Forum Machete,Modelism,Hobby: Salonul National de Modelism Militar - editia a VIII-a - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salonul National de Modelism Militar - editia a VIII-a 100 ani de la Primul Razboi Mondial

#21 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2017 - 12:18 PM

Ieri am decis sa trec si eu cu copii sa vizitez expozitia.
Tanti de la intrare mi-a cerut sa platesc bilet de intrare. Eu i-am zis ca nu vreau sa vizitez muzeul ci doar sa vedem expozitia.
Nu s-a lasat indulcita si a decis sa faca profit pentru stat cu orisice pret si sa ma trimita la plimbare.
Eu in ceilalti ani cand am venit la expozitie nu am platit niciodata.
Cum e normal, sa platesti sau nu pentru a vizita colectiile expuse de catre colegii nostri?

Eu cred ca tanti corectitudine intruchipata a abuzat de pozitia ei si consider ca mi-a stricat ziua pe care mi-o pregatisem cu copii.

#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2017 - 07:25 PM

Din cate imi amintesc nu s-a platit cand salonul se afla in Lapidarium.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 October 2017 - 12:53 PM

Fratilor suntem in capitalism, nimic nu e pe gratis. Din ce stiu, daca nu exista alte reguli, la orice expozitie se plateste intrarea + , daca vrei, fotografiatul!
Pe de alta parte, tanti de la intrare nu sta sa se uite unde se duce fiecare vizitator. El poate zice ca vrea sa vada expozitia, si cind colo, da un tur, moca, prin muzeu.
Acum nu stiu care a fost intelegerea intre muzeu si organizatorii expozitiei, dar cred ca se poate afla.

#24 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2017 - 02:08 PM

@arsenescu sorin- de ce ar trebui sa fie gratuită intrarea, chiar și la o expoziție de machete? Munca expozanților, a organizatorilor, toate astea, nu trebuie răsplătite intr-un fel? dacă te zgārcești in felul asta pentru 10 RON, e ușor de imaginat ce vederi ai...nu te supăra prea tare.
Poate ca ne-am obișnuit prea mult cu gratuitățile și am uitat sa acordam valoare lucrurilor realizate de către ceilalți.

#25 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2017 - 07:48 PM

Deci inafara de comentarii gratuite, poate cineva sa ne lamureasca cum este intelegerea oficiala?
A platit vreunul dintre voi bilet pentru a intra doar la expozitie?

Multumesc ca ma cunosti ss-ule si m-ai vadit, tin minte ca am avut multe in comun (nimic). E de apreciat cat de repede zboara gratuitatile pe net.

Aceasta postare a fost editata de arsenescusorin: 15 October 2017 - 08:17 PM


#26 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 15 October 2017 - 09:20 PM

Cum bine isi aduce aminte Flo,in vremea cand expozitia se tinea in Lapidarium nu se platea pentru ca eram sub ochii tanticilor de la intrare.
Acum,daca nu esti expozant,platesti.Stiu ca era si o lista la intrare cu numele celor care expuneau,caz in care acestia nu mai plateau biletul.Eu unul am platit si au facut-o si altii.
Sorine,poti sa-l intrebi pe Crios,te va lamurii cum stau lucrurile acum.

In schimb,mi se pare foarte interesanta exprimarea asta ''de ce ar trebui sa fie gratuită intrarea, chiar și la o expoziție de machete? Munca expozanților, a organizatorilor, toate astea, nu trebuie răsplătite intr-un fel? dacă te zgārcești in felul asta pentru 10 RON''.Tare nefericita exprimarea asta si cu loc de interpretari.
Adica...rasplatite in ce fel?

Aceasta postare a fost editata de axor: 15 October 2017 - 09:29 PM


#27 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2017 - 10:29 PM

Multumesc pentru informatie. Si pentru modul civilizat de comunicare.
Raspunsul domnului de mai sus nu il comentez pentru ca mi se pare inutil

#28 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2017 - 10:42 PM

@arsenescu - cu ce te īncălzește dacă știi care e īnțelegerea(dacă o fi vreuna)? Atāt timp cāt organizatorul nu a declarat nimic pe tema asta, rămāne bine īnțeles ca: dacă vrei sa vezi DOAR expoziția de machete trebuie sa plătești biletul de intrare(lucru care mi se pare foarte normal) in muzeu. Dacă ești expozant, ești trecut pe o lista(așa se īntāmpla in anii trecuți)aflată la casierie/intrare, prezinți legitimația și intri.
In anii in care am fost expozant am plătit totuși biletul de intrare, deși nu eram obligat. M-a obligat dorința de a sprijini (măcar și cu atāt) inițitiva organizatorilor.

@axor- īntr-adevăr, exprimare nefericita. Hai sa o facem și mai și.
Organizarea oricărei expoziții/concurs implica niște cheltuieli. Destul de mari. De obicei, banii lipsesc, iar cei care organizează caută orice sprijin. In cazul acesta, Muzeul Militar. Crios aduce expoziția și vizitatorii(plătitori), muzeul oferă spațiul. Este foarte fair pentru toată lumea.
Dacă ai impresia ca se īmbogățește cineva, te īnșeli.
Nelămuriri?

#29 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2017 - 10:51 PM

@arsenescu sa Ma lămurești și pe mine unde am fost necivilizat. Este foarte probabil, ca din comentariul meu sa se fi īnțeles faptul ca ești puțin zgārcit.
Pana la urma, nu ne-ai spus ce te-a deranjat cu adevărat.

#30 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 16 October 2017 - 01:12 AM

Aha,deci rasplata este spatiul pentru expozanti. :huh:
Sti cumva ce intelegere au organizatorii cu muzelul militar?Sti cumva daca spatiul este conditionat de potentialii vizitatori?
In vremea expozitiilor din Lapidarium care mai era rasplata pentru munca organizatorilor si mai ales a expozantilor?
Sunt mai mult intrebari retorice...nu astept un raspus in mod expres.Din punctul meu de vedere dialogul asta se sfarseste aici,cel putin din partea mea.
Adevarul este ca o idee poate fi exprimata in multe moduri...asadar,o exprimare nefericita.
Acum,nu te supara nici tu prea tare,doar (sau decat) ca faza cu rasplata care vine doar dac' platesti beletu' este cel putin nepotrivita in cazul de fata.
Faptul ca cineva nu vrea sa plateasca un bilet avand experiente anterioare diferite de cea de acum este fix problema lui,nu a mea,nu a ta sau a altcuiva.Omul cerea o lamurire si nu era nevoie de aprecieri personale legate de perceptia lui asupra situatiei.

In rest,succes in decembrie!
:-)

Aceasta postare a fost editata de axor: 16 October 2017 - 01:13 AM


#31 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2017 - 06:59 AM

@axor - tragi o concluzie greșita, după care faci aprecieri in baza ei(bineīnțeles, greșite).
Iar domnul @arsenescu ar trebui sa accepte opiniile primite īntrucāt s-a expus, prin Indignatul sau comentariu.
Poate ca sunt și alții care gāndesc/și fac ca el-“ nu vizitez dacă trebuie sa plătesc bilet”, dar rămān in anonimat.

Apropo, evenimentul din Decembrie e gratuit

#32 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2017 - 08:06 AM

Și ca sa nu poluăm aiurea topicul, va Invit sa vizitați Salonul de la Muzeul Militar. Aveți ce vedea. Din păcate nu am făcut fotografii.

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 October 2017 - 12:28 PM

Citeaza

dacă te zgārcești in felul asta pentru 10 RON, e ușor de imaginat ce vederi ai...nu te supăra prea tare.
Este foarte probabil, ca din comentariul meu sa se fi īnțeles faptul ca ești puțin zgārcit.
Omul nu a facut decit sa intrebe, tu l-ai jignit, facindu-l, in mod gratuit, zgircit! Nu discutam aici cit face 10 lei, sau chiar un leu, pentru cineva, ci daca se plateste sau nu intrarea, avind in vedere si precedentul.
Nu discutam aici, nici ce cheltuieli implica organizarea unei expozitii, fizice sau pecuniare, acestea sunt prevazute in contract, cu sau fara sponsorizari si se stie de la inceput la ce se inhama fiecare parte. Rambursarea acestor cheltuieli cade in grija organizatorului si a celui ce da spatiu si sint stabilite de comun acord. Cum de comun acord este stabilita si gratuitatea sau nu, a vizitarii expozitiei. Nu comentam noi asta, mai ales facind aprecieri jignitoare la adresa userului nedumerit.

Citeaza

Sven_ss a spus: Pana la urma, nu ne-ai spus ce te-a deranjat cu adevărat.
Simplu l-ai facut, in public, zgircit!

Citeaza

Sven a scris:
Iar domnul @arsenescu ar trebui sa accepte opiniile primite īntrucāt s-a expus, prin Indignatul sau comentariu.
Poate ca sunt și alții care gāndesc/și fac ca el-“ nu vizitez dacă trebuie sa plătesc bilet”
Poate imi scapa mie, imi arati si mie unde domnul arsenescu a facut afirmatia: nu vizitez dacă trebuie sa plătesc bilet” ???
Comentariile se inchid aici, orice mai aveti de adaugat pe tema platii biletului, rog sa o face-ti via PM.

#34 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 16 October 2017 - 02:04 PM

Mda,ziceam ca ma opresc dar nu am cum.
Nu inteleg nimic din ce spui.
Te-ai legat de un om la modul : pai bine frate,ne zgarcim la 10 lei,pai cum mai recompensam noi organizatorii si expozantii,cum mai acordam valoare lucrurilor realizate de către ceilalți daca nu platim un amarat de bilet?
Inca o data,nu e treaba nimanui cum alege cineva sa-si cheltuie banii,fie ca suntem sau nu de acord.Sun moduri mult mai elegante de a spune fix acelasi lucru fara sa faci persoana vizata sa se simta jignita!
Ai adus vorba de imbogatit,a adus cineva vorba de asa ceva?Eu unul nu,si nici macar nu am lasat sa se intelega asa ceva.Ba mai mult,am asa un feeling ca ma pui si pe mine in oala celor nemultumiti care nu vor sa plateasca bilet,am spus destul de clar ca am platit si asa mi se pare normal sa se intample.

'' Apropo, evenimentul din Decembrie e gratuit '' si aici m-am blocat :wacko: nu stiu,ceva nu se leaga dupa toata discustia...pai biletu',rasplata,munca?
Ptiu drace,am imbatranit si neuronii,aia doi pe care cred ca-i mai am,au inceput sa nu mai comunice intre ei.

Bogdane,nu te supara,dialogul asta n-are niciun viitor si de data asta chiar ma opresc,cu scuzele de rigoare fata de cei care n-au gustat deloc discutia de fata.

Cheers :drinks:

PS-incepusem postul inainte de Z,dar au intervenit altele asa ca l-am finalizat abia acum,asadar nu-mi maziliti scrierea ! :gun:

Aceasta postare a fost editata de axor: 16 October 2017 - 02:08 PM


#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 October 2017 - 10:31 AM

Bun, sa zicem...

#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2017 - 09:06 PM

Am fost si eu azi si am platit biletul pentru ca vroiam sa mai vad si sa masor galetii T-72-ului din curte, asa mi sa parut corect.
Doamna de la intrare m-a intrebat daca sunt expozant, caz in care nu as fi platit nimic.
Evident ca era pe cuvant de onoare, pentru ca nu avea o lista cu expozantii (cum a fost in anii trecuti).
Intreband organizatorul, mi-a zis ca au oferit lista reprezentatilor muzeului, care au spus ca nu e nevoie :))

Atmosfera cordiala, chiar am stat cu drag. S-a si lucrat, in ciuda luminii insuficiente.

La plecare m-am apucat sa masor ceva pe la T-72-ul din curte, dupa 20 minute cand mergeam catre iesire am fost interpelat nepoliticos de doi soldatei care m-au intrebat cu a cui autorizatie masor eu chestii pe acolo...m-a bufnit si rasul...

#37 Useril este offline   tomy 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 02-September 06
  • Location:Slatina Olt

Postat 21 October 2017 - 11:10 PM

Vizitat astazi,

Foarte interesant, merita. Felicitari organizatorilor si expozantilor.
Sper sa intru in randul lor curand cu cateva lucrari.
Salutare tuturor

#38 Useril este offline   Gino 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 18-October 17

Postat 24 October 2017 - 11:15 AM

Vizitat, multe machete frumoase, organizare buna. Felicitari!

#39 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 27 October 2017 - 12:04 PM

Cand se strang machetele?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi