Forum Machete,Modelism,Hobby: Brasov Model Show-Expozitie-concurs la Brasov - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Brasov Model Show-Expozitie-concurs la Brasov pe 26,27,28 mai 2017

Sondaj: Brasov Model Show

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Voi participa?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară în special Aviatie, în particular cu însemne românești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 21 April 2017 - 11:24 AM

Mă simt dator să prezint și afișele ce nu au trecut de selecția dură a organizatorilor :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Afis V1 mic.jpg
  • Imagine atasata: Afis V3 mic.jpg
  • Imagine atasata: Afis V2 mic.jpg


#22 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 21 April 2017 - 04:33 PM

Va intreb, se poate participa cu machete ce au participat la alte concursuri? Multumesc.

#23 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 22 April 2017 - 08:26 PM

Vezi postareaviopa, la 21 April 2017 - 04:33 PM, a spus:

Va intreb, se poate participa cu machete ce au participat la alte concursuri? Multumesc.


Sigur ca da !

#24 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 22 April 2017 - 08:39 PM

Vezi postareaCatta, la 21 April 2017 - 11:24 AM, a spus:

Mă simt dator să prezint și afișele ce nu au trecut de selecția dură a organizatorilor :)


Pacat... Eu as fi votat ptr. cel din mijloc; imi place mai mult decat celelalte doua care au trecut...

Aceasta postare a fost editata de -Vasile-: 22 April 2017 - 08:40 PM


#25 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 24 April 2017 - 06:38 PM

Pun o noua intrebare care nu doresc sa supere pe nimeni, exista o categorie /subcategorie de concurs pentru aeronave construite de la zero?

#26 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 25 April 2017 - 10:04 PM

Din pacate nu exista o categorie aparte "Scratch build"(cronstruit de la zero) .
Dar poti concura la A2 sau A4 avioane cu elice sau jet 1:48 si mai mari.

#27 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 26 April 2017 - 03:48 AM

Bine, multumesc. M-am hotarat, nu vin.Succes.

#28 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 27 April 2017 - 08:51 PM

Vezi postareaviopa, la 26 April 2017 - 03:48 AM, a spus:

Bine, multumesc. M-am hotarat, nu vin.Succes.


Imi pare rau de situatia creata si constat ca intradevar nu se regasesc cei ce fac scratch build . Si stiu ce munca e acolo.
Am analizat cu organizatorii si o sa suplimentam cu: o categorie scratch build(SB) ,o categorie figurine 28mm si mai mici(F1) si o categorie diorame figurine(D3).
Sper sa reconsideri hotararea ta.
Toate cele bune

#29 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 28 April 2017 - 04:26 AM

Vezi postareaRomi, la 27 April 2017 - 08:51 PM, a spus:

Imi pare rau de situatia creata si constat ca intradevar nu se regasesc cei ce fac scratch build . Si stiu ce munca e acolo.
Am analizat cu organizatorii si o sa suplimentam cu: o categorie scratch build(SB) ,o categorie figurine 28mm si mai mici(F1) si o categorie diorame figurine(D3).
Sper sa reconsideri hotararea ta.
Toate cele bune


Vesti bune.Vin. Contact la elice si aterizez pe Ghimbav.
De Brasov ma leaga multe amintiri , realizari personale si profesionale, dar cel mai important sa revin in participarea la expozitii dupa o pauza cam mare.
Multumesc.

#30 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 30 April 2017 - 09:46 PM

AERO-EXPO 2017
BRASOV MODEL SHOW
Concurs si expozitie de machete statice Brașov
26-28 mai 2017
„LUX DIVINA" Events Center, Str.13 Decembrie, nr.96, Brasov, GPScoordinates 45.677845, 25.614676
REGULAMENTUL COMPETITIEI
Generalități:

1. Revista MODELIST, în parteneriat cu Asociația DEVAS, Centrul de Evenimente "Lux Divina" Brașov organizează prima ediție a expoziției și concursului național și internațional de lucrări statice de modelism "BRASOV MODEL SHOW", bazat pe regulile stabilite în IPMS-UK - (International Plastic Model Society, fondată în 1963),la care aderă prin intermediul IPMS România- Asociația de Modelism Alba-AMA, disponibile pe site - ul www.http://ipmsuk.org/.Expoziția -concurs "Brasov Model Show" face parte din evenimentul AERO-EXPO Brașov 2017.

Inscrierea

2. Sunt admise la eveniment toate lucrările de modelism incluse în subdiviziunile și categoriile enumerate la sfîrșitul acestui regulament pe baza standardelor IPMS-Romania. Nu sunt acceptate la concurs modelele diecast.

Categoria S-"Strict din cutie" (SOTB- Straight-out of the box) este valabilă numai pentru lucrări din categoriile A,VM,V,F,SF,D,N și H, indiferent de scară și vor participa doar la aceasta categorie. Lucrările nu trebuie să conțină altceva decât piesele din cutie. Se acceptă chituirea și vopsirea modelelor. Nu sunt acceptate adăugări de tipul vacuform, resin, PE(photo etched), extra decal. Este de dorit să se prezinte modelul pe cutie.

Categoria C-"Colecție"este valabilă numai pentru lucrări din categoriile A,VM,V,F,SF,D,J,N și H indiferent de scară, trebuie să conțină minim 4 modele legate tematic între ele și vor participa doar la aceasta categorie (Exemplu: Spitfire-MKI,V,IX,XIX, Bf-109-E,F,G,K, Formula 1-2008-Ferrari, McLaren,Mercedes AMG Petronas,...)

Categoria "Fabricat în Brașov" este valabila numai pentru lucrări din categoriile A, VM, V, F, D, C, J și H, indiferent de scară. Modelul trebuie să reprezinte un camion, avion, elicopter, etc. construit în Brașov.

Premiul special :"Best of show" se acordă pentru cel mai mare punctaj realizat indiferent de categorie și scară.

3.Înscrierea la concurs se poate face cu pre-înregistrare pe e-mail, la adresa de e-mail brasovmodelshow@gmail.com, până în ziua 21 mai 2017 inclusiv, pentru care se achită 10 RON/participant la predarea lucrărilor sau fără pre-înregistrare online pentru care se achită 15 RON/participant la predarea lucrărilor și constituie contribuție la costurile de organizare. Formularul de pre-înregistrare prin e-mail va fi pus la dispozitie pe site-ul evenimentului www.aeroexpo.ro, forumul „cartula.ro", forumul „....ro", pagina de Facebook„BrasovModelShow" sau „proMODELISM". Formularul trimis pe e-mail constituie un duplicat și nu trebuie semnat.

Fiecare participant trebuie să completeze toate câmpurile și să semneze formularul de înregistrare corespunzător, inclusiv acceptarea regulilor de concurs. Nu vor fi acceptate formulare incomplete sau nesemnate. Formularul poate fi printat de concurent și predat la prezentarea pentru expunere a lucrărilor.

Concurenții juniori (cu vîrste cuprinse între 0 și 18 ani) nu trebuie să achite nicio contribuție. Categoria J se împarte în J1 -copii 0-13 ani, J2- adolescenți 13-18ani.

Numărul maxim de lucrări pecategorie este de 4 pentru fiecare participant.

Pentru lucrările cu greutate mare sau dimensiuni mari este nevoie de acorduri specifice cu organizatorul, care își rezervă dreptul de a respinge pe cele considerate prea fragile, prea voluminoase sau prea grele, pe cele ce nu respectă prevederile legale sau pe cele care ar putea ofensa publicul.

Asamblarea, dezambalarea, așezarea lucrărilor pe spatiile de expunere, vor fi realizate de către concurenți. Organizatorii nu vor răspunde pentru eventualele pagube datorate fragilității excesive sau pentru cele produse pe timpul manipulării exponatelor. Lucrările se depun în locul indicat deorganizatori și nu mai pot fi mutate ulterior.

Se pot atașa fotografiile reale ce au inspirat concurentul, desene tehnice, fotografii cu fazele de construcție,etc. în număr de maxim 3, format A5. Documentele în format electronic nu sunt admise. Lucrările înscrise la concurs trebuie sa fie realizate de concurent.

4. Înscrierea la concurs și prezentarea pentruexpunere a lucrărilor va avea loc doar în intervalul stabilit pentru aceasta,adică vineri 26.05.2017 între orele 7:00-9:00 sau 16:00-20:00, sau sîmbătă27.05.2017 între orele 8:00-10:00 sau în cazuri excepționale prin aranjament telefonic.

Jurizarea

5. Competiția se va desfășura în formula:expoziție deschisă publicului, așa cum se specifică în regulamentul și anexele sale. Vor fi acordate certificate de participare, premii și diplome. Poate fi castigat premiul special "Best of Show", de asemenea pot fi obținute premii pentru următoarele categorii: "Strict din cutie", "Colecție","Juniori" și "Fabricat în Brașov". Organizatorii, din motive obiective, își rezervă dreptul de a muta lucrările de modelism în alte categorii decât cele indicate de autor pe formularul de înscriere.

Formularul de predare model cuprinde două părți:

1-partea de sus: rămâne la organizatori pentru restituirea modelului,
2-partea de jos: rămâne la concurent pentru ridicarea modelului.
6. Juriul va fi compus din membrii organizatori și din jurați externi care vor respecta regulile IPMS România. Componenta juriului și numărul membrilor vor fi stabilite de către organizatori. Membrii juriului nu vor fi neapărat experți din domeniul modelismului. Hotărârile juriului nu sunt atacabile. Juriul își rezerva dreptul să nu acorde premii la anumite categorii, din anumite motive (Exemplu: prea puține lucrări, nivelul cerut nu e atins, etc.). De asemenea, juriu poate comasa anumite subcategorii din anumite motive (Exemplu: prea puține lucrări, nivelul cerut nu e atins,etc.). Membrii juriului nu pot participa la concurs la categoriile sausubdiviziunile pe care le jurizează, dar pot participa la alta categorie sausubdiviziune decât cele pe care le jurizează. Juriul și organizatorii nu sunt responsabili pentru litigiile legate de expunerea modelelor. Reacțiile neadecvate și situațiile conflictuale vor fi publicate și actualizate pe Facebook "Brasov Model Show", forumuri și alte medii .

7. Jurizarea va avea loc Sambătă 27.05.2017,între orele 14:00-16:00.

8. Locurile 1,2,3 vor fi premiate cu medalii și diplome. De asemenea, se pot acorda premii de către alte instituții, la toate categoriile. La categoria J (juniori) se vor acorda și certificate de participare pentru toți copiii înscriși.

Premiile se ridica personal. Prezenta la festivitatea de premiere este de dorit. In cazuri cu totul excepționale premiile pot fi ridicate de un împuternicit.

Orar

9. Expoziția-Concurs va avea loc în perioada26-28 mai 2017, în Sala Dacia a Centrului de Evenimente "Lux Divina"-Strada 13 Decembrie, nr.96, Brașov, cod 500116. Tel: 0752 246100.

10. Vineri 26.05.2017 7:00-9:00 Inscriere şi aranjare exponate

10:00-11:30 Deschiderea oficială a evenimentului AEROexpo

11:30-12:00 Deschiderea Brasov Model Show 2017

12:00-19:00 Vizitare expoziție pentru public

16:00-20:00 Inscriere şi aranjare exponate

Sambătă 27.05.2017 8:00-10:00 Inscriere şi aranjare exponate

10:00-19:00 Vizitare expoziție pentru public

13:00-14:00 Brifing Juriu

14:00-16:00 Jurizarea

19:30-23:00 Hangar Party

Duminica 28.05.2017-9:00-11:00 Centralizare rezultate

9:00-10:00 Fotografiere modele -sedintă foto

10:00-15:00 Vizitare expoziție pentru public

14:00-15:00 Festivitatea de premiere

15:00-16:00 Incheierea evenimentului şi retragerea modelelor

11. Festivitatea de premiere va avea loc duminică28.05.2017, la ora 14:00.

12.Duminică 28.05.2017, între orele 9:00-10:00, lucrările vor putea fifotografiate în cadrul ședinței foto oficiale.

Alte informații

13.Asigurând supravegherea lucrărilor expuse, o zona tampon de aproximativ 1 metru între vizitatori și exponate și pază pe timpul nopții, organizatorii nu vor firesponsabili pentru integritatea modelelor expuse, ori daune sau furturi.

14.Organizatorii își rezervă dreptul de a fotografia și/sau de a filma lucrărileși participanții și de a folosi imaginile în diferite moduri, fără a fi utilizate în scopul obținerii de profituri materiale.

15.Lucrările depuse nu pot fi retrase înainte de sfârșitul festivității de premiere, cu excepția cazurilor excepționale sau de urgență și prin acorduri specifice cu organizatorii.

Lucrările ce nu sunt retrase întermenul prevăzut de către organizatori vor fi păstrate timp de 30 de zile și apoi, dacă nu sunt revendicate, acestea nu vor mai putea fi recuperate. Aceeași situație și pentru premii, medalii, certificatele de participare și diplomele de merit acordate care nu au fost ridicate (nu vor mai fi expediate titularilor).

16.Pentru actualizări și confirmări sau alte informații consultați Facebook-ulnostru -"Brasov Model Show". Organizatorii pot fi contactați și pe aceeași pagina de Facebook.

Informații:

17.PERSOANE DE CONTACT Mobil: Romi Nicu0744322168, Ortwin Hellmann 0744641525, Horia Stoica 0743119434.e-mail.: brasovmodelshow@gmail.com

Categorii

18.CATEGORIISI SUBDIVIZIUNI:



J-Juniori;

-J1:Copii(C01,C02,C03 AMA)

-J2:Adolescenti(A01,A02,A03 AMA);



A-Aeronave

- A1: Aeronave cu elice scara 1:72 și mai mici (de exemplu 1:72 și 1:144)(H01 AMA);

- A2: Aeronave cu elice mai mari de scara 1:72 (de exemplu 1:48,1:32și 1:24)(H03 AMA);

- A3:Aeronave cu reacție (jet) scara1:72 și mai mici (de exemplu 1:72 și 1:144)(H02 AMA);

- A4:Aeronave cu reacție (jet) mai mari de scara 1:72 (de exemplu 1:48,1:32 și 1:24)(H04 AMA);

- A5: Elicoptere indiferent de scară(H06 AMA);



VM-Vehiculemilitare

-VM1: Vehicule militare cu roți scara 1:48 și mai mici (de exemplu 1:48, 1:72 și 1:144)(H07,H09 AMA);

-VM2: Vehicule militare cu roți mai mari de scara 1:48 (de exemplu 1:35,1:24 și 1:16)(H09 AMA);

-VM3: Vehicule militare șenilate și semi-șenilate scara 1:48 și mai mici (de exemplu 1:48, 1:72 și 1:144)(H08,H10AMA);

-VM4: Vehicule militare șenilate și semi-șenilate mai mari de scara 1:48 (de exemplu 1:35,1:24 și 1:16)(H10 AMA);



V-vehicule civile-Mașini,Motociclete, Camioane indiferent de scară(H14,H15,H16 AMA).



F-Figurine

- F1: Figurine 28mm(1:56) și si mai mici(H17 AMA);

- F2: Figurine 29-54mm (1:32) (H18AMA);

- F3: Figurine 55mm mai mari(H18AMA);

- F4: Bust, viniete și scenete(H19AMA);

- F5: Figurine Fantasy(H19 AMA);



SF- Vehicule spatiale și SF (H20 AMA)



D-Diorame

- D1: Diorame de aviatie, indiferent de scară(H21 AMA);

- D2: Diorame vehicule militare terestre, indiferent de scară(H22 AMA);

- D3: Diorame figurine, indiferent de scară (H23 AMA);

- D4: Alte diorame, indiferent descară (H24,H25 AMA);



N-Nave și vapoare și submarine

- N1:Nave,vapoare și submarine de lemn (H11 AMA);

- N2:Nave,vapoare și submarine scara 1:350 și mai mici(H12 AMA);

- N3:Nave,vapoare și submarine maimari de scara 1:350;(H21 AMA)



H-Hârtie șicarton

- H1:Modele hartie și carton indiferent de scară (H26 AMA);



SC-(SOTB)Strict din cutie;

-SC1:(SOTB)Strict din cutie indiferent de scară;



SB-(Scratch build);

-SB1:(Scratchbuild) Construit de la zero indiferent de scară(H27 AMA);


CATEGORIA - COLECTIE C

CATEGORIA - FABRICAT LA BRASOV

PEMIUL SPECIAL - BEST OF SHOW

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 01 May 2017 - 08:56 PM


#31 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 01 May 2017 - 04:55 PM

Buna.
Alta intrebare, pot participa cu aceeasi macheta la SB1 dar si la categoria FB1 ? Multumesc.

#32 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 01 May 2017 - 08:27 PM

Negativ. Doar la o categorie.
Poti insa castiga si SB1 si Best of show. sau FB1 si Best of show

Aceasta postare a fost editata de Romi: 01 May 2017 - 08:38 PM


#33 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 01 May 2017 - 09:20 PM

Datorita unor probleme tehnice am refacut formularul de inscriere.
Acesta e formularul valabil.

Fisiere atasate



#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 May 2017 - 08:44 AM

Ce inseamna acel "Talon restituire"?

#35 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 03 May 2017 - 09:43 AM

Vezi postareaZ-mare, la 03 May 2017 - 08:44 AM, a spus:

Ce inseamna acel "Talon restituire"?


La inscrierea lucrarilor, pentru fiecare macheta se emite " talonul de restituire" personalizat, care identifica macheta si in baza caruia se face predarea catre propietar

#36 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 20 May 2017 - 06:49 AM

AMR 6 zile
Va asteptam

#37 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 20 May 2017 - 11:21 PM

Salve Romi!

Mulţumesc pentru invitaţie, dar n-am cum ajunge. Anul acesta nu voi putea merge nicăieri, exceptând workshopul de la Vâlcea unde sunt direct implicat.
Vă doresc mult succes!
Nicu

#38 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 21 May 2017 - 05:20 AM

La Lux Divina sunt rezervate cateva camere, sau trebuie sa le rezervam mai repede contactand receptia?

#39 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 21 May 2017 - 06:59 PM

Participa cineva din Buzau ?

#40 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 21 May 2017 - 10:21 PM

Vezi postareaviopa, la 21 May 2017 - 06:59 PM, a spus:

Participa cineva din Buzau ?


Da, eu ajung la Brasov.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi