Forum Machete,Modelism,Hobby: Concursul Mosonshow 2017 intr-o noua locatie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Concursul Mosonshow 2017 intr-o noua locatie

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 February 2017 - 09:57 AM

Salut prieteni,

La rugamintea prietenilor de la Mosonmagyarovar am fost rugat sa postez noua adresa unde se va tine concursul de modelism incepind cu anul acesta.

Városi Sportcsarnok
Mosonmagyaróvár
Gorkij út 1.
H-9200

Date GPS 47.882614
          17.269688

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 10 February 2017 - 10:04 AM


#2 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 February 2017 - 10:11 AM

Multumim Tibi. Eu voi fi prezent.

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2017 - 11:05 AM

I'm there, dude !

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 February 2017 - 11:24 AM

Am uitat sa scriu data : 22 - 23 Aprilie 2017

Mai multe detalii veti afla in curind pe situ-l concursului : http://www.mosonshow.hu/?page_id=1564

#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 23 April 2017 - 04:41 PM

Machetele participante la Moson 2017, structurate pe categorii.

https://www.flickr.c...157682949580035

Românie, vai de capul tău...

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 23 April 2017 - 04:44 PM


#6 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 25 April 2017 - 03:32 PM

Poate da...poate nu.
Am avut 9 expozanti din care 3 romani au luat 5 medalii.
Felicitari tuturor.

Vezi postareaAdiP, la 23 April 2017 - 04:41 PM, a spus:

Machetele participante la Moson 2017, structurate pe categorii.

https://www.flickr.c...157682949580035

Romānie, vai de capul tău...


#7 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 25 April 2017 - 03:36 PM

Excelenta organizare din partea gazdelor.
Si multa straduinta din partea participantilor nostri!
Bravo lor!

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 April 2017 - 04:40 PM

Vezi postareamisu, la 25 April 2017 - 03:32 PM, a spus:

Am avut 9 expozanti din care 3 romani au luat 5 medalii.
Felicitari tuturor.


Felicitări şi din partea mea.
Cine sunt laureații noştri şi cu ce lucrări ??

#9 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 April 2017 - 05:41 PM

Vezi postareamisu, la 25 April 2017 - 03:32 PM, a spus:

Poate da...poate nu.
Am avut 9 expozanti din care 3 romani au luat 5 medalii.
Felicitari tuturor.


Nu la participarea conationalilor mei m-am referit, ci la amploarea evenimentului, organizare si interes.
Trei lucruri careia ii cam lipsesc tarii mele/tale.

Cu aceasta lucrare s-a castigat Best of show 2017
Imagine atasata: Moson 2017 Best of show.jpg
Nivelul la care s-a ajuns acolo inca nu l-am vazut pe nici o platforma forumista sau concurs dedicat din tara mea sau a ta.

Felicitarile mele celor care au dorit sa mearga acolo, pentru prestigiul propriu in primul rand.
Eu unul m-am lecuit definitiv.

#10 Useril este offline   hobbyzone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 10-April 12

Postat 25 April 2017 - 05:51 PM

http:// Colegii nostri de la clubul hobbyzone, au luat trei medalii.Doua de bronz zi una de argint dupa cum urmeaza:

Lucian Gradila - argint la categoria H-28 diorame AFV si vignete 1:48-1:35 cu lucrarea "8,8 PAK 43" https://www.flickr.c...57682949580035/
Lucian Gradila - bronz la categoria H-27 diorame AFV si vignete 1:72 sau mai mici cu lucrarea "Last King" https://www.flickr.c...57682949580035/

Sima Petru Cristian - bronze la categoria H-2 avioane cu reactie la scara 1:72 si mai mici cu lucrarea "F-16CJ" https://www.flickr.c...57682949580035/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 18159965_1867227956891570_2080637043_o.jpg

Aceasta postare a fost editata de hobbyzone: 25 April 2017 - 05:58 PM


#11 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 26 April 2017 - 08:14 AM

Felicitari participantilor si premiantilor !
Ceva poze cu modelistii nostri ?

#12 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 26 April 2017 - 08:36 AM

Aurelian Gogonea- Aur la M10 (Master) - avioane cu elice 1:72 si mai mici, din pacate nu stiu pentru ce model, am participat cu doua modele (109 g-6 Serbanescu si Fokker D.XXI) . Astept rezultatele sa vad modelul castigator, sunt foarte curios.

Aceasta postare a fost editata de aur: 26 April 2017 - 08:46 AM


#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2017 - 09:46 AM

Asa am patit si eu. Am luat premiu si nu am stiut cu care. Cum sa faci contestatie (de exemplu) - asta ca "organizare".
Cand am aflat cu care, m-am inervat ca eu i-as fi dat premiu lu' alalant, care in opinia mea era mult mai bun - si cred ca stiu ce vorbesc. Adica figurina care a luat premiu era aproape proasta, ca s-o zic pe sleau.

Felicitari baietilor nostri pentru participare si premii !
Nivelul a fost extrem de ridicat cu toate ca am vazut si chiftele cu care mie mi-ar fi fost rusine sa ma duc. Dar, political corectness oblige !

Cat despre Best of Show, spune multe despre tendinta actuala pe care nu o agreez deloc.
Ca si la avioane, unde se abuzeaza de tehnici din cele mai ciudate, fara nici o legatura cu vreo realitate, si la figurine, majoritatea incearca sa suplineasca rafinamentul (lipsa) cu subiecte mirobolante si ilogice care ajung sa fie kitsch.
Poate am imbatranit eu prea rau dar am ajuns sa am o tresarire cand vad o figurina normala, facuta bine, care te atrage prin mister si discretie si nu prin coarne pe burta si negi pe pleoape.
Pictura piesei respective, nimic de zis, tradeaza o tehnica perfecta, dar este atributul unui exchibitionist bine antrenat si nu al unui figurinist care s-a chinuit zile intregi sa redea o lumina speciala pe o anumita parte a fetei sau sa replice materialitatea unei panze din vopsea.
Totul culmineaza cu o statueta manga reprezentand o domnisoara care-si baga degetele in ....sculptura, in timp ce e imbracata cu sosete si o fesha (bandaj). Un subiect de buna-seama....istoric, ale carui calitati de executie (sculptura si pictura) nu m-au impresionat deloc pe mine, dar sigur au impresionat comisia de validare (exista ?! ca daca nu exista, la anu vin si eu cu un hot-dog cu roti si prezervativ pe el)
Daca asta inseamna FIGURINE, eu nu mai fac figurine. Zice-ti-le cum vreti.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 26 April 2017 - 09:50 AM


#14 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 April 2017 - 10:16 AM

Calin, exchibitionistul ce-a pictat figurina aceea este o ea. Care lucreaza figurine de felul ala, incadrate/folosite la nu stiu ce gaming-uri. Evident asta nu inlatura titulatura pusa de tine.
Ma intreb totusi, cati exchibitionisti din astia/astea lucreaza in Romania in modul acela ? E ca in fotbal (care mie unul nu-mi place) : la noi inca se merge pe alergat pina iese limba din jucator si apoi tinem cu orice pret de un 1-0 stors cu obida, pe cand ceilalti se straduie sa dezvolte incaltaminte cu aderenta sporita pe teren, (nu-mi vine in minte un exemplu mai putin idiot) Imagine postata


Poate ca si ce s-a premiat anul asta la Moson reprezinta o tendinta europeana/mondiala in acest hobby iar noi, oripilati cum suntem din nascare, nu vrem sa fim alaturati gloatei actuale europene. Daca insa gloata doreste si accepta asa ceva, la un moment dat va fi considerat normalitate si trend si se va proceda ca atare.
Ceea ce am scris mai sus aduce imbecil de mult cu ceea ce pe romanii majoritari (inclusiv pe mine) ii fac sa strambe din nas (cel putin), vis-a-vis de "fenomenul" LGBT sau cum dreak isi mai zic ei in prezent. In prezent se ofera ceea ce se cauta, inclusiv in competitiile astea mai de rasunet european, la care noi inca suntem in urma.
Ca ungurii dau premii la machete curate bec dar musai puse pe o mica baza ca sa se poata deduce o poveste, la figurine pictate mai mult decit jalnic dar care au un mesaj nemaivazut, intr-adevar cum bine spui si tu (subtil e drept), alegerea/departajarea ajunge sa fie de multe ori una subiectiva.

Caci asa-i in tenis. In tenisul actual evident.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 April 2017 - 11:12 AM


#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 April 2017 - 11:27 AM

Ca sa rezumam poliloghia de pe marginea ligheanului:
- figurina istorica,cred eu c-ar trebui sa fie o mecla a unui fericit/nefericit erou, poate fi anonim,care cu zeci,sute sau chiar mii de ani in urma, a facut o mare smekerie pe campul de lupta sau alaturi.(eroica, desigur).
In rest e sci fi, what if sau alte asemenea denaturari de ADN.
Ca unui tip din juriu ii place o gagica invelita in staniol,calare pe-un aspirator, in locul vreunui soldat britanic,mongol sau celt...e ok, o premiaza si basta. Nu cred sa fie vreo tendinta europeano-continentala sau chiar mondiala.Nu. Pur si simplu tipul ala din juriu, e mai kinky.
Ceea ce-i important de vazut,subliniat,remarcat - tocmai din perspectiva participarii masive, este faptul ca o delegatie modesta (ca numar), a revenit in tara cu 5 medalii !
Asa fiind, reiterez ideea de baza : bravo baieti, bravo Romania. :hi:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 April 2017 - 12:17 PM


#16 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 April 2017 - 12:02 PM

Ai perfecta dreptate Longinus.
De pe marginea ligheanului, imi permit sa conchid :
Cu siguranta toti aia din comisia de jurizare figurine sunt kinky, iar noi suntem cei care am inventat apa calda.
- Hai Romania !




#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 April 2017 - 12:21 PM

Acuma...deh. Nu stiu daca toti cei din juriu sunt asa(kinky), si nici nu cred ca am inventat noi apa calda, dar cu siguranta de folosit o folosim, sau macar stim la ce serveste.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 April 2017 - 12:23 PM


#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2017 - 12:43 PM

Eu nu mai am nici varsta nici rabdarea sa stau sa analizez si sa inteleg ce vrea poetul sa zica cind nu e in apele sale...

Ce pot spune e ca cel putin o parte din cei ce merg acolo, nu se duc acolo pentru "prestigiul propriu", ci ca sa mai ia contact cu lumea asta frumoasa.
Sa priveasca si/sau sa cumpere. Iar eu de asta nu ma pot lecui. Nu am participat la concurs pentru ca nu am apucat sa construiesc nimic rezonabil intre timp.

Pentru cei ce ne deplang soarta (modelistica), va invit sa faceti un efort si sa participati macar la unul din destulele evenimente pe care le avem aici ( Alba, Tomis, Brasov, Bucuresti) si sa contribuiti, nu sa comentati de pe margine, blazati. Si Mosonul tot intr-o sala de clasa a inceput.

#19 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 26 April 2017 - 12:47 PM

Interesant, am avut colegi participanți, ba încă și premii. Eu zic că nu-i puțin. În rest, am văzut, din fotografiile prezentate, un nivel crescut la toate categoriile.
Pentru figuriniști, prezența unui Kiril Kanaev sau Man Jin Kim acolo, o mare bucurie!
Îmi place că de băieții de la Hobbyzone nu știm prea multe, dar oamenii lucrează, sunt motivați și, poftim, obțin și confirmări internaționale ale eforturilor lor.
O lecție, Adi are dreptate, nu că nu avem perspective, ci nu suntem organizați, motivați și nu lucrăm mai mult.
În rest, trage fiecare concluziile de rigoare!
Eu mă bucur pentru fotografiile postate de colegii noștri sau cei din afară, mă bucur că salonul de la Moson a crescut calitativ, cred că, în viitor, vor ajunge mai mulți români acolo, ne este mult mai ușor comparativ cu celelalte țări, mai îndepărtate, din Vest.
Altfel, restul depinde de ceea ce ne propunem să facem fiecare aici și, mai ales, cum.
Calde felicitări participanților români!
Nicu

P.S. Edy (1-0-9) a punctat, la fel, pe gustul meu.

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 26 April 2017 - 12:48 PM


#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 April 2017 - 01:04 PM

Salut prieteni,

Rezultatele si premiile concursului de la Moson Show 2017 se pot descarca aici. (fisier Excel)

Legat de concursuri la noi in tara de asa amploare va rog sa nu visati inca. La acest concurs care incet, incet devine tot mai mare pun umarul majoritatea cluburilor si asociatiilor de modelism din Ungaria. Si numarul acestori cluburi nu sunt chiar atit de mic. Aproape fiecare oras mare are un Club de modelism. Este rodul muncii a peste 20 de ani! Orasul Moson si in imprejurimi, asa cum este, ofera in primul rind cazare din belsug. Este aproape de trei Metropole cu aeroporturi mari- Budapesta, Vienna si Bratislava. Este foarte bine plasta strategic. Dar si alte orase sunt legate direct cu autostrada, enumar numai citeva : Belgrad, Zagreb, Ljubliana, Praga etc. Preturile pentru cazare sunt accesibile . La noi? Avem o singura Asociatie in Romania, cea de la Alba care si ea are un numar mic de membrii. Concursurile si expozitiile organizate la Alba nu se bucura de un numar mare de participanti din tara, din contra, numarul lor tinde sa scada, noroc ca mai vin cei din Ungaria, Italia si mai nou Rep. Moldova. Pacat, pentru ca Hind intimpina multe obstacole de care trebuie sa treaca si eu consider ca munca si eforturile lui nu sunt rasplatite suficient!

Din pacate la evenimentul organizat de prietenul nostru Romi la Brasov nu am sa pot participa, dar am sa fiu prezent la concursul de la Alba Iulia in perioada 10 - 11.06.2017, sper sa ne vedem acolo si sa fim cit mai multi!

Toate cele bune!
Tibi

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi