Forum Machete,Modelism,Hobby: Nava "Cetatea" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nava "Cetatea"

#1 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 22 November 2017 - 02:32 PM

Salutari tuturor!

Sunt interesat daca are cineva la indemana planurile navei "Cetatea". Planurile au aparut in revista Modelism nr 4/2000.
Daca exista cineva binevoitor sa ma ajute in acest sens cu scan-urile planurilor, las adresa mea de mail aici pentru a mi le transmite mai usor: mihai.presura@gmail.com

Am observat ca mai este un vechi topic despre aceasta nava, dar planurile de acolo sunt incomplete.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

#2 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 06 February 2018 - 10:52 AM

Salutari din nou!

Am reusit cumva sa fac rost de niste planuri ale navei Cetatea. Din pacate, observ ca acestea nu contin informatii complete despre forma coastelor navei, asa ca sunt nevoit sa incerc sa imi folosesc putina experienta in ale navomodelismului si sa extrag forma coastelor din ce am la dispozitie. Am lucrat in Corel, am reusit sa aduc planurile la nivelul acesta:
Imagine postata

Acum o sa ma chinui un pic sa imi dau seama daca am proiectat corect planurile coastelor, si implicit daca va iesi bine coca navei. O sa fac un set complet de planuri pentru a le debita la laser din placaj. AStfel imi usurez munca de traforaj si evit si multe erori de executie. Voi incerca sa folosesc un program de tip 3d drawing pentru a vedea daca coca se apropie de nava originala. Nu am dat cote, dar scara la care doresc a fi construita nava este 1:36.

Detalii despre nava aici:
Nava Cetatea

O imagine din 1908 a navei de pe site-ul indicat anterior:
Imagine postata

An constructie: 1903
Lungime: 34,35m
Latime: 4,82m
Pescaj: 1m gol/1,2m incarcat
Deplasament: 164,5t

In masura in care imi va permite timpul, voi continua munca la planuri, sperand ca voi gasi resursele necesare sa incep si constructia acesteia.

Va urma..

#3 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 09 February 2018 - 10:18 AM

Frumos si interesant subiect !

Accesorii utile produce Firma RB Models, si la scara dorita, exista multe repere utile
in RO exista importator !


spor si succes

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 February 2018 - 11:08 AM

Frumos subiect .Felicitari pentru determinare. Chiar ca m-ai facut curios, sper sa incepi constructia machetei cat mai curand. :clapping:

#5 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 11 February 2018 - 06:35 PM

Multumesc pentru incurajari.
Am nevoie. Am zis ca daca ma apuc de ceva, sa fie macar un subiect deosebit, avand in vedere istoria navei. Sper ca si rezultatul modelistic sa fie pe masura. Am orimit si ceva ajutor cu privire la forma cocai: Linkul meu

#6 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 19 February 2018 - 03:46 PM

Multumita ajutorului primit, am terminat planurile coastelor si a pieselor ce alcatuiesc coca navei. Urmeaza sa pictez si pe cele ale suprastructurii, apoi, debitare la laser.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cetatea piese coca mica.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi