Imi pare rau ca te contrazic dar daca e aceeasi matrita trebuie sa aiba piesele identice nu "aproape identice", aceeasi asezare pe culee, poate sa difere doar plasticul sau culoarea lui si evident instructiunile si cutia. Astea 2 nu au nimic in comun, au alta asezare a pieselor, alti pasi de construire, alt tip de senile, alta foaie de piese PE, alte decaluri.

Mult spor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tru_1577_parts1.jpg
  • Imagine atasata: 561b540f1dbe7.jpg


#12 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 11:24 AM

Mea culpa atunci :)

#13 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2017 - 08:50 AM

Un mic update.

Tancul este aproape gata, mai are nevoie doar de mici finsaje. Lucrez la baza acum, care este de la Miniart. Vor fi si doua figurine in diorama finala.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 17629732_1338469466189937_6730206344436143321_n.jpg
  • Imagine atasata: 17796026_1338479252855625_4292601327104352586_n.jpg
  • Imagine atasata: 17798897_1338469456189938_1045313604483307978_n.jpg


#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 07 April 2017 - 11:13 AM

Asa da...asta-i reteta la scara, asta,un wheathering frumos peste un montaj excelent! :hi:

#15 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2017 - 07:48 PM

Si finalul! A durat mai mult decat am preconizat, am invatat niste chestii si din acest proiect, deci pot spune ca misiunea a fost indeplinita.

Un scurt rezumat pentru "August 1941 - On the way to Kiev" :

Kit-ul folosit este Trumpeter Pz 38t Ausf E/F, scara 1:35, figurinele sunt din kit-ul Dragon 6407, baza este jumatate din kit-ul Miniart 36033 Farm Wall.

Kit-ul este destul de simplut, piese putine, imbinare ok. Am intampinat probleme la imbinarea aparatorilor de noroi. Bagajul este compus din lazi Miniart, prelate din servetel si diverse alte accesorii din ramasite. Caramizile le-am facut din ipsos cu un mulaj de la J`s work.

Ce am invatat din proiectul asta :

- pre-shading si pre-lighting cu aerograful la figurine economiseste mult timp si usureaza foarte mult lucrul ulterior cu lumini si umbre ;
- lumini si umbre care sunt aplicate mult mai usor cu Transparator de la Ammo;
- pamant de flori + aracet - solul ideal
- am experimentat cu mai multe chestii pentru construirea curelelor de arma - photo-etch, folie aluminiu, banda mascare. Ofiterul are curea din banda de mascare, caporalul are curea din PE
- multe experimente cu fotografiile, inca nu sunt multumit, dar sunt pe drumul cel bun, cel putin asa consider eu.




Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg


#16 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 19 April 2017 - 10:20 AM

Felicitari Buss pentru un model foarte bine realizat! Mie-mi place foarte mult!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi