Forum Machete,Modelism,Hobby: Produse Italeri in Cluj. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Produse Italeri in Cluj.

#1 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 26 September 2006 - 01:53 PM

Salutare baieti,

Am o veste pt cei interesati. La libraria Alcala din Cluj (se gaseste in piata Mihai Viteazul, langa BT) a sosit un stoc destul de consistent de produse Italeri. Am vazut pe acolo blindate 1:72 (Elefant, JagdTiger, JagdPanzer IV, Leopard, Pz IV..) la pretul 32 RON, Elicoptere si avioane (la astea nu m-am uitat prea atent ca nu prea ma interesau) la pret 23 ROn si 42 Ron.

Daca va intereseaza dati o raita pe acolo zilele astea.

Spor la treaba.

P.S. Hai mergeti macar si interesati-va sa vada directoarea de acolo ca macar este lume interesata si sa mai aduca mai multe si mai variate. :D

Aceasta postare a fost editata de arathemis: 26 September 2006 - 01:54 PM


#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2006 - 02:28 PM

Scump doamna, scump! Dincolo, in Hong Kong, era mai eftin!

#3 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 26 September 2006 - 03:47 PM

Io am anuntat...daca vrea cineva..bine, daca nu...nu. :-)

#4 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 26 September 2006 - 05:53 PM

Da-ne si niste coduri si preturile respective.

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 12:21 AM

Din proprie experienta iti spun ca interesul aratat de Tz modelisti care saliveaza ca lupii la vitrina si cumpara in 2 zile tot stocul, nu au nimic de a face cu o eventuala reaprovizionare.
Pur si simplu i-au la inspiratie ce li se ofera si la niste preturi fanteziste pt. ca chiar nu se pricep.

Eu am discutat cu niste tanti d-astea si mi s-a parut ca chiar le-am introdus in subiect (biletele cu ce sa ceara, preturi estimative, ordinea prioritatilor in cadrul modelismului universal - eram chiar altruist)....
Dupa o luna cand s-a terminat marfa si am adus vorba de un nou transport m-au intrebat : Despre ce modele vorbiti ? ;-) :hammer: :-)

#6 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 27 September 2006 - 01:42 AM

8-) E greu de inteles aceasta mare agitatie in jurul unui nou dealer al Nicoro Trading srl de la Bucuresti... Daca e Italeri, asta e! Care diversitate, ce sortiment, ce sfaturi privind cererea, cand cel care importa aduce doar ce apuca? Avem si noi doi importatori oficiali in Romania, unul pentru Italeri si unul pentru Revell, iar ei aduc un import, maxim doua pe an. Asta e blestemul nostru: avem importatori care aduc kituri ca pe niste articole secundare in oferta lor de masinute, jucarii chinezesti, carucioare de copii, ursuleti de plus si alte din astea.

#7 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 27 September 2006 - 09:21 AM

@ Olaf

Pot sa-ti dau doar codurile pt blindate. La Avioane nu m-am uitat.

Coduri: 7007, 7012, 7027, 7028, 7030,

Blindatele erau la 32 Ron.

#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 September 2006 - 09:53 AM

Multumesc mult Arathemis.

In privinta importului s-a mai discutat. Firmele mari vor sa exporte macar cate un bax cu fiecare macheta si de aceea importatorul e silit sa isi blocheze banii o perioada mare de timp pana vinde stocul. Vopselele Model Master din Nerva Traian se pare ca sunt aduse acum 3-4 ani si inca nu s-au dat. Ce nas ai sa te duci la Nicoro si sa spui: "Adu dom'le vopsele ca le vinzi, io vreau 5-6 borcane cel putin si ca mine mai sunt doi".

Si mai e si aspectul concurentei neloiale. Chiar discutam cu Marius de la Minitechnik si imi povestea cum a venit la el un client sa-i repare o locomotiva cumparata mai ieftin din alta parte (adusa cu sacosica din afara, fara taxe) si evident s-a stricat, sau nu se potrivea ceva si garantie sufletul. Asa ca tot la pretul oficial a ajuns plus ca si-a mancat si nervii.

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 27 September 2006 - 10:43 AM

Ai dreptate in felul tau Olaf. Dar treaba e un pic mai gri. Personal am noroc ca mai am treaba pe la voi prin Bucuresti asa ca mai descind o data la o luna - doua si mai fac niste cumparaturi ba de la tine (saptamina trecuta ultima data), ba de la Marius , ba de la Pavel. Dar asta pt ca treaba ma mai duce pe acolo. Aici la noi nu se gaseste NIMIC, sau mai nimic. Asa ca pt. noi e bine ca mai apare un dealer care aduce 5 kituri obosite (ca numar nu ca si kituri) sau ca mai apare cineva cu plasa si le vinde mai ieftin. Din cite spunea cel de la magazinul Modelism (pe care l-am vazut saptamina trecuta prima data) cica ar deschide in curind un magazin in Cluj. Ce sa zic... Foarte bine , dar daca e sa ma iau dupa preturile care le-am vazut in magazin , vom putea intra in fibrilatie cu totii.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 27 September 2006 - 10:45 AM


#10 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 28 September 2006 - 11:29 AM

Arhi, la Sep 27 2006, 01:42 AM, a spus:

Asta e blestemul nostru: avem importatori care aduc kituri ca pe niste articole secundare in oferta lor de masinute, jucarii chinezesti, carucioare de copii, ursuleti de plus si alte din astea.

Lasa ca si masinutele (care merita) le aduc pe sponci. Iat cand aduc, o cutie intreaga e plina cu acelasi model cu aceeasi culoare care sta 3 luni pe rafturi (ma refer la obiectul meu de interes, Hongwell 1:72) :-x

#11 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 28 September 2006 - 12:09 PM

AdyAero, daca mi amintesc bine de pe alt topic, parca Hongwell e tot Cararama. Zilele trecute am umblat dupa cadou de ziua baiatului meu, si pot spune ca la Selgros am vazut garla la Cararama, care ochiometric ar trebui sa fie 1/72. Sunt si mai mari, si culori si modele diferite.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi