Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-80 "Ressurected Hero" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-80 "Ressurected Hero"

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2017 - 09:33 AM

In egala masura iubit si controversat IAR-80 este cu siguranta cel mai reprezentativ aparat de zbor al FARR in timpul celui de al II-lea razboi mondial.Un aparat de zbor cu caracteristici deosebite pentru vremea la care a fost proiectat si construit ,cu adevarat o mandrie pentru Industria Aeronautica Romana. Cu toate acesta fara curajul,daruirea si sacrificiul celor care l-au pilotat nu ar fi ramas decat un simplu aparat de zbor.Alaturi de acesti Eroi ai aerului a impartit nemarginirea cerului, clipele de inclestare in luptele aerine, victoria dar si moartea.Timpurile s-au schimbat insa si vremea Eroilor a trecut iar uitarea se asterne din ce in ce mai grea peste chipurile tinere ce ne privesc azi din pozele ingalbenite de vreme.La fel si peste amintirea IAR-80-ului.Si nici nu e greu in conditiile in care nici macar unul nu a supravietuit.Tot ce avem acum sunt doar amintirile asternute pe pagini de hartie si piese ratacite ale unui puzzle imposibil de compus.

Evenimentul pe care vrem sa il propunem vine ca o continuare a campaniei " Adoptati un IAR-80", campanie care a readus in atentia modelistilor subiectul IAR-80, prin punerea in vanzare a kit-ului la scara 1/48 la un pret deosebit de atractiv. Asa cum spuneam campania are ca scop cresterea numarului de modele construite pe acest subiect in speranta ca vor aparea tot mai multe reprezentari la scara ale acestui avion atat in mediul online cat si la concursurile si expozitiile nationale dar si la cele internationale.
Pentru ca nu consideram simpla achizitie a kit-ului ca fiind suficienta pentru indeplinirea scopului propus va lansam urmatoarea provocare.
Constructia unui IAR-80.
Cum? Acesta nu este un concurs. Dorinta noastra este sa mobilizam un grup cat mai mare de modelisti care sa se alature demersului nostru si scopului de a scoate la lumina subiectul acesta prin munca depusa la realizarea modelelor. Ne dorim ca toti cei care se vor alatura acestui eveniment, sa incerce sa construiasca aceste modele cu daruire.Sa incerce sa isi depaseasca limitele si sa dea tot ce pot pentru un rezultat de exceptie.Acum nu este vorba despre premii. Credem cu tarie ca dincolo de rezultatul final, modelismul este mai ales despre proces, despre drumul pe care il parcurgem din momentul in care taiem prima piesa de pe rama si pana la poza de final.Suntem insa de parere ca rezultatele deosebite merita o recunoastere pe masura asa ca la sfarsitul acestui eveniment vom recompensa munca depusa talentul dar mai ales atitudinea acelora care vor participa in sensul si in spiritul acestui eveniment.Singurul castigator insa trebuie sa fie IAR-80-ul.

Cand? Incepand cu data de 1 August 2017 si pana la data de 31 Ianuarie 2018

]Ce? Orice macheta de IAR-80/81, indiferent de scara, versiune, schema de inmatriculare sau producator.

Vom considera ca participanti toti modelisti care se vor inscrie la acest eveniment pana in data de 1 Noiembrie 2017 pe pagina de facebook hobbyzone.
De asemenea toti cei care doresc sa sprijine in orice mod acest eveniment sunt rugati sa ne contacteze in prealabil printr-un mesaj privat.Acest eveniment este organizat de catre: http://www.hobbyzone.ro/ si https://hobby.shop.ro/
Contact si mai multe detalii :

https://www.facebook....hobby.shop.ro/
https://www.facebook.com/hobbyzone.ro/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20431537_1516254145084148_8243565988020011210_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 August 2017 - 09:09 AM


#2 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 02 August 2017 - 12:44 PM

Interesant, Buss. Multumim penntru postare. Tocmai ce am verificat furnizorul meu si am vazut ca are, pe langa Hobby Boss 1/48 IAR80, si Special Hobby 1/32 IAR 81C "Romanian Defender". Foarte, foarte tentant!

Are cineva informatii despre acuratetea modelelor?

GabrielS

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 02 August 2017 - 12:52 PM


#3 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 05 August 2017 - 06:25 PM

EU unul mi-am cumparat 4 bucati.De maine ma apuc de unul.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 August 2017 - 05:06 PM

De la fe firma?

#5 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 06 August 2017 - 05:27 PM

Frati nostri chinezi 1-48 de la HOBBY BOSS.

#6 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 19 November 2017 - 03:45 PM

Salutare!

Am primit, in sfarsit, kit-ul de la Hobby boss, scara 1/48, pe care l-am desfacut aseara. Putin dezamagit de nivelul detaliului, mai ales la capota motorului, dar o sa mearga.

Din pacate n-am vazut prea multa activitate in jurul acestui eveniment!

Am planificat sa incep constructia saptamana viitoare, dupa cum lucrul la T-54-1 o sa evolueze (probabil ca la noapte o sa inchid tureta)

GabrielS

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2018 - 10:16 AM

Ai reusit sa-l asamblezi? Ceva poze, etape de constructie??

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi